Współpraca z agencją opieki lub rodziną bez pośrednika

Co wybrać?
Treść tego wkładu

Zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec, aby pracować jako opiekunka osób starszych, jednak nie wiesz, czy korzystniejsza dla Ciebie będzie współpraca z agencją opiekunek, czy praca bez pośredników bezpośrednio u wybranej rodziny? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i wskazać zalety oraz ograniczenia zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania pracy w niemieckiej opiece. Mamy nadzieję, że ta lektura pozwoli Ci podjąć w pełni świadomą decyzję o wyborze opcji, która aktualnie jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

WSPÓŁPRACA Z AGENCJĄ OPIEKUNEK OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Agencja opiekunek to firma, która zajmuje się pośrednictwem pracy w niemieckiej opiece. Zadaniem takiego przedsiębiorstwa jest zapewnienie klientom, czyli w praktyce osobom potrzebującym wsparcia i ich rodzinom odpowiedniej opiekunki z osób współpracujących z agencją. Klienci określają zakres obowiązków, jaki chcą powierzyć opiekunowi oraz wymagania, jakie przed nim stawiają, a agencja przedstawia kandydatury osób, które jej zdaniem najlepiej nadają się do realizacji konkretnego zlecenia. Teoretycznie zadaniem agencji opiekunek osób starszych w Niemczech jest również legalne zatrudnienie opiekuna oraz zapewnienie mu niezbędnej pomocy zarówno przed wyjazdem za granicę, jak i już w trakcie wykonywania codziennych obowiązków w ramach opieki domowej. Niestety praktyka pokazuje, że agencja agencji nierówna a na rynku znaleźć można wiele firm, które niekoniecznie wywiązują się ze swoich obowiązków względem zatrudnianych opiekunów. Specjaliści z ennie podkreślają, że rozważając współpracę z jakąkolwiek agencją, należy bacznie przyjrzeć się jej dotychczasowej działalności i sprawdzić opinie o firmie pochodzące od aktualnych i byłych pracowników. Należy również dokładnie pytać o warunki pracy oraz stan zdrowia podopiecznego, do którego mamy zostać skierowani. Nierzadko zdarza się bowiem, że informacje przekazywane przez agencje nijak się mają do rzeczywistości zastałej w Niemczech. Nie zaszkodzi również konsultacja umowy z prawnikiem przed jej podpisaniem i przyjęciem zlecenia. Pozwoli to na maksymalne zabezpieczenie opiekuna przed różnorodnymi kruczkami prawnymi zawartymi w dokumentach, które z pozoru mogą wyglądać niewinnie lub wydaje się, że nic nie znaczą, a w istocie mogą być obarczone poważnymi konsekwencjami.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

ZALETY PRACY W NIEMIECKIEJ AGENCJI PRACY DLA OPIEKUNEK OSÓB STARSZYCH

Opiekunowie decydujący się na zatrudnienie przez niemieckie agencje opiekunek podkreślają, że współpraca ta ma wiele zalet. Jednak tylko wtedy, jeśli wybierzemy rzetelną i uczciwą firmę, która szanuje swoich współpracowników, naprawdę dba o nich i jest z nimi szczera. Przyjrzyjmy się zatem, na co możesz liczyć, pracując w profesjonalnej agencji opiekunek dla seniorów, która deleguje pracowników do opieki domowej w Niemczech?

 • Nie musisz samodzielnie poszukiwać oferty pracy dla opiekunów za niemiecką granicą.
 • Nie musisz sprawdzać wiarygodności interesującego Cię zlecenia.
 • Nie musisz samodzielnie negocjować warunków z pracodawcą, bo robi to za Ciebie agencja.
 • Możesz liczyć na legalne zatrudnienie – często także na niemieckich warunkach – co w praktyce oznacza zarówno prawo do ubezpieczenia, jak i w przyszłości do świadczenia emerytalnego.
 • Nie musisz samodzielnie organizować transportu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy oraz spowrotem.
 • Nie ponosisz kosztów związanych z transportem.
 • Nie musisz zajmować się rozwiązywaniem ewentualnych sporów z pracodawcą i problemów, jakie mogą pojawić się podczas wypełniania codziennych obowiązków.
 • Atrakcyjne wynagrodzenie wpływa na Twoje konto regularnie i bez opóźnień, możesz również liczyć na wyższe zarobki i premię (najczęściej po spełnieniu warunków określonych w regulaminie).
 • Możesz wybrać, w jakiej walucie będziesz otrzymywać wynagrodzenie.
 • Możesz liczyć na stały kontakt z polskojęzycznym koordynatorem.
 • Najlepsze agencje zapewniają również kursy, na których możesz doskonalić swoje umiejętności w zakresie nauki języka niemieckiego.

Choć powyższe zalety wyglądają bardzo zachęcająco, to jeszcze raz podkreślamy – na takie warunki możesz liczyć, jedynie współpracując z największymi agencjami opiekunek, które posiadają wieloletnie doświadczenie w branży oraz nieposzlakowaną opinię wśród opiekunów, podopiecznych i niemieckich rodzin. Niestety wiele jest również takich, w których warunki współpracy mocno odbiegają od tych przedstawionych powyżej. Należy mieć tego świadomość i dokładnie sprawdzać to z kim chcemy związać się zawodowo. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów już na miejscu, które pojawić się mogą zarówno zaraz po przyjeździe do Niemiec, kiedy to warunki pracy okażą się rażąco inne od tych przedstawianych przez agencję, jak i np. w przypadku wystąpienia choroby lub wypadku opiekuna, kiedy to nierzadko okazuje się, że nie jest on ubezpieczony i wszystkie koszty leczenia musi ponieść z własnej kieszeni. Niestety nie są to sytuacje rzadkie.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

ENNIE — OPIEKA DOMOWA BEZ POŚREDNIKÓW, ALTERNATYWA DLA AGENCJI OPIEKUNEK

Samodzielni opiekunowie z polski, które z różnych powodów nie chcą współpracować z agencjami opiekunek, mogą rozpocząć działalność na własną rękę. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne i skomplikowane jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Grunt to odpowiednie wsparcie, którym bez wątpienia jest podjęcie współpracy z naszą platformą. ennie stawia przed sobą ambitne zadanie zrewolucjonizowania rynku usług opiekuńczych w Niemczech. Platforma umożliwia legalne wykonywanie pracy opiekunom z polski na zasadach prowadzenia własnej działalności gospodarczej z zachodnią granicą. Jako przedsiębiorca możesz założyć swoją wizytówkę na portalu i samodzielnie wybierać zlecenia z bazy dostępnej na naszej stronie internetowej. Jest to zbiór ogłoszeń zamieszczanych przez osoby wymagające opieki oraz rodziny seniorów poszukujące opiekunek dla swoich bliskich. Zawierają one nie tylko podstawowe informacje na temat zlecenia, ale również szczegóły dotyczące stanu zdrowia seniora i zakresu obowiązków opiekuna, który zdecyduje się na współpracę z konkretną rodziną. Istnieje również możliwość wcześniejszego kontaktu z pracodawcą za pośrednictwem elektronicznych środków przekazu. To Ty decydujesz, z kim chcesz pracować i na jakich warunkach.

WSPARCIE ENNIE W PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI W NIEMCZECH

Musisz jednak wiedzieć, że współpracując z ennie masz dostęp nie tylko do wyselekcjonowanych i sprawdzonych ogłoszeń pochodzących bezpośrednio od niemieckich rodzin zainteresowanych współpracą z polskimi opiekunkami. ennie może Ci dać o wiele więcej! Nasi specjaliści wspierają opiekunki również w zakładaniu i prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. Służymy pomocą podczas rejestracji własnej firmy, sporządzania sprawdzonej prawnie umowy o opiekę, w kwestiach związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym oraz OC, jak również w sprawach podatkowych. Wszystko po to, aby uczynić Twoją codzienną pracę spokojną i bezpieczną. W czasie, gdy ty będziesz troskliwie opiekował się swoimi seniorami, my zaoferujemy Ci pomoc przy biurokracji. Warto również podkreślić, że pracując jako opiekun osób starszych w Niemczech na własną rękę, możesz spodziewać się miesięcznego wynagrodzenia nawet o 600 euro netto wyższego niż gdybyś współpracował z agencją. To kwota, która robi wrażenie nawet na największych sceptykach. 

ZALETY WSPÓŁPRACY Z ENNIE W PIGUŁCE

 1. Masz dostęp do wielu ofert pracy opieka Niemcy na terenie całego kraju.  
 2. Masz pełną swobodę w wyborze zleceń opieki, jakich chcesz się podjąć.
 3. Masz dostęp do rzetelnych i transparentnych informacji na temat warunków pracy oraz stanu zdrowia podopiecznego – nic przed Tobą nie ukrywamy.
 4. Możesz poznać rodzinę z Niemiec przed podjęciem decyzji o współpracy.
 5. Pracujesz legalnie i bezpiecznie na podstawie umowy o świadczeniu usług.
 6. Masz dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego i OC.
 7. Zarabiasz więcej, ponieważ nie płacisz prowizji na rzecz agencji.
 8. Masz stały dostęp do polskojęzycznych doradców ennie.

Mamy nadzieję, że udało nam się maksymalnie przybliżyć Ci zalety i ograniczenia współpracy z agencjami opiekunek dla seniorów w Niemczech oraz bezpośredniej współpracy z niemieckimi rodzinami. Wierzymy, że na podstawie przedstawionych powyżej informacji podejmiesz w pełni świadomą decyzję i wybierzesz to, co aktualnie wydaje Ci się bardziej atrakcyjne. Ze swojej strony rekomendujemy współpracę z ennie która pozwoli Ci zarabiać godziwe pieniądze i rozwijać swoje umiejętności oraz kompetencje w branży opieki domowej za zachodnią granicą. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące współpracy z naszą platformą, czekamy na Twój telefon lub e-mail. Zapraszamy!

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

4.7/5 - (13 votes)
Podobne tematy
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda rekrutacja? Na wstępie powinnaś wiedzieć, że proces rekrutacji będzie się różnił w zależności od tego, jaką formę współpracy z niemieckimi rodzinami wybierzesz.
Wiele opiekunek z polski rozważających rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece domowej zastanawia się nad wyjazdem do Bawarii. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ jest to zdecydowanie najbogatszy land w Niemczech.
Dowiedz się, jak wygląda codzienność opiekunów osób starszych w Niemczech? Poznaj podstawowe obowiązki opiekunki pracującej z niemieckimi seniorami
Trustpilot