Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

Dowiedz się, ile możesz zarobić pracując jako opiekunka w Niemczech?
Treść tego wkładu

Opieka domowa za zachodnią granicą jest lepiej płatna niż tego rodzaju usługi świadczone w Polsce. Dlatego też atrakcyjne zarobki są głównym powodem, dla którego opiekunki osób starszych podejmują pracę w Niemczech. Zajęcie to, pomimo że daje dużą satysfakcję wynikającą z faktu, że realnie wpływa się na jakość życia niemieckich seniorów, nie jest pozbawione trudności związanych np. z rozłąką z rodziną. W tej sytuacji zasadnym jest zastanowienie sięile zarabia opiekunka w Niemczech i jak zarobić więcej, aby poświęcenie związane z pracą za granicą się opłaciło?

OD CZEGO ZALEŻY, ILE ZARABIA OPIEKUNKA W NIEMCZECH?

To ile zarabia opiekunka w Niemczech, zależy w głównej mierze od tego, czy zdecyduje się na współpracę z wyspecjalizowaną agencją, czy wybierze bezpośrednią współpracę z niemieckimi rodzinami bez żadnych pośredników. Różnica w wynagrodzeniu wynika bezpośrednio z faktu, że agencja za swoje usługi pobiera opłatę, która jest potrącana z dochodów opiekunki. Jeśli więc chcesz zarobić więcej, powinnaś poważnie rozważyć działanie na własną rękę. W tym celu konieczne będzie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, która w Niemczech nazywana jest Gewerbe. Wystarczy, że jesteś obywatelem Unii Europejskiej i masz zameldowanie za zachodnią granicą. Na zarejestrowanie działalności masz 30 dni od chwili rozpoczęcia świadczenia usług. Jeśli jednak nieco przeraża Cię ilość formalności związanych z założeniem i prowadzeniem firmy w Niemczech, nie musisz rezygnować z realizacji tego pomysłu. Podejmując współpracę z platformą ennie.pl możesz liczyć na fachowe wsparcie przy biurokracji zarówno podczas zakładania działalności gospodarczej, jak i jej bieżącego prowadzenia np. podatków czy ubezpieczenia. Nasi doradcy pomogą Ci we wszystkich formalnościach, abyś mógł skupić się na profesjonalnym wykonywaniu swoich obowiązków w zakresie opieki.

Musisz jednak wiedzieć, że współpraca z ennie oznacza nie tylko pomoc w formalnościach. Oznacza także, że opiekunka zarabia więcej, niż współpracując z agencją. O ile więcej? Nasze obliczenia wskazują, że miesięcznie w Twoim portfelu zostanie około 600 euro więcej tylko dlatego, że zdecydujesz się na prowadzenie działalności gospodarczej przy wsparciu specjalistów z platformy ennie. Dodatkowo zyskasz możliwość założenia własnej wizytówki na naszym portalu, dzięki której dasz się poznać rodzinom niemieckich seniorów, czyli potencjalnym pracodawcom. Zyskasz również dostęp do bazy wyselekcjonowanych i sprawdzonych ogłoszeń zamieszczanych przez rodziny osób starszych. Zawierają one rzetelne informacje na temat stanu zdrowia seniora, który wymaga opieki, zakresu obowiązków opiekuna, oferowanych warunków bytowych oraz wysokości wynagrodzenia. Masz również możliwość wirtualnego spotkania z bliskimi podopiecznego, zanim zdecydujesz się na współpracę. I to ty samodzielnie zdecydujesz jakie warunki są dla Ciebie akceptowalne i z kim chcesz pracować. A gdy już podejmiesz decyzję, możesz liczyć na wsparcie naszych doradców w zakresie sporządzenia sprawdzonej prawnie umowy o opiekę. Jeśli taka współpraca jest tym, czego oczekujesz w pracy opiekunki w Niemczech, skontaktuj się z nami już dziś i zarabiaj więcej! Jesteśmy do Twojej dyspozycji również w przypadku dodatkowych pytań.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Zarobki opiekunki w Niemczech – na ile zależą od kwalifikacji i doświadczenia?

Zarobki opiekunki w Niemczech zależą bezpośrednio od jej kwalifikacji. Wynika to z faktu, że niemiecki rząd wprowadził minimalne stawki wynagrodzenia dla opiekunów zależne od ich wykształcenia oraz zakresu obowiązków. Co ważne dotyczą one zarówno opiekunów pracujących w placówkach opiekuńczych, jak i opiekunów świadczących usługi opieki domowej. Na mocy przyjętych przepisów płaca minimalna opiekunów seniorów w Niemczech była podnoszona stopniowo i obecnie wygląda następująco:

  1. opiekunki zatrudnione jako Pflegehilfskräfte – od 1 kwietnia 2022 minimalna płaca to 12,55 euro za godzinę pracy,
  2. dyplomowane opiekunki zatrudnione jako Fachkräfte – od 1 kwietnia 2022 minimalna płaca to 15,40 euro za godzinę pracy,
  3. wykwalifikowaniu opiekunowie – pomocnicy po rocznym kursie – od 1 kwietnia 2022 minimalna płaca to 13,20 euro za godzinę pracy.

Warto jednak podkreślić, że powyższe stawki są absolutnym minimum, jakie powinna zarabiać osoba pracująca w niemieckiej opiece na konkretnym stanowisku, czyli nie może zarabiać mniej. Może jednak zarabiać więcej. I często tak się dzieje, ponieważ zapotrzebowanie na profesjonalnych opiekunów z doświadczeniem w Niemczech jest ogromne i rodziny seniorów często zachęcają do współpracy właśnie wyższym niż przeciętne wynagrodzenie, dzięki czemu to ile zarabia opiekunka w Niemczech, może się mocno różnić od minimalnego wynagrodzenia w niemieckiej opiece.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Czy znajomość języka ma wpływ na to, ile zarabia opiekunka w Niemczech?

To ile zarabia opiekunka w Niemczech, zależy również od tego, czy i jak biegle posługuje się ona językiem niemieckim. Profesjonalne wsparcie w opiece domowej oparte jest bowiem na codziennej komunikacji zarówno z podopiecznym, jak i również z jego bliskimi. Niemieckie rodziny najczęściej oczekują, że opiekun będzie bez przeszkód władał ich rodzimym językiem, co oznacza znajomość na poziomie A2 lub B1. Informacje na temat oczekiwanych kompetencji językowych opiekunki bardzo często znaleźć można w ogłoszeniach o pracę zamieszczanych w sieci. Jeśli więc chcesz jako opiekunka seniora zarobić możliwie najwięcej, powinnaś zdecydowanie zainwestować swój czas w naukę niemieckiego. Celowo piszemy jedynie czas, a nie wspominamy o pieniądzach, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że sytuacja finansowa opiekunów przed wyjazdem z kraju jest różna
i nie zawsze pozwala ona na ukończenie płatnego kursu. Na szczęście we współczesnym Internecie jest wiele możliwości nieodpłatnej nauki języków np. poprzez darmowe kursy lub aplikacje na smartfony, z których można skorzystać, szlifując swoją znajomość języka niemieckiego.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego umiejętność posługiwania się tym samym językiem co Twój podopieczny jest tak ważna, już spieszymy z odpowiedzią. Jeśli nie znasz języka, możesz nieświadomie zignorować niepokojące dolegliwości seniora, co może skończyć się tragicznie. Bez znajomości języka będzie Ci także trudno aktywnie towarzyszyć w codzienności podopiecznego, przez co możesz nie zbudować z nim więzi, która sprawi, że praca będzie nie tylko obowiązkiem, ale również przyjemnością. Będzie Ci również ciężko w codziennych sytuacjach np. w sklepie, w komunikacji miejskiej czy u lekarza oraz w kontaktach z rodziną osoby starszej, której nie będziesz w stanie rzetelnie opowiedzieć o tym, co się u niego dzieje. Trudno Ci będzie też przekazać informacje o potrzebach w zakresie niezbędnych zakupów. To wszystko niechybnie wpłynie na poziom stresu nie tylko u Ciebie, ale i u Twojego podopiecznego i jego bliskich. Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione powyżej zmienne, nie dziwi to, że niemieckie rodziny wymagają od opiekunów z polski komunikatywnej znajomości języka i są w stanie zapłacić takiej osobie więcej, ponieważ zdają sobie sprawę, że współpraca z nią będzie po prostu łatwiejsza i bardziej owocna dla wszystkich zainteresowanych.

PRACA NA CZARNO – ILE ZARABIA OPIEKUNKA W NIEMCZECH BEZ UMOWY I DLACZEGO NIE WARTO TEGO ROBIĆ?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie jest banalnie prosta – opiekunka nie powinna pracować na czarno, ponieważ w Niemczech jest to nielegalne i zagrożone wysokimi karami. Kropka. Zdajemy sobie sprawę, że motywacją do podjęcia pracy na czarno jest to, że można zarobić więcej w krótkim czasie. Nie trzeba przecież ani płacić prowizji agencji, ani odprowadzać składek zdrowotnych czy podatków od uzyskanych w ten sposób dochodów. Jednak za tymi chwilowymi korzyściami finansowymi czaić się mogą naprawdę poważne problemy, których zdecydowanie warto sobie oszczędzić. Bo co z tego, że teraz zarobisz więcej, jeśli za miesiąc, dwa, trzy ktoś może donieść na Ciebie do odpowiedniego urzędu i docelowo zapłacisz karę wielokrotnie przekraczającą Twoje zarobki (nawet do 300 tysięcy euro). A dodatkowo karę dostanie również Twój pracodawca. Dodatkowo musisz pamiętać, że nielegalna praca opiekunki w Niemczech oznacza także możliwość zwolnienie Cię z dnia na dzień bez wypłaty należnego wynagrodzenia – ponieważ oficjalnie nigdy nie pracowałaś. Nadto nie będziesz mieć opieki zdrowotnej, co oznacza, że za każdą wizytę u lekarza lub konieczną hospitalizację zapłacisz (niemało) z własnej kieszeni. Jeśli więc masz do wyboru legalną pracę a pracę na czarno, zawsze powinnaś wybrać to pierwsze. Od tej zasady (dla Twojego bezpieczeństwa) nigdy nie powinno być odstępstw.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco przybliżył Ci, to ile zarabia opiekunka w Niemczech, od czego zależą zarobki w niemieckiej opiece i w jaki sposób możesz zarobić więcej. Jak widzisz, naprawdę wiele w tym zakresie zależy od Ciebie – możesz zdecydować się na naukę niemieckiego, podniesienie swoich kwalifikacji czy prowadzenie własnej działalności i dzięki temu zarabiać więcej niż inni opiekunowie z Polski. Życzymy Ci odwagi w podejmowanych decyzjach i trzymamy kciuki za Twój sukces.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (11 votes)
Podobne tematy
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda rekrutacja? Na wstępie powinnaś wiedzieć, że proces rekrutacji będzie się różnił w zależności od tego, jaką formę współpracy z niemieckimi rodzinami wybierzesz.
Wiele opiekunek z polski rozważających rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece domowej zastanawia się nad wyjazdem do Bawarii. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ jest to zdecydowanie najbogatszy land w Niemczech.
Zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec, aby pracować jako opiekunka osób starszych, jednak nie wiesz, czy korzystniejsza dla Ciebie będzie współpraca z agencją, czy praca bez pośredników bezpośrednio u wybranej rodziny?
Trustpilot