Jeśli szukasz pracy jako opiekunka osoby starszej z zamieszkaniem, to z pewnością zastanawiasz się, co powinnaś wiedzieć, zanim podejmiesz zatrudnienie w Niemczech? Masz wiele pytań, na które trudno Ci znaleźć fachową odpowiedź? Jesteśmy od tego, aby Ci pomóc! W niniejszym artykule poruszamy najważniejsze tematy związane z legalnym zatrudnieniem w niemieckiej opiece. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one podjąć świadomą decyzję o zmianie swojego zawodowego życia. Zapraszamy!
Jakie są wymagania w stosunku do opiekunek osób starszych w Niemczech
Zanim zdecydujesz się na wyjazd do pracy w niemieckim domu, powinnaś poznać najczęstsze wymagania rodzin w stosunku do poszukiwanego pracownika. Może się bowiem okazać, że zanim podejmiesz zatrudnienie na oczekiwanych warunkach, będziesz musiała poszerzyć zakres posiadanych kompetencji, dzięki którym będziesz bardziej poszukiwanym specjalistą.
Niemieckie rodziny poszukujące opiekunów w ogłoszeniach o pracę najczęściej umieszczają poniższe kryteria:
- oczekiwana płeć opiekuna osoby starszej,
- oczekiwana znajomość języka niemieckiego – najczęściej jest to poziom A2 pozwalający na sprawną komunikację zarówno z podopiecznym i rodziną, jak również innymi osobami z otoczenia np. pracownikami służby zdrowia,
- oczekiwane doświadczenie opiekuna w pracy z seniorami w ich domach,
- oczekiwane usposobienie opiekuna oraz odpowiedni poziom empatii,
- konieczność posiadania (lub nie) przez opiekuna prawa jazdy kategorii B oraz odpowiedniego doświadczenia w kierowaniu samochodem osobowym.
Jakie są możliwości legalnej pracy w Niemczech dla opiekunek z Polski?
Jeśli szukasz pracy jako opiekunka seniora z zamieszkaniem, z pewnością zainteresuje Cię to, że opiekunowie z Polski mogą pracować w Niemczech na niemieckich warunkach. W tym celu mogą skorzystać z jednego ze sposobów zatrudnienia dostępnych za zachodnią granicą. Warto pamiętać, że jedynie legalne zatrudnienie daje możliwość bezpłatnego dostępu do opieki medycznej a w przyszłości również do niemieckiej emerytury. Nielegalne zatrudnienie w Niemczech jest sprzeczne z obowiązującym w tym kraju prawem a kary grzywny oraz więzienia przeznaczone są zarówno dla pracownika pracującego na czarno, jak i również dla zatrudniającego go pracodawcy.
Możliwości legalnej pracy w Niemczech obejmują:
- samozatrudnienie w opiece, czyli prowadzenie przez opiekuna własnej działalności gospodarczej (Gewerbe).
- umowę o pracę – Altenpflegerin dla osób z prawem do wykonywania zawodu opiekuna oraz Haushaltshilfe dla osób, które takiego prawa nie mają.
- MiniJob, czyli umowa o pracę na część etatu w dwóch wariantach – albo miesięczny dochód nie może przekroczyć 450 euro, albo ilość dni roboczych w roku nie może przekroczyć 70.
- MidiJob, czyli umowa o pracę na część etatu, w której miesięczny dochód nie może przekroczyć 1300 euro.
Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć opiekunki z Polski?
Na mocy obowiązujących w Niemczech przepisów o płacy minimalnej opiekunki z naszego kraju mogą liczyć na wynagrodzenie zależne od posiadanych kwalifikacji oraz zakresu obowiązków. Zmiany w prawie dotyczą zarówno opiekunek zatrudnionych w ośrodkach opiekuńczych, jak i również tych, które swoje obowiązki zawodowe wykonują w niemieckich domach. Minimalne stawki godzinowe w pracy opiekuna osoby starszej wyniosą od 1 kwietnia 2022 roku odpowiednio:
- dla Pflegehilfskräfte – 12,55 euro za godzinę,
- dla opiekunek dyplomowanych 15,40 euro za godzinę,
- dla wykwalifikowanych opiekunów pomocników po rocznym kursie – 13,20 euro za godzinę.
Czym zajmuje się opiekunka osoby starszej z zamieszkaniem?
Docelowy zakres obowiązków opiekunki, która zajmuje się seniorem w miejscu zamieszkania, określany jest w umowie, jaką podpisuje ona z pracodawcą, niezależnie czy jest nim rodzina podopiecznego, czy wyspecjalizowana agencja zatrudnienia. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne omówienie wszystkich wymagań, zaakceptowanie ich, a następnie umieszczenie ich w umowie wiążącej strony.
Do obowiązków osoby pracującej w opiece 24-godzinnej należy najczęściej:
- opieka nad seniorem zarówno w dzień, jak i w godzinach nocnych,
- gotowość do wypełniania swoich obowiązków zawodowych,
- wsparcie seniora podczas spożywania posiłków,
- przygotowanie posiłków dla podopiecznego,
- sprzątanie po posiłkach,
- wsparcie seniora w czynnościach z zakresu higieny osobistej,
- wsparcie seniora we wstawaniu, siadaniu oraz przemieszczaniu się zarówno w domu, jak i poza nim np. w trakcie wizyt lekarskich,
- transport seniora,
- organizacja czasu wolnego podopiecznego zgodnie z jego preferencjami,
- aktywizowanie seniora w zakresie motoryki,
- sprzątanie pomieszczeń, które opiekunka zajmuje wspólnie z seniorem,
- wsparcie seniora oraz jego rodziny w innych zadaniach uwzględnionych w umowie, na które opiekunka wyraziła zgodę.
Czego opiekunce robić nie wolno?
Zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem opiekunowie osób starszych (niezależnie od poziomu swojego wykształcenia i doświadczenia) nie mogą wykonywać czynności medycznych tj. zmiana opatrunków czy podawanie zastrzyków. Wyjątek stanowią zastrzyki jednorazowe stosowane np. w leczeniu cukrzycy, jednak i do ich podawania opiekunka musi być uprzednio przeszkolona przez np. pielęgniarkę lub lekarza. Nadto opiekunowie nie mogą samodzielnie decydować o rodzaju, częstotliwości oraz czasie podawania leków. Te zadania leżą w kompetencji wykwalifikowanych pracowników medycznych. Nawet jeśli w Polsce byłaś pielęgniarką z wieloletnim doświadczeniem to w Niemczech, nie możesz wykonywać czynności zarezerwowanych dla służb medycznych – warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.
Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.
Jakie prawa ma opiekunka osób starszych pracująca w niemieckim domu?
- prawo do przerw – minimum 2 godziny w ciągu dnia pracy,
- prawo do czasu wolnego – minimum 1 dzień w tygodniu lub 2 razy pół dnia,
- prawo do prywatności we własnym pokoju – pracodawca nie może do niego wchodzić bez zgody opiekunki,
- prawo do wyżywienia – w postaci produktów spożywczych lub środków na ich zakup,
- prawo do odmowy wykonywania zadań niezawartych w umowie podpisanej z pracodawcą,
- prawo do odmowy wykonywania zadań zarezerwowanych dla personelu medycznego, o których pisaliśmy powyżej,
- prawo do rezygnacji ze zlecenia – gdy obowiązki zawarte w umowie bardzo różnią się od sytuacji zastałej w miejscu pracy.
Gdzie szukać pracy jako opiekunka seniora z zamieszkaniem w Niemczech?
Szukanie pracy jako opiekunka seniora z zamieszkaniem można prowadzić na minimum 3 sposoby. Od charakteru, podejścia i zaangażowania kandydatki na opiekunkę zależy, z których z nich skorzysta.
- Współpraca z agencją specjalizującą się w delegowaniu opiekunek do pracy w Niemczech lub agencją zatrudnienia o profilu ogólnym. Firmy tego typu znaleźć można w większości polskich miast oraz w sieci, jednak warunki oferowane przez nie są różne. Uczciwa agencja zatrudnienia dla opiekunek oferuje legalną pracę za zachodnią granicą zabezpieczoną kontraktem lub zleceniem, transport oraz załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. Przed podjęciem decyzji o współpracy warto dowiedzieć się na temat wybranej agencji nieco więcej np. od byłych i aktualnie pracujących opiekunów. Należy również dokładnie przeanalizować umowę. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, które opiekun uświadamia sobie najczęściej już w domu podopiecznego. Aby zyskać pewność co do zapisów w umowie, część opiekunek decyduje się na skonsultowanie umowy z prawnikiem. To dobre i stosunkowo tanie rozwiązanie, które daje spokój.
- Ogłoszenia w Internecie zamieszczane przez rodziny seniorów z Niemczech. W sieci znajdziesz wiele miejsc, w których bliscy niemieckich seniorów zamieszczają ogłoszenia o wolnej posadzie w ich domu. Wystarczy znaleźć takie portale i regularnie przeglądać nowe anonse, aby trafić na ofertę, której wymagania spełniamy i która spełnia nasze oczekiwania względem warunków pracy oraz wynagrodzenia.
- Ogłoszenia w Internecie zamieszczane przez zainteresowane pracą opiekunki. Opiekunka szukająca pracy w Niemczech z zamieszkaniem może samodzielnie zamieścić ogłoszenie na jednym ze specjalistycznych portali dla opiekunek np. ennie.pl. Warto jednak zadbać, aby taki anons zawierał komplet informacji o opiekunce, który skłoni potencjalnego pracodawcę do kontaktu. A jeśli już przy kontakcie jesteśmy, to w ogłoszeniu muszą się znaleźć również aktualne dane kontaktowe. To niby drobiazg, ale szalenie ważny, ponieważ bez niego rodzina seniora nie będzie mogła skontaktować się z opiekunką, która wzbudziła ich zainteresowanie.
Jak widzisz, szukanie satysfakcjonującej pracy w charakterze opiekunki osoby starszej z zamieszkaniem w Niemczech nie musi być trudne, jeśli masz komplet niezbędnych informacji na temat specyfiki takiej pracy. Życzymy Ci szczęścia w poszukiwaniach!