Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników – co ryzykujesz?

Treść tego wkładu

Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się jaką formę zatrudnienia wybrać? Możesz bowiem zostać oddelegowana do pracy przez agencję opiekunek lub wybrać pracę opiekunki w Niemczech bez pośredników. W niniejszym artykule przyjrzymy się tej drugiej opcji ze szczególnym uwzględnieniem tego, co ryzykujesz, wybierając zatrudnienie na własną rękę, bez pośrednictwa osób trzecich. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje pomogą Ci podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję.

Praca w niemieckiej opiece bez pośredników

Niemieckie rodziny, które nie są w stanie samodzielnie zająć się starzejącymi się rodzicami lub dziadkami mają do wyboru pomoc instytucjonalną w postaci domów spokojnej starości, lub zatrudnienie opiekuna domowego. Na podjęcie współpracy z opiekunką z polski, niemieckie rodziny decydują się najczęściej, gdy ich bliski chce spędzić jesień swojego życia we własnym domu, wśród swoich przedmiotów i wspomnień. Nie brakuje również sytuacji, w których osoba wymagająca opieki nie jest w stanie otrzymać miejsca w specjalnym ośrodku. Za zatrudnieniem opiekuna domowego przemawia również fakt, że taka osoba w praktyce najczęściej zajmuje się tylko jednym seniorem, co oznacza, że może mu poświęcić maksimum uwagi oraz troski co nie pozostaje bez wpływu na jego dobrostan. W takiej sytuacji łatwiej także zbudować relacje pomiędzy opiekunem a podopiecznym opartą na szacunku i zaufaniu. Jednak to nie jest tak, że bezpośrednia współpraca z niemieckimi seniorami opłaca się jedynie ich rodzinom. Sporo zyskuje również sama opiekunka. Co dokładnie? Dowiesz się w dalszej części niniejszego tekstu.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Opiekunka pracuje bez pośredników – jakie są możliwości?

Opiekunka seniora, która chce podjąć współpracę z niemieckimi rodzinami bez pośredników, powinna założyć jednoosobową działalność za zachodnią granicą. Samozatrudnienie pozwala na samodzielne negocjowanie warunków współpracy i stawek. Pozwala również na zarządzanie zleceniami i podejmowanie się tylko tych, których warunki odpowiadają opiekunce. Najczęściej na ten krok decydują się osoby przedsiębiorcze, którym zależy na samodzielności i niezależności. Szczególnie że założenie działalności gospodarczej w Niemczech nie jest sprawą skomplikowaną i wymaga jedynie posiadania zameldowania w tym kraju. Taka samozatrudniona opiekunka zależnie od posiadanych kwalifikacji zawodowych uzyskanych w Niemczech może pracować w opiece domowej na jednym z dwóch stanowisk:

 • Haushaltshilfe, czyli pomoc domowa osoby starszej,
 • Altenpflegerin, czyli opiekun osoby starszej.

Stawki wynagrodzenia na powyższych stanowiskach są różne. Jednak ostateczne zarobki opiekunki domowej zatrudnionej bezpośrednio przez niemieckiego seniora lub jego rodzinę zależą głównie od zakresu obowiązków oraz indywidualnych ustaleń na etapie negocjacji wynagrodzenia.

Opieka domowa w Niemczech bez pośredników – jak to zrobić bezpiecznie?

Jeśli temat bezpośredniej współpracy z niemieckimi rodzinami Ci się podoba, jednak zastanawiasz się, jak poradzisz sobie z wszystkimi formalnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej za zachodnią granicą, mamy dla Ciebie doskonałe rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest współpraca z nowoczesną platformą ennie.pl. Portal udostępnia rozliczne udogodnienia dla opiekunów osób starszych, które chcą pracować w Niemczech na własny rachunek bez pośrednictwa wyspecjalizowanych agencji. Zastanawiasz się, jak to działa i co możesz zyskać? Sprawdź!

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Jak ennie.pl wspiera bezpośrednią współpracę opiekunów z niemieckimi rodzinami?

Platforma ennie.pl wspiera opiekunów osób starszych poszukujących intratnych zleceń na terenie Niemiec na dwa sposoby, minimalizując w ten sposób ryzyko związane z bezpośrednią współpracą opiekuna z niemieckimi rodzinami.

1. Wsparcie ennie.pl w zakresie ofert zatrudnienia

 • pl sprawnie łączy niemieckich seniorów z opiekunkami z polski poszukującymi bezpośredniego zatrudnienia przez rodziny z zachodniej granicy.
 • pl to platforma, na której znajdziesz wyłącznie drobiazgowo wyselekcjonowane i sprawdzone ogłoszenia o pracę w opiece domowej na terenie całych Niemiec pochodzące bezpośrednio od niemieckich seniorów lub ich rodzin.
 • Ogłoszenia, które znajdziesz na ennie.pl zawierają wszystkie wytyczne niezbędne do świadomego podjęcia decyzji o współpracy w szczególności dokładne informacje o stanie zdrowia osoby wymagającej opieki, zakresie obowiązków czy warunkach zakwaterowania. U nas nie ma miejsca na niedomówienia.
 • Możesz wybierać spośród wielu różnorodnych ofert zatrudnienia, dzięki czemu masz realny wpływ na to, w jakich i na jakich warunkach będziesz pracować.
 • Platforma ennie.pl umożliwia poznanie rodziny oraz samego seniora przed podjęciem decyzji i przyjęciu zlecenia – kontakt odbywa się z wykorzystaniem elektronicznych środków przekazu.
 • Dzięki bezpośredniej współpracy zarabiasz nawet do 600 euro miesięcznie więcej – ponieważ nie musisz dzielić się swoimi zarobkami z agencją zatrudnienia.

2. Wsparcie ennie.pl w zakresie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech

 • Aktywna pomoc doradców ennie.pl w rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie Niemiec.
 • Wsparcie we wszystkich formalnościach związanych z prowadzeniem własnej firmy w Niemczech – sprawy związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej opiekuna oraz podatkami itp.
 • Przygotowanie profesjonalnej i sprawdzonej prawnie umowy o świadczeniu usług opiekuńczych, którą możesz wykorzystać, współpracując ze swoimi klientami.
 • Możesz bezpiecznie, spokojnie i z zaangażowaniem wykonywać swoje obowiązki zawodowe w ramach samozatrudnienia a nasi doświadczeni fachowcy w tym czasie zajmą się całą biurokracją prowadzonej działalności.
 • Nie musisz znać się na obowiązujących w Niemczech przepisach prawnych, rozporządzeniach czy innych wytycznych niezbędnych do bezpiecznego prowadzenia działalności w Niemczech, ponieważ od tego masz naszych doradców, którzy – co ważne – komunikują się w Twoim ojczystym języku i są do Twojej dyspozycji zarówno drogą e-mailową, jak i telefoniczną. Wszystko po to, abyś zawsze czuła się bezpiecznie i pewnie.

Nielegalna opieka domowa w Niemczech — czy warto?

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników to bezpieczne rozwiązanie jednak tylko w przypadku, gdy wykonujesz ją legalnie. Nielegalne zatrudnienie za zachodnią granicą jest traktowane jako przestępstwo, za które grożą nie tylko kary grzywny, ale i więzienia. Zdecydowanie lepiej oszczędzić sobie takich wątpliwych „atrakcji”. Szczególnie że niemieckie prawo kara w tym przypadku zarówno pracownika, jak i pracodawcę, którym w tym przypadku jest senior lub jego bliscy. Krótkotrwałe korzyści finansowe związane z tym, że pracodawca nie płaci za opiekuna składek i należnych podatków zdecydowanie nie są warte braku bezpieczeństwa i związanego z nim ciągłego uczucia zagrożenia. Wystarczy bowiem jeden zawistny sąsiad, który postanowi zgłosić ten fakt stosownym władzom, aby sprawa stała się naprawdę nieprzyjemna i poważna w skutkach. Warto również pamiętać, że nawet jeśli opieka na czarno nie zostanie zgłoszona i wykryta to i tak wiąże się ona z poważnymi utrudnieniami dla opiekunki. Jakimi?

 • Opiekun pracujący nielegalnie nie ma ubezpieczenia tak więc w przypadku choroby, wypadku czy hospitalizacji wszystkie (niemałe) koszty będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.
 • Opiekun pracujący na czarno nie jest w żaden sposób chroniony przed zwolnieniem. Pracodawca może mu więc podziękować za współpracę praktycznie z dnia na dzień, nie wypłacając mu wynagrodzenia – ponieważ oficjalnie opiekun nigdy nie pracował w tym miejscu i nie współpracował z konkretną rodziną. Nie ma również możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie.
 • Opiekun podejmujący się nielegalnego zatrudnienia będzie mieć również problem w przypadku zdarzeń losowych takich jak kradzież czy uszkodzenie mienia w domu seniora, ponieważ za wszystko będzie musiał zapłacić samodzielnie.

Co ryzykujesz, pracując jako opiekunka na czarno?

Niemieckie prawo przewiduje poniższe konsekwencje nielegalnej pracy w opiece domowej dla opiekuna i osoby go zatrudniającej:

  1. Grzywna, której wysokość może wynieść nawet trzysta tysięcy euro dla każdej ze stron.
  2. Zapłata zaległych składek ubezpieczeniowych.
  3. Zapłata kosztów zaległego wynagrodzenia.
  4. Nadto pracodawcy za nielegalne zatrudnienie grozi nawet 5 lat więzienia.
  5. A jeśli dodatkowo pracodawca oferujący pracę na czarno zaproponował polskiej opiekunce warunki, które rażąco różniły się od tych, jakie oferowane są niemieckim opiekunom, grozi mu kolejna grzywna lub nawet więzienie w wymiarze do 3 lat.

Jak widzisz, praca opiekunki w Niemczech bez pośredników może być zarówno bezpieczna, jak i ryzykowna. Wszystko zależy od tego, czy podejmiesz się jej legalnie, czy też na czarno. My zdecydowanie rekomendujemy legalne zatrudnienie w niemieckiej opiece na zasadzie samozatrudnienia. Pamiętaj również, że możesz liczyć na profesjonalne wsparcie platformy ennie.pl w tym zakresie.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

4.9/5 - (16 votes)
Podobne tematy
Poważnie rozważasz wyjazd do pracy w charakterze opiekunki seniora, jednak przeraża Cię wielomiesięczna rozłąka z rodziną? Jeśli tak to niniejszy artykuł jest dla Ciebie. Opowiemy Ci w nim o tym, że nie zawsze musisz wyjeżdżać na długie tygodnie i wskażemy możliwości podjęcia opieki w Niemczech na 1 miesiąc.
Planujesz podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i zastanawiasz się, czy korzystniej jest zatrudnić się w domu opieki, czy nawiązać bezpośrednią współpracę z rodziną w ramach opieki domowej?
Poznaj najczęstsze zagrożenia w pracy opiekuna osób starszych – choroby zakaźne i sposoby ochrony przed nimi. Szczegóły znajdziesz na naszej ennie.pl!
Trustpilot