Przykładowe zajęcia dla seniorów

Treść tego wkładu

Każdy świadomy opiekun osób starszych wie, że czynności pielęgnacyjne i porządkowe to tylko część jego obowiązków. Równie ważna jest bowiem organizacja czasu wolnego seniora w sposób dopasowany do jego potrzeb, oczekiwań i możliwości. Zdajemy sobie sprawę, że w wirze codziennych zajęć opiekunka nie ma zbyt wiele czasu na wymyślanie ciekawych aktywności, które przypadną do gustu podopiecznemu. Dlatego też w niniejszym tekście dzielimy się pomysłami na przykładowe zajęcia dla seniorów. Można go więc z powodzeniem wykorzystać jako praktyczną ściągę.

Pomysły na spędzanie wolnego czasu z podopiecznym

Pomysłów na to, jak spędzać wolny czas seniorem jest naprawdę sporo i co najważniejsze wśród nich każdy znajdzie te odpowiednie dla konkretnego podopiecznego. Nie jest bowiem tajemnicą, że część podopiecznych woli spędzać czas w ruchu, w sposób aktywny natomiast inni cenią sobie wyżej rozrywki stricte intelektualne. Warto zachęcać podopiecznego do nowych, nieznanych aktywności. Jednak naczelną zasadą jaką należy się w tym wypadku kierować, jest: nic na siłę. Zajęcia powinny w pierwszej kolejności być dopasowane do aktualnego stanu zdrowia seniora, a ich wykonywanie powinno sprawiać przyjemność. Jedynie wtedy będą prowadzić do poprawy dobrostanu podopiecznego i budowania pozytywnej, opartej na serdeczności relacji na gruncie podopieczny – opiekun. Warto również pamiętać, aby aktywności były przyjemne również dla opiekunki, ponieważ w innym wypadku będzie je wykonywać niechętnie, bez przekonania i serca.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Pomysły na rozrywki dla seniorów

Intelektualne i manualne aktywności dla osób starszych:

 • Czytanie książek, prasy, czasopism 

Czytanie stymuluje pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację, wzbogaca słownictwo i pozwala na chwilę przenieść się w inną rzeczywistość. Oczywiście lektura powinna być dopasowana do upodobań seniora oraz jego możliwości. Jeśli podopieczny nie jest w stanie czytać samodzielnie, opiekun może mu czytać na głos lub skorzystać z audiobooków. 

 • Słuchanie muzyki

Ulubiona muzyka uspokaja, odpręża, obniża poziom stresu. Nadto, jeśli wybierzemy utwory, które seniorowi kojarzą się z ważnymi chwilami w życiu, muzyka aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za wspomnienia, dzięki czemu wspiera walkę z demencją. 

 • Gry planszowe i karciane 

Planszówki i karcianki pozytywnie wpływają na szybkość logicznego myślenia, pamięć i koncentrację. Należy jednak pamiętać, by dobierać je możliwości intelektualnych podopiecznego. Warcaby, chińczyk, szachy, wojna, makao czy pasjans to tylko niektóre z możliwości. 

 • Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek              

Krzyżówki i łamigłówki łączą doskonałą rozrywkę z podnoszeniem poziomu percepcji oraz wiedzy. Nadto możemy wybrać zadania tematyczne związane z zainteresowaniami podopiecznego lub z dziedziny, o której chce dowiedzieć się więcej. 

 • Układanie puzzli, układanek i klocków 

W przypadku powyższych aktywności senior trenuje skupienie, cierpliwość oraz chwytność palców i precyzję ruchów. Dodatkowo układanki wspomagają pracę mózgu, pamięć i logiczne myślenie. A satysfakcję ze wspólnie wykonanego dzieła dostajemy gratis. 

 • Kolorowanki dla dorosłych, rysowanie, malowanie 

Nie trzeba być utalentowanym artystą, aby czerpać dużą przyjemność z aktywności takich jak rysowanie czy malowanie. Można również skorzystać z gotowych rozwiązań w postaci kolorowanek dla dorosłych, pamiętając, aby poziom ich skomplikowania dostosować do możliwości seniora. W innym wypadku niepowodzenia podczas kolorowania szybko go zniechęcą do tego rodzaju rozrywki. Zajęcia plastyczne i artystyczne skutecznie wyciszają, redukują lęki, poprawiają nastrój i pamięć. 

 • Szydełkowanie i robienie na drutach 

Szydełkowania i robótki na drutach to niezwykle wyciszające hobby, które daje dużo satysfakcji. Potwierdzają to wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie długich jesiennych i zimowych wieczorów bez własnoręcznie dzierganych czapek, swetrów i szalików. Jeśli więc podopieczny umie dziergać i jego wzrok oraz możliwości motoryczne na to pozwalają, to warto zachęcać go do spędzania wolnego czasu w ten sposób a swoimi dziełami może obdarować dzieci lub wnuki. 

 • Wykonywanie kreatywnych kolaży 

Kreatywne kompozycje możemy tworzyć z tego, co mamy aktualnie pod ręką: gazet, czasopism, ulotek reklamowych, naklejek, kawałków materiałów, roślin lub zdjęć. W tym zakresie ogranicza nas bowiem wyłącznie nasza wyobraźnia. Dzięki tej wymagającej skupienia i koncentracji aktywności można niejako spojrzeć na świat oczami naszego podopiecznego i dzięki temu poznać i zrozumieć go lepiej. 

 • Tworzenie własnego zielnika 

Tworzenie zielnika jest połączeniem aktywności fizycznej i umysłowej, ponieważ zanim przystąpimy do suszenia, wyklejania i opisywania roślin musimy w jakiś sposób je pozyskać – czy to w ogrodzie, czy to na spacerze. Prowadzenie zielnika to również sposób na poszerzanie swojej wiedzy, ponieważ nawet jeśli nie znamy nazw zebranych roślin i ich specyfiki możemy je z powodzeniem znaleźć w Internecie.  

 • Gra na ulubionym instrumencie 

Jeśli podopieczny potrafi grać na jakimś instrumencie i posiada go we własnym domu, rolą opiekuna jest zachęcanie go do prezentowania swoich umiejętności. Powrót do zarzuconej pasji sprawi, że samopoczucie seniora ulegnie znacznemu polepszeniu, a jego samoocena wzrośnie. 

 • Nabywanie nowych umiejętności – nauka nowych rzeczy 

Obecnie online bez wychodzenia z domu można uczyć się niemal wszystkiego – języków obcych, rysunku, malarstwa, obsługi komputera, bezpiecznego korzystania z Internetu oraz wielu innych rzeczy. Warto zorientować się co interesuje podopiecznego lub czego zawsze chciał się nauczyć, jednak zawsze brakowało mu czasu i pójść tą drogą. 

 • Medytacja

Medytacja to doskonały sposób spędzania wolnego czasu bez względu na wiek. Jej korzystnego działania na zdrowie fizyczne oraz psychikę nie sposób przecenić. Rozliczne badania wskazują jasno, że medytacja korzystnie wpływa również na seniorów, łagodząc objawy demencji, obniżając stres, poprawiając pamięć oraz jakość snu. Dlatego warto wprowadzić ją do codziennego harmonogramu zajęć podopiecznego i cieszyć się jej pozytywnymi efektami.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Ruchowe aktywności dla osób starszych:

 • Spacery 

Z dobrodziejstwa spacerów – jeśli tylko stan zdrowia podopiecznego na to pozwala – warto korzystać codziennie przez cały rok. Możemy odwiedzać ulubione miejsca seniora, ale też odkrywać z nim nieznane zakątki w okolicy doskonale się przy tym bawiąc. Dodatkowo spacer poprawi samopoczucie, sen oraz pamięć seniora i będzie miał zbawienny wpływ na jego kondycję. 

 • Robienie zdjęć 

Obecnie zdjęcia może robić każdy i wszędzie – wystarczy do tego aparat fotograficzny w smartfonie. Jeśli podopieczny jest zainteresowany tego rodzaju aktywnością możliwości mamy zasadniczo nieograniczone. Możemy fotografować siebie nawzajem, rośliny, zwierzęta, wnętrza, ciekawe obiekty, przedmioty lub sytuacje dnia codziennego. Dodatkowo opiekun może pokazać seniorowi możliwości, jakie dają aplikacje do obróbki zdjęć. Wspólne dodawanie elementów, dymków z teksami lub stosowanie filtrów może okazać się przezabawnym zajęciem, z którego zarówno podopieczny, jak i opiekun będą czerpać wiele satysfakcji. 

 • Ćwiczenia gimnastyczne 

Regularna gimnastyka ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i na psychikę seniora. Ćwiczenia skutecznie poprawiają samopoczucie. Jeśli więc stan podopiecznego na to pozwala, warto włączyć jego do codziennego harmonogramu osoby starszej. Rodzaj zajęć ruchowych najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym seniora lub osobą, która zajmuje się jego rehabilitacją.  

 • Zajęcia taneczne 

Kurs tańca to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie jeśli znajdziemy zajęcia przeznaczone specjalnie dla seniorów, dzięki którym pozna on nowe osoby w swoim wieku. Jeśli jednak stan podopiecznego nie pozwala na tak zaawansowaną aktywność, możemy znaleźć podstawowe kroki w Internecie i poćwiczyć je z seniorem w salonie. Poprawa nastroju i doskonały humor po takiej domowej lekcji mamy gwarantowane. 

 • Wspólne przyrządzanie posiłków 

Wspólne gotowanie to doskonała okazja do tego, aby poznać preferencje seniora w tym zakresie. To również sposób na wzajemne przybliżenie potraw charakterystycznych dla Niemiec i Polski. A od tego już krok do wytworzenia pozytywnej relacji. 

 • Ogrodnictwo 

Pracować z ziemią i roślinami możemy zarówno w ogrodzenie, jak i na balkonie. Korzyści z tej aktywności są zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dodatkową wartością jest w tym przypadku zadowolenie i duma z pięknych roślin, które cieszą oko. 

 • Majsterkowanie 

Choć majsterkowanie jest zajęciem głównie dla panów, można pokusić się o zainteresowanie nim również pań seniorek. Można wspólnie coś wykonać np. karmnik dla ptaków, odnowić np. starą komodę czy stolik lub coś naprawić. Majsterkowanie poprawia skupienie i koncentrację, a dodatkowo daje satysfakcję z samodzielnego przygotowania czegoś, co inni kupują w sklepie. 

 

Inne, popularne aktywności dla seniorów:

 • Rozmowy z podopiecznym na temat jego zainteresowań. 
 • Oglądanie ulubionych programów w TV oraz filmów. 
 • Przeglądanie rodzinnych albumów ze zdjęciami. 
 • Wyście do kina, teatru, restauracji, kawiarni itp.
 • Spotkania towarzyskie z sąsiadami, przyjaciółmi, rodziną itp. 
 • Zajęcia w klubach seniora. 
 • Uczestnictwo w tzw. Uniwersytecie Trzeciego Wieku. 


Jak widzisz, jest wiele różnorodnych sposobów spędzania wolnego czasu z osobami starszymi. Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie będzie dla Ciebie realną pomocą w codziennej pracy i pozwoli na wprowadzenie kreatywnych aktywności do codzienności Twoich podopiecznych. Tego Ci życzymy!

 

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (14 votes)
Podobne tematy
Pracujesz jako opiekun osób starszych w Niemczech lub dopiero rozważasz wyjazd? Dowiedz się jak radzić sobie z codziennym stresem w pracy z seniorami?
Dowiedz się jak prawidłowo opiekować się seniorem chorym na cukrzycę, aby mu pomóc, a nie zaszkodzić? Klikaj teraz i sprawdź porady dla opiekunów.
Dowiedz się, jak wygląda praca opiekunki seniora chorego na Alzheimera – na co trzeba zwrócić uwagę i czego dopilnować w trakcie wykonywania obowiązków?
Trustpilot
Bitte wählen Sie Ihre Sprache
Für Pflegebedürftige
Für Pflegekräfte
Proszę wybrać swój język
Dla osób potrzebujących opieki
Dla opiekunów