Zajęcia dla seniorów

Poznaj najlepsze pomysły na zajęcia dla seniorów
Treść tego wkładu

Każdy świadomy opiekun osób starszych wie, że czynności pielęgnacyjne i porządkowe to tylko część jego obowiązków. Codzienność opiekunów osób starszych w Niemczech obejmuje również organizację czasu wolnego podopiecznego w sposób dopasowany do jego potrzeb, oczekiwań i możliwości. Zdajemy sobie sprawę, że w wirze codziennych zajęć opiekunka nie ma zbyt wiele czasu na wymyślanie ciekawych aktywności, które przypadną do gustu podopiecznemu. Dlatego też w niniejszym tekście dzielimy się pomysłami na przykładowe zajęcia dla seniorów. Można go więc z powodzeniem wykorzystać jako praktyczną ściągę.

ODKRYJ POMYSŁY NA PRZYKŁADOWE ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

Pomysłów na zajęcia dla seniorów jest naprawdę sporo i co najważniejsze wśród nich każdy znajdzie te odpowiednie dla konkretnego podopiecznego. Nie jest bowiem tajemnicą, że część seniorów woli spędzać czas w ruchu, w sposób aktywny natomiast inni cenią sobie wyżej rozrywki stricte intelektualne. Warto zachęcać podopiecznego do nowych, nieznanych aktywności. Jednak naczelną zasadą, jaką należy się w tym wypadku kierować, jest: nic na siłę. Zajęcia powinny w pierwszej kolejności być dopasowane do aktualnego stanu zdrowia seniora, a ich wykonywanie powinno sprawiać przyjemność. Jedynie wtedy będą prowadzić do poprawy dobrostanu podopiecznego i budowania pozytywnej, opartej na serdeczności relacji na gruncie podopieczny – opiekun. Warto również pamiętać, aby zajęcia były przyjemne również dla opiekunki, ponieważ w innym wypadku będzie je wykonywać niechętnie, bez przekonania i serca.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

POMYSŁY NA ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

Intelektualne i manualne zajęcia dla osób starszych:

  • Czytanie książek, prasy, czasopism

Czytanie stymuluje pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację, wzbogaca słownictwo i pozwala na chwilę przenieść się w inną rzeczywistość. Oczywiście lektura powinna być dopasowana do upodobań seniora oraz jego możliwości. Jeśli podopieczny nie jest w stanie czytać samodzielnie, opiekun może mu czytać na głos lub skorzystać z audiobooków.

  • Słuchanie muzyki 

Ulubiona muzyka uspokaja, odpręża, obniża poziom stresu. Nadto, jeśli wybierzemy utwory, które seniorowi kojarzą się z ważnymi chwilami w życiu, muzyka aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za wspomnienia, dzięki czemu wspiera walkę z demencją.

  • Gry planszowe i karciane 

Planszówki i karcianki to zajęcia dla seniorów, które pozytywnie wpływają na szybkość logicznego myślenia, pamięć i koncentrację. Należy jednak pamiętać, by dobierać gry do  możliwości intelektualnych podopiecznego. Warcaby, chińczyk, szachy, wojna, makao czy pasjans to tylko niektóre z możliwości.

  • Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek         

Krzyżówki i łamigłówki łączą doskonałą rozrywkę z podnoszeniem poziomu percepcji oraz wiedzy. Nadto możemy wybrać zadania tematyczne związane z zainteresowaniami podopiecznego lub z dziedziny, o której chce dowiedzieć się więcej.

  • Układanie puzzli, układanek i klocków 

W przypadku powyższych aktywności senior trenuje skupienie, cierpliwość oraz chwytność palców i precyzję ruchów. Dodatkowo układanki wspomagają pracę mózgu, pamięć i logiczne myślenie. A satysfakcję ze wspólnie wykonanego dzieła dostajemy gratis.

  • Kolorowanki dla dorosłych, rysowanie, malowanie 

Nie trzeba być utalentowanym artystą, aby czerpać dużą przyjemność z aktywności takich jak rysowanie czy malowanie. Można również skorzystać z gotowych rozwiązań w postaci kolorowanek dla dorosłych, pamiętając, aby poziom ich skomplikowania dostosować do możliwości seniora. W innym wypadku niepowodzenia podczas kolorowania szybko go zniechęcą do tego rodzaju rozrywki. Zajęcia plastyczne i artystyczne skutecznie wyciszają, redukują lęki, poprawiają nastrój i pamięć.

  • Szydełkowanie i robienie na drutach 

Szydełkowanie, robótki na drutach oraz inne zajęcia manualne dla osób starszych to niezwykle wyciszające hobby, i zajęcia dla seniorów, które dają dużo satysfakcji. Potwierdzają to wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie długich jesiennych i zimowych wieczorów bez własnoręcznie dzierganych czapek, swetrów i szalików. Jeśli więc podopieczny umie dziergać i jego wzrok oraz możliwości motoryczne na to pozwalają, to warto zachęcać go do aktywności w ten sposób a swoimi dziełami może obdarować dzieci lub wnuki.

  • Wykonywanie kreatywnych kolaży 

Kreatywne kompozycje możemy tworzyć z tego, co mamy aktualnie pod ręką: gazet, czasopism, ulotek reklamowych, naklejek, kawałków materiałów, roślin lub zdjęć. W tym zakresie ogranicza nas bowiem wyłącznie nasza wyobraźnia. Dzięki tej wymagającej skupienia i koncentracji aktywności można niejako spojrzeć na świat oczami naszego podopiecznego i dzięki temu poznać i zrozumieć go lepiej.

  • Tworzenie własnego zielnika 

Tworzenie zielnika jest połączeniem aktywności fizycznej i umysłowej, ponieważ zanim przystąpimy do suszenia, wyklejania i opisywania roślin musimy w jakiś sposób je pozyskać – czy to w ogrodzie, czy to na spacerze. Prowadzenie zielnika to sposób na spędzanie wolnego czasu i poszerzanie swojej wiedzy, ponieważ nawet jeśli nie znamy nazw zebranych roślin i ich specyfiki możemy je z powodzeniem znaleźć w Internecie.

  • Gra na ulubionym instrumencie 

Jeśli podopieczny potrafi grać na jakimś instrumencie i posiada go we własnym domu, rolą opiekuna jest zachęcanie go do prezentowania swoich umiejętności. Powrót do zarzuconej pasji sprawi, że samopoczucie seniora ulegnie znacznemu polepszeniu, a jego samoocena wzrośnie.

  • Nabywanie nowych umiejętności – nauka nowych rzeczy 

W obecnych czasach online bez wychodzenia z domu można nauczyć się wykonywania każdej czynności i opanować różnorodne umiejętności – języki obce, rysunek, malarstwo, obsługę komputera, bezpieczne korzystanie z Internetu oraz wielu innych rzeczy. Warto zorientować się co interesuje podopiecznego lub czego zawsze chciał się nauczyć, jednak zawsze brakowało mu czasu i pójść tą drogą organizując zajęcia dla seniorów, z którymi pracujemy.

  • Medytacja 

Medytacja to doskonały sposób spędzania wolnego czasu bez względu na wiek. Jej korzystnego działania na zdrowie fizyczne oraz psychikę nie sposób przecenić. Rozliczne badania wskazują jasno, że medytacja korzystnie wpływa również na seniorów, łagodząc objawy demencji, obniżając stres, poprawiając pamięć oraz jakość snu. Dlatego warto wprowadzić ją do codziennego harmonogramu zajęć podopiecznego i cieszyć się jej pozytywnymi efektami.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Zajęcia ruchowe dla seniorów:

  • Spacery 

Z dobrodziejstwa spacerów i innych zajęć ruchowych dla seniorów – jeśli tylko stan zdrowia podopiecznego na to pozwala – warto korzystać codziennie przez cały rok. Możemy odwiedzać ulubione miejsca seniora, ale też odkrywać z nim nieznane zakątki w okolicy doskonale się przy tym bawiąc. Dodatkowo spacer poprawi samopoczucie, sen oraz pamięć osoby starszej i będzie miał zbawienny wpływ na jego kondycję.

  • Robienie zdjęć 

Obecnie zdjęcia może robić każdy i wszędzie – wystarczy do tego aparat fotograficzny w smartfonie. Jeśli podopiecznego interesują takie zajęcia dla seniorów możliwości mamy zasadniczo nieograniczone. Możemy fotografować siebie nawzajem, rośliny, zwierzęta, wnętrza, ciekawe obiekty, przedmioty lub sytuacje dnia codziennego. Dodatkowo opiekun może pokazać seniorowi możliwości, jakie dają aplikacje do obróbki zdjęć. Wspólne dodawanie elementów, dymków z teksami lub stosowanie filtrów może okazać się przezabawnym zajęciem, z którego zarówno podopieczny, jak i opiekun będą czerpać wiele satysfakcji.

  • Zajęcia sportowe dla seniorów

Regularna gimnastyka i inne zajęcia sportowe dla seniorów mają pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i na psychikę seniora. Ćwiczenia skutecznie poprawiają samopoczucie. Jeśli więc stan podopiecznego na to pozwala, warto włączyć jego do codziennego harmonogramu osoby starszej. Rodzaj zajęć ruchowych najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym seniora lub osobą, która zajmuje się jego rehabilitacją.

  • Zajęcia taneczne 

Kurs tańca to doskonały sposób na zajęcia dla seniorów, szczególnie jeśli znajdziemy zajęcia przeznaczone specjalnie dla seniorów, dzięki którym pozna on nowe osoby w swoim wieku. Jeśli jednak stan podopiecznego nie pozwala na tak zaawansowaną aktywność, możemy znaleźć podstawowe kroki w Internecie i poćwiczyć je z seniorem w salonie. Poprawa nastroju i doskonały humor po takiej domowej lekcji mamy gwarantowane.

  • Wspólne przyrządzanie posiłków 

Wspólne gotowanie to doskonała okazja do tego, aby poznać preferencje seniora w tym zakresie. To również sposób na wzajemne przybliżenie potraw charakterystycznych dla Niemiec i Polski. A od tego już krok do wytworzenia pozytywnej relacji.

  • Ogrodnictwo 

Pracować z ziemią i roślinami możemy zarówno w ogrodzenie, jak i na balkonie. Korzyści z tej aktywności są zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dodatkową wartością jest w tym przypadku zadowolenie i duma z pięknych roślin, które cieszą oko.

  • Majsterkowanie 

Choć majsterkowanie jest zajęciem głównie dla panów, można zaproponować te zajęcia dla seniorów również ciekawe świat podopieczne. Można wspólnie coś wykonać np. karmnik dla ptaków, odnowić np. starą komodę czy stolik lub coś naprawić. Majsterkowanie poprawia skupienie i koncentrację, a dodatkowo daje satysfakcję z samodzielnego przygotowania czegoś, co inni kupują w sklepie.

Inne, przykładowe zajęcia dla seniorów:

  • Rozmowy z podopiecznym na temat jego zainteresowań.

 

  • Oglądanie ulubionych programów w TV oraz filmów.

 

  • Przeglądanie rodzinnych albumów ze zdjęciami.

 

  • Wyście do kina, teatru, restauracji, kawiarni itp.

 

  • Spotkania towarzyskie z sąsiadami, przyjaciółmi, rodziną itp.

 

  • Zajęcia w klubach seniora.

 

  • Uczestnictwo w tzw. Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 

Jak widzisz, jest wiele różnorodnych pomysłów na zajęcia dla seniorów. Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie będzie dla Ciebie realną pomocą w codziennej pracy i pozwoli na wprowadzenie kreatywnych aktywności do codzienności Twoich podopiecznych. Jesteśmy przekonani, że tytuł idealnej opiekunki będziesz mieć z nimi zapewniony. A jak wiadomo, nic nie cieszy bardziej niż radość seniora, który odzyskuje zdrowie, radość i chęć do życia.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (14 votes)
Podobne tematy
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Rozważasz pracę w charakterze opiekunki za zachodnią granicą i zastanawiasz się, jak wygląda ona w praktyce? Praca Niemcy z zakwaterowaniem może być bowiem zarówno doskonałym rozwiązaniem, jak i drogą przez mękę.
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Trustpilot