Samozatrudnienie w Niemczech

Poznaj wszystkie zalety samozatrudnienia w Niemczech dla opiekunek.
Treść tego wkładu

Każda osoba rozważająca wyjazd do Niemiec w charakterze opiekuna osób starszych staje przed dylematem – czy zdecydować się na współpracę z wyspecjalizowaną agencją, czy pracować na własną rękę na zasadach samozatrudnienia w Niemczech? Nie podejmiemy tej decyzji za Ciebie, jednak przedstawimy Ci zalety oraz wady obu rozwiązań. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to podjąć świadomą decyzję w oparciu o fakty, a nie wyobrażenia, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością i dzięki temu wybierzesz to, co dla Ciebie najlepsze. Zachęcamy do lektury.

PRACA OPIEKUŃCZA ZA POŚREDNICTWEM AGENCJI A SAMOZATRUDNIENIE W NIEMCZECH

Przedstawicielstwa agencji opiekunek można znaleźć praktycznie w każdym średniej wielkości mieście na terenie Polski. Jednak nie trzeba się wcale fatygować do biura, aby uzyskać podstawowe informacje na temat współpracy, ponieważ znajdują się one na stronach internetowych agencji. Online można również aplikować do pracy w niemieckiej opiece. Problem z agencjami opiekunek jest jednak taki, że jakość oferowanych przez nie zleceń oraz warunki zatrudnienia i wynagrodzenia mogą się diametralnie różnić w poszczególnych firmach. Niestety oprócz uczciwych i rzetelnych przedsiębiorstw na rynku funkcjonuje równie dużo (o ile nie więcej) agencji o wątpliwej renomie. Dlatego też rozważając współpracę z tego rodzaju firmą, warto już na wstępie sprawdzić opinie byłych i aktualnych współpracowników umieszczone w Internecie. Warto przyjrzeć się także historii przedsiębiorstwa i jego dotychczasowej działalności. Nie wahajmy się również pytać u źródła, czyli w samej agencji. Od tego zależy komfort naszej przyszłej pracy oraz nasze bezpieczeństwo. Zadaniem agencji pracy dla opiekunek co do zasady jest pośrednictwo pomiędzy osobami wymagającymi opieki a pracownikami, którzy są gotowi taką opiekę świadczyć. To do pracowników agencji należy wybór opiekuna, który zostanie skierowany do realizacji konkretnego zlecenia. Agencja powinna zająć się również ustaleniem warunków współpracy z rodziną seniora, organizacją wyjazdu opiekuna za granicę oraz niezbędnym wsparciem pracownika podczas wykonywania usługi opieki domowej. Niestety nie zawsze to tak wygląda. Nie są bowiem rzadkością sytuacje, w których opiekunowie nie są rzetelnie informowani o stanie zdrowia podopiecznego lub warunkach pracy i już na miejscu przeżywają niekoniecznie miłe zaskoczenie. Nie brakuje również umów z agencjami, które pełne są niejednoznacznych określeń, które odpowiednio interpretowane mogą przynieść opiekunowi więcej szkody niż pożytku. Dlatego też do współpracy należy wybierać wyłącznie sprawdzone agencje z wieloletnim doświadczeniem i nieposzlakowaną opinią wśród pracowników lub samozatrudnienie w Niemczech. A przed podpisaniem umowy rekomendujemy, by dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić ją prawnie, aby mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co tylko możliwe, aby zapewnić sobie spokój.

Zalety współpracy z agencją pracy dla opiekunek

Współpraca z profesjonalną, rzetelną i uczciwą agencją, która traktuje opiekunów osób starszych w sposób partnerski, ma rozliczne zalety, których nie sposób nie przytoczyć w niniejszym artykule. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

1. Współpracując z agencją, nie poświęcasz czasu na poszukiwanie ogłoszeń o pracę dla opiekunów w Niemczech, ponieważ to agencja odpowiada za przydzielenie Ci wiarygodnych zleceń.

2. Nie musisz również samodzielnie ustalać warunków współpracy z pracodawcą, co jest wygodne, szczególnie jeśli nie władasz biegle językiem niemieckim.

3. Transport do miejsca pracy i z powrotem do domu masz zorganizowany i opłacony przez agencję.

4. Pracujesz legalnie, masz więc ubezpieczenie, a co za tym idzie prawo do leczenia w Niemczech a w przyszłości również do niemieckiej emerytury.

5. Ewentualne sytuacje sporne z pracodawcą rozwiązuje za Ciebie agencja.

6. Regularnie i terminowo otrzymujesz wynagrodzenie w wybranej przez siebie walucie.

7. Masz możliwość uzyskania premii – jeśli spełnisz warunki określone przez agencję,

8. Możesz liczyć na wsparcie dedykowanego koordynatora, który mówi w Twoim ojczystym języku.

9. Masz dostęp do dodatkowych benefitów w postaci np. kursów języka niemieckiego.

Chcemy jednak jeszcze raz podkreślić, że na powyższe zalety współpracy możesz liczyć, tylko podejmując współpracę ze sprawdzonymi agencjami opieki. Wiele firm nazywających się agencjami opiekunek proponuje warunki, które mocno odbiegają od powyższej listy. Dlatego tak ważne jest drobiazgowe sprawdzenie firmy, z którą zamierzamy współpracować. W tym przypadku ma zastosowanie stara zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdecydowanie lepiej oszczędzić sobie problemów i wybrać przedsiębiorstwo godne zaufania.

ENNIE.PL — ŁATWE SAMOZATRUDNIENIE W NIEMCZECH

Jeśli nie chcesz współpracować z agencją, możesz zdecydować się na samozatrudnienie w Niemczech, co w praktyce oznacza założenie własnej działalności gospodarczej w tym kraju. To rozwiązanie, na które decyduje się, coraz więcej opiekunek pracujących za zachodnią granicą. Prowadzenie jednoosobowej firmy za zachodnią granicą może być naprawdę proste i sprawne, jeśli zdecydujesz się na fachowe wsparcie specjalistów z ennie. Nasza platforma pomaga opiekunom z Polski w legalnym samozatrudnieniu w Niemczech. Każda opiekunka na działalności gospodarczej w Niemczech, która zdecyduje się na współpracę z ennie może nie tylko założyć własną wizytówkę na portalu. Opiekun może również wybierać zlecenia z naszej obszernej bazy. Zlecenia te zamieszczają osoby poszukujące opieki dla swoich bliskich lub sami seniorzy. Co ważne zawierają one szczegółowe informacje na temat oferowanych warunków współpracy, proponowanego wynagrodzenia, stanu zdrowia podopiecznego, zakresu obowiązków opiekuna oraz warunków jego zakwaterowania. Nadto platforma umożliwia kontakt z rodziną podopiecznego jeszcze przed podjęciem decyzji o przyjęciu zlecenia opieki. Wszystko po to, abyś uzyskał wszystkie informacje niezbędne do podjęcia świadomej decyzji o realizacji usługi opieki domowej w konkretnej rodzinie. 

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Obawiasz się prowadzenia firmy w Niemczech – ennie Ci pomoże!

Myli się jednak ten, kto uważa, że współpraca z ennie oznacza jedynie dostęp do wyselekcjonowanych ofert zatrudnienia w niemieckim sektorze opieki. Nasza propozycja wychodzi daleko poza pośrednictwo pomiędzy rodzinami poszukującymi opiekunów a opiekunami zainteresowanymi przyjęciem zlecenia w zakresie opieki domowej za zachodnią granicą. Sprawdź, w czym jeszcze wspieramy opiekunów:

 • rejestracja działalności gospodarczej w Niemczech,
 • przygotowanie sprawdzonej prawnie umowy o opiekę domową,
 • zagadnienia związane z ubezpieczeniem zdrowotnym umożliwiającym bezpłatne leczenie na terenie Niemiec,
 • sprawy dotyczące ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla opiekunów,
 • zagadnienia związane z podatkami i inne sprawy związane z samozatrudnieniem w Niemczech.

Nasza pomoc obejmuje de facto całą biurokrację, z jaką możesz się zetknąć, prowadząc samozatrudnienie w opiece. Dzięki wsparciu specjalistów z ennie możesz pracować spokojnie, ponieważ wszystkie formalności bierzemy na siebie. Co ważne możesz spodziewać się również wyższego wynagrodzenia miesięcznego niż w przypadku współpracy z wyspecjalizowaną agencją opiekunek. O ile większego? Nawet o 600 euro! Współpraca z platformą ennie to niezależność, spokój, bezpieczeństwo i wyższe dochody!

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

POZNAJ WSZYSTKIE ZALETY SAMOZATRUDNIENIA W NIEMCZECH Z ENNIE.PL

 • dostęp do dużej bazy wartościowych ofert pracy dla opiekunów w Niemczech,
 • oferty zawierają wyłącznie rzetelne i uczciwe informacje na temat proponowanych warunków współpracy oraz stanu, w jakim znajduje się potencjalny podopieczny,
 • to opiekun decyduje jaką ofertę chce przyjąć a z jakich zrezygnować,
 • opiekun ma możliwość poznania rodziny (z wykorzystaniem elektronicznych środków przekazu) jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy,
 • legalne samozatrudnienie w Niemczech z ubezpieczeniem zdrowotnym oraz ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej,
 • wyższe dochody niż w przypadku współpracy z agencją, która za swoje usługi pobiera niemałą prowizję od wynagrodzenia opiekuna,
 • możliwość kontaktu z doradcami ennie zawsze wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba, obsługa w języku polskim.

Mamy nadzieję, że lektura powyższego tekstu odpowiedziała na większość Twoich pytań dotyczących współpracy z agencją opiekunek i samozatrudnienia w Niemczech. Praca w charakterze opiekuna osób starszych może być przygodą Twojego życia i jednocześnie źródłem godziwych zarobków. Jednak czy tak będzie, zależy wyłącznie od Ciebie. Dlatego pytaj, sprawdzaj, nie wahaj się rezygnować ze współpracy, jeśli cokolwiek budzi Twój niepokój. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, bez niego nie ma mowy o spokojnym zatrudnieniu i rzetelnym wywiązywaniu się z powierzonych obowiązków. Trudno bowiem o wydajną pracę, kiedy nad współpracą ciążą niedomówienia, konflikty i żal. Zdecydowanie lepiej sobie ich oszczędzić i świadomie wybrać drogę zawodową, która oprócz satysfakcji z wykonywanej pracy da Ci również wysokie wynagrodzenie. Taką drogą jest niewątpliwie prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. Pracuj spokojnie a założeniem i rejestracją, prowadzeniem Gwerbe, podatkami, sprawami emerytalnymi rachunkowymi związanymi z samozatrudnieniem zajmą się fachowcy z ennie. Z naszą pomocą żaden urząd i urzędnik za zachodnią granicą nie będzie Ci straszny.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

4.8/5 - (19 votes)
Podobne tematy
Poważnie rozważasz wyjazd do pracy w charakterze opiekunki seniora, jednak przeraża Cię wielomiesięczna rozłąka z rodziną? Jeśli tak to niniejszy artykuł jest dla Ciebie. Opowiemy Ci w nim o tym, że nie zawsze musisz wyjeżdżać na długie tygodnie i wskażemy możliwości podjęcia opieki w Niemczech na 1 miesiąc.
Planujesz podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i zastanawiasz się, czy korzystniej jest zatrudnić się w domu opieki, czy nawiązać bezpośrednią współpracę z rodziną w ramach opieki domowej?
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się jaką formę zatrudnienia wybrać? Możesz bowiem zostać oddelegowana do pracy przez agencję opiekunek lub wybrać pracę opiekunki w Niemczech bez pośredników.
Trustpilot