Praca w opiece dla pary opiekunów

samozatrudnienie czy agencja?
Treść tego wkładu

Jeśli chcesz pracować jako opiekunka seniora w Niemczech, jednak przeraża Cię wielotygodniowa rozłąka z rodziną, może powinnaś rozważyć wyjazd na zlecenie z małżonkiem, siostrą, córką lub najbliższą przyjaciółką? Nie wiedziałaś, że tak można? Owszem, ogłoszenia pracy w opiece dla pary opiekunów znaleźć można w Internecie oraz w ofercie profesjonalnych agencji opiekunek działających na polskim rynku. Zastanawiasz się, czy praca w niemieckiej opiece z bliską osobą to dobry pomysł? Jest to sprawa indywidualna, jednak spróbujemy przybliżyć Ci specyfikę takich zleceń.

Kiedy niemieckie rodziny potrzebują pary opiekunów

Niemieckie rodziny potrzebują pary opiekunów w konkretnych sytuacjach. Warto je poznać, zanim zdecydujemy się na współpracę, aby nie przeżyć zaskoczenia już na miejscu. Dwóch opiekunów pracuje w jednym domu z reguły wtedy, gdy:

 • Stan zdrowia podopiecznego jest na tyle ciężki, że wymaga zaangażowania dwóch osób – najczęściej dotyczy on poważnych problemów z poruszaniem, głębokiej demencji lub chorób neurologicznych o zaawansowanym przebiegu.
 • Senior wymaga nieprzerwanej, aktywnej opieki przez całą dobę, której siłą rzeczy nie jest w stanie podołać jeden opiekun.
 • Opieki wymagają dwie osoby np. małżeństwo seniorów lub rodzeństwo z niepełnosprawnościami.

Warto również wiedzieć, że w przypadku zleceń opieki domowej dla par niemieccy pracodawcy najczęściej oczekują doświadczenia w pracy z seniorami od obu opiekunów oraz podobnej znajomości języka niemieckiego. Wynika to z kwestii praktycznych – zdecydowanie łatwiej (zarówno dla seniora, jak i jego najbliższych) jest współpracować z dwiema osobami, które mają zbliżone kompetencje i doświadczenie oraz porozumiewają się w ojczystym języku podopiecznego. Sytuacja taka ma miejsce zarówno w przypadku ogłoszeń, które rodziny samodzielnie zamieszczają w Internecie, jak i tych, które oferowane są przez profesjonalne agencje opiekunek osób starszych działających na polskim rynku.

 

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Praca w opiece dla polskich małżeństw i par

Długa rozłąka z rodziną to dla wielu opiekunów największe wyzwanie w pracy za niemiecką granicą. Kilka tygodni lub miesięcy bez męża, dzieci, dalszej rodziny i przyjaciół jest trudne. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że część opiekunów poważnie rozważa wspólny wyjazd do pracy wraz z kimś z rodziny lub znajomych. We dwójkę zawsze raźniej. Na taką możliwość decydują z reguły młode małżeństwa, które jeszcze nie posiadają dzieci i mają niewielkie możliwości uzyskania godziwego wynagrodzenia w Polsce lub chcą zarobić większą sumę pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Drugą grupą opiekunów, którzy wyjeżdżają do pracy we dwoje, są małżeństwa z wieloletnim stażem, które swoje dzieci już odchowały i chcą spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. Ostatnią grupą są kobiety, które wyjeżdżają z siostrami lub przyjaciółkami, dzięki czemu rozłąka z rodziną i domem nie jest dla nich tak dotkliwa, jak gdyby pracowały same w obcym kraju.

Jak pracują pary opiekunów seniorów w Niemczech?

Praca w charakterze opiekunki wspólnie z mężem, siostrą lub przyjaciółką wymaga właściwego nastawienia. Należy bowiem mieć świadomość, że dwie osoby z doświadczeniem w opiece domowej będą miały różne nawyki związane z wykonywaniem swoich codziennych obowiązków. Konieczne staje się więc wypracowanie wspólnych procedur, które będą obowiązywały w trakcie wspólnej realizacji zlecenia opieki domowej. Jest to konieczne, ponieważ jeśli każdy z opiekunów będzie pracował niejako na własną rękę, w wykonywanie zadań błyskawicznie wkradnie się chaos. Zamieszanie w pracy opiekunów nie pozostanie również bez wpływu na współpracę i budowanie relacji z podopiecznym i jego bliskimi. Komunikacja opiekunów z seniorem oraz jego rodziną musi być spójna, profesjonalna i fachowa. Zapewni to spokojną, harmonijną i bezpieczną pracę niezależnie od okoliczności. Wspólna praca z małżonkiem lub inną bliską osobą może zarówno zacieśnić więzi, jak i zadziałać wręcz przeciwnie. Tutaj nie ma reguły i wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Dlatego przed podjęciem decyzji o wspólnym wyjeździe do pracy w charakterze opiekunów osób starszych w Niemczech należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania.

Czy łatwo jest znaleźć zlecenie opieki dla pary opiekunów?

Pomimo iż zainteresowanie ofertami pracy dla par opiekunów w niemieckiej opiece domowej jest spore, oferty takich współpracy pojawiają się stosunkowo rzadko. Dzieje się tak z kilku zasadniczych powodów.

  1. Organizacja zmian w przypadku takich zleceń wymaga znalezienia drugiej pary opiekunów zainteresowanych wspólnym wykonywaniem pracy opiekuńczej.
  2. Dwóch opiekunów jednocześnie dla rodziny podopiecznego oznacza podwójne koszty związane z zatrudnieniem, co w praktyce oznacza kilka tysięcy euro miesięcznie, czyli niemało.
  3. Zlecenia dla par opiekunów są z reguły trudniejsze, ponieważ dotyczą najczęściej opieki nad osobami, które znajdują się w bardzo ciężkim stanie i nie każdy chce się ich podjąć.
  4. Seniorzy wymagający bardzo zaawansowanej opieki często zamiast w domu przebywają w
   specjalistycznych placówkach, więc siłą rzeczy nie korzystają z opieki domowej.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Jeśli nie wspólna praca w opiece domowej to co?

Jeśli nie chcesz wyjeżdżać sama do pracy w charakterze opiekunki za niemiecką granicę, a jednocześnie zdajesz sobie sprawę, że znalezienie oferty dla dwojga opiekunów może być problematyczne i zdecydowanie bardziej czasochłonne możesz zdecydować się na inne rozwiązanie. Możesz wspólnie ze swoim partnerem poszukać dwóch odrębnych zleceń realizowanych w tej samej okolicy w zbliżonym terminie. Naszym zdaniem znalezienie takich ofert będzie zdecydowanie prostsze, a osiągnięty z ich wykorzystaniem efekt będzie niemal identyczny – nie będziesz za granicą sama.

Praca dla par w niemieckiej opiece – przez agencję czy bezpośrednio?

Jeśli zamierzasz wyjechać do pracy jako opiekunka seniora z kimś ze swoich bliskich, powinniście już na wstępie zastanowić się, czy chcecie podjąć współpracę z agencją opiekunek, czy będziecie działać na własną rękę? Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i ograniczenia. Dla jednych doskonałą opcją będzie scedowanie wszystkich formalności związanych z wyjazdem i pracą na agencję. Dla innych ważna będzie niezależność w wyborze zleceń, jaką daje bezpośrednia współpraca z niemieckimi rodzinami. Osoby przedsiębiorcze najczęściej decydują się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech, w ramach której świadczą usługi opieki domowej dla wybranych przez siebie podopiecznych na samodzielnie wynegocjowanych warunkach. Jeśli taka perspektywa jest dla Ciebie atrakcyjna, jednak zastanawiasz się, jak poradzisz sobie z wszystkimi formalnościami związanymi z prowadzeniem własnej firmy w Niemczech, już spieszymy z rozwiązaniem. Ennie.pl to nowoczesna platforma internetowa, która stanowi realne wsparcie dla opiekunów osób starszych, które chcą rozpocząć pracę w Niemczech w oparciu o własną działalność gospodarczą prowadzą w tym kraju.

Główne korzyści płynące ze współpracy z ennie

 • Możliwość zamieszczenia własnej wizytówki zawodowej na platformie, która pozwoli Ci przedstawić się potencjalnym pracodawcom.
 • Dostęp do bazy bezpośrednich ogłoszeń o pracę dla opiekunek zawierających warunki współpracy, zakres obowiązków oraz drobiazgowe informacje dotyczące stanu zdrowia podopiecznego.
 • Możliwość internetowego kontaktu z rodziną seniora przed podjęciem decyzji o współpracy
 • Swobodny wybór zleceń z bazy – to Ty decydujesz, z kim chcesz pracować.
 • Wsparcie fachowców ennie we wszystkich formalnościach związanych z rejestracją oraz bieżącym prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech (podatki, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, sprawdzona prawnie umowa opieki domowej).
 • Miesięczne wynagrodzenie wyższe nawet o 600 euro, ponieważ nie płacisz prowizji agencji opiekunek.
 • Dostęp do polskojęzycznych doradców na każdym etapie współpracy.

Wyjazd za granicę w charakterze opiekunki seniora – czy to samodzielnie, czy w parze z kimś bliskim – to przedsięwzięcie, które wymaga podjęcia konkretnych decyzji związanych z tym, jak chcemy pracować i czego docelowo oczekujemy. Jednak niezależnie czy zdecydujesz się na współpracę z agencją, czy wyjazd na własną rękę powinieneś mieć świadomość, z czym ta decyzja się wiąże. Mamy nadzieję, że niniejszy tekst odpowiedział na część Twoich pytań. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, nasi doradcy są do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu z ennie.pl.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (12 votes)
Podobne tematy
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Rozważasz pracę w charakterze opiekunki za zachodnią granicą i zastanawiasz się, jak wygląda ona w praktyce? Praca Niemcy z zakwaterowaniem może być bowiem zarówno doskonałym rozwiązaniem, jak i drogą przez mękę.
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Trustpilot