Praca opiekunki w Niemczech

Samozatrudnienie czy agencja – możliwości pracy dla opiekunki w Niemczech
Treść tego wkładu

Praca opiekunki w Niemczech może być niezwykle satysfakcjonującym i opłacalnym finansowo zajęciem. Jednak, aby tak było warto zawczasu dowiedzieć się, na czym dokładnie polega na ta praca i jak dokładnie wyglądają obowiązki opiekunki seniora. Na tej podstawie można zdecydować czy jest to praca dla nas. Dodatkowo opiekunka musi podjąć decyzję o tym, jaki rodzaj współpracy z niemieckimi rodzinami wybierze – poprzez agencję czy bezpośrednio? W poniższym tekście spróbujemy przybliżyć Ci temat pracy opiekunki Niemcy z różnych perspektyw.

JAKIE OBOWIĄZKI BĘDZIESZ PODCZAS PRACY OPIEKUNKI W NIEMCZECH?

Zarówno obowiązki, jak i prawa opiekunki należy ustalić przed rozpoczęciem współpracy, aby z wyprzedzeniem wiedziała, czego się od niej oczekuje i na co może liczyć w trakcie realizacji zlecenia opieki domowej. Dopiero na tej podstawie może podjąć decyzję o współpracy lub rezygnacji z niej. Do najczęstszych obowiązków opiekunki pracującej z niemieckimi seniorami należy:

1. Opieka nad podopiecznym zarówno w dzień, jak i w nocy.

2. Dostępność w ramach opieki 24-godzinnej (poza ustalonymi z pracodawcą przerwami).

3. Pomoc dla seniora w zakresie codziennej higieny – mycia, kąpieli pod prysznicem, higieny jamy ustnej, czesania, pielęgnacji skóry, golenia (w przypadku mężczyzn), załatwiania bieżących potrzeb fizjologicznych, zmiany pieluch, pielęgnacji rąk, paznokci oraz stóp.

4. Wsparcie osoby starszej w zakresie przemieszania – wstawania, siadania, chodzenia zarówno w domu, jak i również poza nim, także przy użyciu dodatkowych urządzeń – chodzika, wózka inwalidzkiego, podnośnika czy windy.

5. Przygotowywanie posiłków dla osoby starszej zgodnych z zaleconą dietą.

6. Wsparcie w zakresie spożywania posiłków – również, jeśli podopieczny jest karmiony z wykorzystaniem sondy PEG (konieczny jest wcześniejszy instruktaż personelu medycznego).

7. Wsparcie seniora podczas wyjść realizowanych poza domem – dowóz, towarzystwo, powrót do domu zarówno z wykorzystaniem udostępnionego samochodu, jak i również przy użyciu np. taksówki.

8. Organizowanie czasu wolnego seniora i zachęcanie go do aktywności.

9. Sprzątanie pomieszczeń użytkowanych przez podopiecznego i opiekuna oraz mycie naczyń po gotowaniu i posiłkach.

10. Realizacja innych zadań zawartych w umowie z pracodawcą, na które opiekunka wyraziła zgodę.

Praca opiekunki w Niemczech – czego robić nie możesz?

Niemieckie prawo stanowi, że praca opiekunki w Niemczech nie może obejmować czynności medycznych. W tym zakresie różni się mocno od prawa obowiązującego w Polsce. Opiekunka osoby starszej za zachodnią granicą nie może:

 • samodzielnie decydować o rodzajach oraz dawkach leków przyjmowanych przez podopiecznego, nawet jeśli opiekunka w Polsce byłą pielęgniarką – od tego są lekarze i inne służby medyczne,
 • mierzyć poziomu cukru we krwi, robić zastrzyków, podłączać kroplówek – wyjątek stanowią leki przeciwzakrzepowe oraz te stosowane w trakcie leczenia cukrzycy, jednak i w tym przypadku konieczne jest przeszkolenie przez pracownika medycznego,
 • zmieniać opatrunków osobie starszej.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

JAKIE PRAWA BĘDZIESZ MIEĆ W TRAKCIE PRACY OPIEKUNKI W NIEMCZECH?

1. Prawo do przerw w pracy w wymiarze minimum 2 godziny każdego dnia.

2. Prawo do minimum jednego wolnego dnia w tygodniu – który można ewentualnie rozbić na dwa razy po pół dnia.

3. Prawo do zakwaterowania w trakcie realizacji zlecenia opieki domowej co w praktyce oznacza własny pokój oraz dostęp do innych niezbędnych do życia pomieszczeń.

4. Prawo do prywatności – podopieczny lub jego rodzina ma prawo wejść do pokoju, w której znajdują się prywatne rzeczy opiekunki jedynie, gdy wyrazi ona na to zgodę.

5. Prawo do pełnego wyżywienia w trakcie realizacji zlecenia opieki domowej.

6. Prawo do odmowy wykonywania zadań, których nie przewidziano w umowie oraz takich, których opiekunka zgodnie z niemieckim prawem wykonywać nie może np. zadań medycznych.

7. Prawo do rezygnacji ze zlecenia opieki domowej, jeśli jej codzienna praca drastycznie różni się od zakresu obowiązków zawartych w umowie podpisanej z pracodawcą.

WSPÓŁPRACA Z AGENCJĄ CZY BEZPOŚREDNIA WSPÓŁPRACA Z NIEMIECKIMI RODZINAMI – JAKA PRACA DLA OPIEKUNEK W NIEMCZECH JEST LEPSZA?

Współpraca z profesjonalną i sprawdzoną agencją delegującą opiekunki do pracy w Niemczech to dobre rozwiązanie dla początkujących adeptów tego zawodu oraz osób, których kompetencje językowe w zakresie znajomości języka niemieckiego nie pozwalają na samodzielne negocjowanie warunków współpracy z niemieckimi rodzinami. Zadaniem agencji jest bowiem kompleksowe wsparcie opiekunów na każdym etapie realizacji zlecenia.

W praktyce agencja opiekunek zajmuje się ona poniższymi zadaniami:

 • sprawdza wiarygodność ogłoszeń oferujących pracę dla polskich opiekunów seniorów,
 • negocjuje warunki umów i zleceń z niemieckimi rodzinami,
 • dobiera opiekunów do realizacji konkretnych ofert pracy z zakresu opieki domowej,
 • legalnie zatrudnia opiekunów także na niemieckich warunkach,
 • zapewnia opiekunom bieżącą pomoc w języku polskim przed wyjazdem oraz w trakcie realizacji zlecenia,
 • interweniuje w przypadku sporów opiekuna z pracodawcami,
 • odpowiada za regularne wynagrodzenie w wybranej przez opiekuna walucie euro,
 • zapewnia dodatkowe bonusy i premie świąteczne dla opiekunów (po spełnieniu warunków zawartych w regulaminie),
 • organizuje i opłaca dojazd opiekuna do miejsca pracy i powrót do kraju po zakończeniu zlecenia.

Musisz jednak wiedzieć, że na realizację powyższych zadań przez agencję możesz liczyć, podejmując współpracę wyłącznie ze sprawdzoną firmą, która ma nienaganną opinię zarówno wśród klientów, jak i opiekunów. Z racji tego, że niemieckie rodziny pilnie potrzebują opiekunów z polski na rynku działa wiele agencji. Niestety wiele z nich z profesjonalizmem ma niewiele wspólnego. Warto mieć tego świadomość i dokładnie sprawdzać firmę, z którą chcemy się związać. Należy również drobiazgowo przeanalizować umowę z agencją przed jej podpisaniem. Najlepiej zrobić to z prawnikiem, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. Należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Praca opiekunki w Niemczech – zalety bezpośredniej współpracy z niemieckimi rodzinami?

Jeśli jesteś osobą przedsiębiorczą i cenisz sobie samodzielność, możesz zdecydować się na samozatrudnienie w Niemczech, czyli bezpośrednią współpracę z niemieckimi rodzinami. W praktyce oznacza to prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Nie obawiaj się, to tylko wygląda na skomplikowane, szczególnie jeśli znajdziesz odpowiednie wsparcie w prowadzeniu własnej firmy za zachodnią granicą. Takim wsparciem jest bez wątpienia współpraca z nowoczesną platformą ennie.pl. Dzięki niej możesz bezpiecznie i legalnie prowadzić własną firmę w Niemczech. Platforma umożliwia założenie własnej wizytówki na portalu, dzięki której pozwolisz się poznać potencjalnym pracodawcom. Ennie daje również dostęp do wielu sprawdzonych zleceń zamieszczanych bezpośrednio przez rodziny osób potrzebujących lub je same. Każda oferta zawiera warunki oferowanej współpracy, zakres obowiązków opiekuna oraz szczegółowe informacje dotyczące stanu zdrowia podopiecznego. Platforma daje również możliwość rozmowy z rodziną seniora przez Internet przed podjęciem decyzji o współpracy, która należy tylko do Ciebie. Współpracując z ennie sam decydujesz z kim chcesz pracować. Nikt Ci niczego nie narzuci. To zdecydowanie odróżnia prowadzenie Gwerbe w Niemczech od współpracy z agencją. Jeśli jednak myślisz, że ennie to jedynie platforma łącząca niemieckich pracodawców z opiekunkami z polski to zdecydowanie jesteś w błędzie. Ennie to również kompleksowa pomoc w prowadzeniu własnej firmy w Niemczech. Nasi specjaliści pomogą Ci zarówno w formalnościach związanych z założeniem jednoosobowej działalności za zachodnią granicą, jak i w jej codziennym prowadzeniu zgodnie z niemieckimi przepisami prawa. Weźmiemy na siebie zarówno kwestie związane z podatkami, ubezpieczeniem zdrowotnym oraz ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Pomożemy Ci również przygotować sprawdzoną prawnie umowę o opiekę, którą następnie podpiszesz z pracodawcą. Powinieneś również wiedzieć, że pracując na własny rachunek, zarobisz nawet 600 euro miesięcznie więcej niż gdybyś związał się z profesjonalną agencją opiekunek. Dlaczego? Ponieważ pracując samodzielnie, nie będziesz płacił prowizji agencji za jej usługi związane z obsługą Twoich zleceń opieki.

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu rozjaśniła Ci najważniejsze kwestie, jakie musisz wziąć pod uwagę, rozważając pracę opiekunki w Niemczech. Pamiętaj, że w przypadku dodatkowych pytań dotyczących współpracy z ennie jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie wskażemy Ci dostępne rozwiązania i możliwości.

RÓŻNORODNE FORMY WSPARCIA MOBILNOŚCI PODOPIECZNEGO PODCZAS PRACY OPIEKUNKI W NIEMCZECH

Niemieccy seniorzy borykają się z różnorodnymi ograniczeniami w zakresie mobilności. Mogą mieć zarówno problemy ze wstawaniem, siadaniem kładzeniem się, jak również z poruszaniem czy wchodzeniem po schodach. Nierzadko wymagają pomocy także podczas ubierania. Praca opiekunki w Niemczech musi obejmować także wsparcie mobilności podopiecznego w takim zakresie, w jakim wymaga tego jego sytuacja zdrowotna, niezależnie czy chodzi samodzielnie, czy też z chodzikiem lub przemieszcza się, wykorzystując do tego celu wózek inwalidzki. Dodatkowo opiekun wspierający poruszanie się osoby starszej może wykorzystywać udogodnienia w postaci wind czy podnośników – oczywiście po uprzednim zapoznaniu się z zasadami obsługi konkretnego rozwiązania technicznego.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (12 votes)
Podobne tematy
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Rozważasz pracę w charakterze opiekunki za zachodnią granicą i zastanawiasz się, jak wygląda ona w praktyce? Praca Niemcy z zakwaterowaniem może być bowiem zarówno doskonałym rozwiązaniem, jak i drogą przez mękę.
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Trustpilot