Praca opiekunki w Niemczech bez umowy

Treść tego wkładu

Jeśli rozważasz pracę opiekunki w Niemczech bez umowy, to pewnie masz swoje ważne powody. Na taki krok decydują się najczęściej osoby, które chcą zarabiać więcej. Jednak musisz wiedzieć, że praca na czarno zgodnie z niemieckim prawem jest przestępstwem, za które odpowiedzialność spada zarówno na opiekuna, jak i osoby, która ją zatrudniła. Ze swojej strony odradzamy takie postępowanie, szczególnie że możliwości legalnej pracy w opiece za naszą zachodnią granicą jest naprawdę sporo. Poznaj je wszystkie!

Dlaczego praca bez umowy jest tak atrakcyjna dla opiekunów w Polski?

Powody takiego stanu rzeczy są zasadniczo dwa. Po pierwsze motywacją do pracy bez umowy są dla opiekunów z Polski względy finansowe. Na ten nierozważny krok decydują się często osoby, którym należy na tym, aby zarobić dużo pieniędzy w krótkim okresie, po czym wrócić do swojej rodziny pozostawionej w kraju. Choć nie brakuje również sytuacji, w których opiekunki pracują w ten sposób przez dłuższy czas, robiąc z tego swój sposób na życie. Zdecydowanie odradzamy takie postępowanie, ponieważ docelowo może przynieść ono więcej szkody niż pożytku. Jednak o konsekwencjach za chwilę. Drugim powodem, dla którego opiekunowie z naszego kraju decydują się na nielegalną pracę w Niemczech, jest możliwość utraty świadczeń socjalnych lub alimentacyjnych wypłacanych w Polsce. Czasem w grę wchodzą również długi, które pochłonęłyby część legalnie uzyskanego wynagrodzenia.

Ustawa o przeciwdziałaniu pracy na czarno w Niemczech — SchwarzArbG

SchwarzArbG to obowiązująca w Niemczech ustawa o przeciwdziałaniu pracy na czarno. Wskazuje ona jasno sytuacje, które noszą znamiona nielegalnego zatrudnienia oraz konsekwencje takich działań, gdy zostaną one wykryte. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, co nas czeka, gdy zdecydujemy się na pracę opiekunki bez umowy. Pozwoli to na podjęcie w pełni świadomej decyzji o narażeniu się na ewentualne niebezpieczeństwo lub rezygnacji z planów podjęcia pracy na czarno. Przyjrzyjmy się więc bliżej, co niemiecki ustawodawca określa jako pracę na czarno?

Nielegalna praca w Niemczech ma miejsce w sytuacji, gdy:
  • pracownik nie posiada umowy o pracę, a wynagrodzenie otrzymuje „do ręki” bez żadnych rachunków i potwierdzeń,

  • pracodawca nie decyduje się na zarejestrowanie pracownika,

  • pracodawca nie odprowadza za pracownika obowiązkowych składek na ubezpieczenia (społeczne, emerytalne i zdrowotne) i nie odprowadza za niego podatku dochodowego,

  • pracownik uzyskujący świadczenia socjalne nie informuje placówki, która je wypłaca o fakcie podjęcia zatrudnienia.

Na podstawie powyższych wytycznych praca opiekunki w Niemczech nielegalnie ma miejsce, gdy nie podpisała ona żadnej umowy z pracodawcą, fakt jej zatrudnienia nie został nigdzie zgłoszony, nie posiada ubezpieczenia, nie płaci należnych podatków od uzyskanych dochodów i otrzymuje wynagrodzenie w gotówce oczywiście bez rachunku. Jak widać, dość łatwo jest ocenić, czy opiekunka pracuje legalnie, czy też nie. Osoby pracujące w opiece 24-godzinnej nigdy nie powinny zgadzać się na przedstawione przez pracodawcę warunki, jeśli noszą one znamiona pracy na czarno. Oczywiście nie powinny również same takich rozwiązań proponować.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Jakie są kary za nielegalną pracę w Niemczech?

Konsekwencje pracy oraz zatrudniania opiekunów bez umowy są różnorodne. Warto poznać je wszystkie, by mieć świadomość tego, co nas czeka, jeśli nasza nielegalna praca wyjdzie na jaw. Ukaranym za pracę bez umowy w Niemczech zgodnie z ustawą SchwarzArbG zostaje zarówno opiekun, jak i osoba go zatrudniająca. Należy również dodać, że są to kary znaczące dochodzące nawet do 300 tysięcy euro dla każdej ze stron. A to jedynie grzywna, do której należy dodatkowo doliczyć nadpłatę zaległych składek ubezpieczeniowych oraz koszty wynagrodzenia. Dodatkową karę dla pracodawcy, który zatrudnia pracownika nielegalnie, a co za tym idzie, nie płaci za niego składek na ubezpieczenie społeczne, przewiduje niemiecki kodeks karny. I nie jest to kara mała, ponieważ uznawane jest to za przestępstwo, za które można trafić do więzienia nawet na 5 lat. Warto również wspomnieć, że pracodawcy, którzy decydują się nielegalne zatrudnienie cudzoziemców na warunkach znacznie odbierających (gorszych) od warunków oferowanych rodzimym pracownikom, zgodnie z obowiązującym prawem podlegają karze grzywny lub pozbawienia wolności w wymiarze do trzech lat. Trzeba przyznać, że konsekwencji pracy na czarno jest więcej, niż można by się na pierwszy rzut oka spodziewać i są one dotkliwe dla zatrudniającego i zatrudnianego. Mając świadomość kar, warto rozważyć legalne zatrudnienie w niemieckiej opiece. Szczególnie że możliwości w tym zakresie są różnorodne, co w praktyce oznacza, że każdy opiekun jest w stanie wybrać z nich tę, która aktualnie najbardziej mu odpowiada i wpisuje się w jego aktualne potrzeby.

Zalety i wady pracy jako opiekunka w Niemczech bez umowy

Jak już wcześniej ustaliliśmy, zalety pracy w charakterze opiekunki w Niemczech bez umowy są zdecydowanie chwilowe i tak naprawdę pozorne. Bo czym kilka euro więcej w kieszeni pracownika i pracodawcy w obliczu wysokich kar grzywny i wieloletniego więzienia. Naprawdę nie warto się narażać, szczególnie że to nie jedyne wady nielegalnej pracy w opiece 24-godzinnej. Przyjrzyjmy się im szczegółowo.

  1.  
  1. Doniesienie o pracy bez umowy sprawi, że zarówno na opiekuna, jak i na zatrudniającego ją bliskiego osoby starszej zostaną nałożone stosowne kary.

  2. Opiekun pracujący nielegalnie oficjalnie nie pracuje, co oznacza, że nie może domagać się np. wypłaty zaległego wynagrodzenia na drodze sądowej.

  3. W przypadku nagłej choroby lub innego zdarzenia losowego skutkującego leczeniem i hospitalizacją opiekun będzie musiał za nie zapłacić z własnych środków, ponieważ nie posiada ubezpieczenia w Niemczech.

  4. W przypadku zniszczenia mienia lub kradzieży w domu pracodawcy ewentualną szkodę opiekun będzie musiał pokryć ze swojego wynagrodzenia, lub z innych środków.

  5. Z usług opiekuna pracującego na czarno rodzina może zrezygnować praktycznie z godziny na godzinę, ponieważ w przypadku nielegalnego zatrudnienia pracownika nie chroni okres wypowiedzenia umowy.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Legalna praca w opiece na niemieckich warunkach

Legalna praca w charakterze opiekuna osoby starszej w Niemczech może mieć różną formę od samozatrudnienia, poprzez pełnowymiarową umowę o pracę na części etatu kończąc. Pracownik, od którego odprowadzane są wszystkie składki i podatek ma w tym przypadku dostęp do świadczeń socjalnych, bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz świadczeń emerytalnych, gdy osiągnie stosowny wiek. Dodatkowo w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej, która po ostatnich zmianach zakłada sukcesywne podwyżki stawek dla opiekunów osób starszych. Do 1 kwietnia 2022 roku w czterech etapach stawki minimalne dla opiekunów bez kwalifikacji wzrosną do 12,55 euro. Stawka dla wykwalifikowanych opiekunów wzrośnie w tym czasie do 15,40 euro.  Dodatkowo opiekunowie – pomocnicy, czyli osoby, które swoje kwalifikacje zdobyły w trakcie rocznego kursu od 1.04 mogą liczyć na stawkę 13,30 euro. Warto również dodać, że każda ze stawek stanowi dolną dopuszczalną granicę co w praktyce oznacza, że opiekun z odpowiednimi kwalifikacjami nie może zarabiać mniej, ale oczywiście może zarabiać więcej. I pewnie niejednokrotnie będzie zarabiał więcej, ponieważ zapotrzebowanie na fachowców w tym zawodzie za naszą zachodnią granicą jest ogromne, a pracowników wciąż brakuje.

Legalne alternatywy, dla które opiekunek nie chcą pracować w Niemczech bez umowy

Samozatrudnienie dla opiekunów

Samozatrudnienie w Niemczech podobnie jak w naszym kraju oznacza po prostu prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (Gewerbe). To rozwiązanie doskonałe dla osób przedsiębiorczych, które chcą samodzielnie decydować o tym z kim i na jakich warunkach współpracują.

Umowa o pracę dla opiekunów

W tym przypadku pracodawca odprowadza za pracownika wszystkie składki ubezpieczeniowe, dzięki czemu opiekun ma dostęp do opieki zdrowotnej. Obowiązują go również niemieckie prawa pracownicze.

    • Altenpflegerin, czyli umowę o pracę w zawodzie opiekuna osoby starszej może podpisać jedynie osoba z udokumentowanym prawem do wykonywania tego zawodu.
    • Haushaltshilfe, czyli umowę o pracę jako pomoc domowa dla osoby starszej podpisują osoby, które powyższego prawa nie posiadają.

MiniJob dla opiekunów

MiniJob to coś jak umowa o pracę na część etatu, która występuje w dwóch wariantach. W pierwszym wariancie miesięczny dochód nie może przekroczyć 450 euro, w drugim natomiast nie może przekroczyć 70 dni roboczych w ciągu roku.

MidiJob dla opiekunów

MidiJob to umowa o pracę na niepełny etat, w której nie możemy zarobić miesięcznie więcej niż 1300 euro.

W obliczu tylu możliwości legalnego zatrudnienia jako opiekunka za zachodnią granicą naprawdę nie warto ryzykować i pracować bez umowy. Szczególnie że praca na czarno w Niemczech oprócz możliwych konsekwencji prawnych powoduje również nieustanny stres u opiekuna, co nie pozostaje bez wpływu na jego samopoczucie, komfort życia i wypełniane przez niego obowiązki zawodowe.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (14 votes)
Podobne tematy
Poważnie rozważasz wyjazd do pracy w charakterze opiekunki seniora, jednak przeraża Cię wielomiesięczna rozłąka z rodziną? Jeśli tak to niniejszy artykuł jest dla Ciebie. Opowiemy Ci w nim o tym, że nie zawsze musisz wyjeżdżać na długie tygodnie i wskażemy możliwości podjęcia opieki w Niemczech na 1 miesiąc.
Planujesz podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i zastanawiasz się, czy korzystniej jest zatrudnić się w domu opieki, czy nawiązać bezpośrednią współpracę z rodziną w ramach opieki domowej?
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się jaką formę zatrudnienia wybrać? Możesz bowiem zostać oddelegowana do pracy przez agencję opiekunek lub wybrać pracę opiekunki w Niemczech bez pośredników.
Trustpilot