Praca Niemcy z zakwaterowaniem

Treść tego wkładu

Rozważasz pracę w charakterze opiekunki za zachodnią granicą i zastanawiasz się, jak wygląda ona w praktyce? Praca Niemcy z zakwaterowaniem może być bowiem zarówno doskonałym rozwiązaniem, jak i drogą przez mękę. Wszystko zależy od tego, jak się do niej przygotujesz i z jakich rozwiązań zdecydujesz się skorzystać. W niniejszym artykule spróbujemy przybliżyć Ci najważniejsze informacje, jakie powinnaś wiedzieć, zanim rozpoczniesz swoją karierę jako opiekunka w Niemczech. Wskażemy Ci także możliwe rozwiązania wraz z ich zaletami i ograniczeniami.

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech z zakwaterowaniem?

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda praca opiekunki w Niemczech z zakwaterowaniem, to już spieszymy z najważniejszymi wiadomościami w tym zakresie. Na początek powinnaś wiedzieć, że choć zakres obowiązków opiekunek może się różnić zależnie od konkretnego zlecenia – inne będą w przypadku seniorów cierpiących na poszczególne schorzenia – to można wyróżnić także część zadań, które są niezmienne w praktycznie każdym zaleceniu. Przyjrzyjmy się im zatem. Mamy nadzieję, że dzięki tej wiedzy będziesz mogła w pełni świadomie zdecydować, czy jest to zajęcie dla Ciebie?

Zakres obowiązków opiekunki z zakwaterowaniem

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zakres obowiązków opiekunki może różnić się w kwestiach wynikających ze stanu zdrowia i sprawności seniora, którym się zajmuje. Różnice mogą wynikać także z osobistych przyzwyczajeń podopiecznego oraz oczekiwań jego samego i jego najbliższych. Jednak pewne zadania będą stosunkowo stałe w przypadku praktycznie każdego zlecenia opieki realizowanego za zachodnią granicą. Należą do nich między innymi:

 1. Codzienna opieka nad osobą starszą w dzień, ale czasem także w godzinach nocnych, jeśli stan zdrowia seniora tego wymaga – warto mieć tego świadomość i już na etapie negocjacji warunków współpracy dopytać czy opieka nocna także wchodzi w zakres zlecenia?
 2. Całodobowa opieka zawierająca przerwy wynikające z przepisów prawa, czyli dwie godziny wolnego każdego dnia oraz jeden dzień wolny w tygodniu (który w razie konieczności można zamienić na dwa razy po pół dnia).
 3. Wsparcie seniora w higienie osobistej.
 4. Wsparcie seniora w przemieszczaniu się – zarówno w miejscu zamieszkania, jak i na zewnątrz podczas podróży poza miejsce zamieszkania np. do lekarza. Zakres pomocy uzależniony jest od mobilności podopiecznego – czasem będzie do klasyczna asekuracja przy siadaniu, wstawaniu i przemieszczaniu się a czasem pomoc z wykorzystaniem narzędzi takich jak balkonik, wózek inwalidzki, winda czy samochód.
 5. Przygotowywanie posiłków dla seniora, trzymanie zaleconej przez specjalistów diety, sprzątanie po posiłkach, mycie naczyń.
 6. Wsparcie podopiecznego podczas spożywania posiłków – co ważne również, wtedy gdy senior musi być karmiony z wykorzystaniem sondy PEG. Jednak w takim przypadku konieczny jest wcześniejszy instruktaż opiekuna przez osobę do tego uprawnioną.
 7. Bieżące sprzątanie pomieszczeń, z których korzysta senior i opiekun oraz tych, z których korzystają wspólnie.
 8. Kreatywna organizacja czasu wolnego osoby starszej z wykorzystaniem jej przyzwyczajeń, zainteresowań oraz potrzeb.
 9. Aktywizacja fizyczna, intelektualna i manualna podopiecznego celem podniesienia jego sprawności, ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.
 10. Inne zadania zawarte w umowie, na które opiekun wyraził zgodę, takową podpisując. W praktyce mogą one obejmować np. robienie zakupów spożywczych, wykonywania opłat domowych, opiekę nad roślinami doniczkowymi znajdującymi się w domu seniora itp.

Zgodnie z prawem obowiązującym za zachodnią granicą opiekunka podejmująca pracę w Niemczech z zakwaterowaniem nie może:

 • Wykonywać czynności medycznych.
 • Samodzielnie decydować o rodzaju i dawkowaniu leków przyjmowanych przez seniora, nawet jeśli w Polsce była wykwalifikowaną pielęgniarką pracującą w zawodzie.

Prawa opiekunki z zakwaterowaniem

Warto również pamiętać, że opiekunka oprócz obowiązków ma również swoje prawa. I mówimy tutaj nie tylko o prawie do odpoczynku, o którym wspominaliśmy wyżej, ale także prawie do pełnego wyżywienia i zakwaterowania we własnym pokoju oraz zapewnienia dostępu do pomieszczeń, które są niezbędne do codziennego życia tj. łazienka czy kuchnia. Nadto opiekun ma prawo do prywatności, co w praktyce oznacza, że senior i jego rodzina nie mogą bez pozwolenia opiekunki wchodzić do pokoju, który został dla niej przeznaczony. Opiekunka z zakwaterowaniem może także odmówić wykonywania czynności, które nie są zawarte w umowie, a jeśli warunki zastałe w miejscu pracy rażąco odbiegają od zapisów w umowie, może odmówić realizacji zlecenia.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Praca Niemcy z zakwaterowaniem – jakie masz możliwości?

Opiekunka współpracuje z agencją

Praca opiekunki w Niemczech z zakwaterowaniem realizowana z pomocą wyspecjalizowanych agencji to rozwiązanie popularne szczególnie wśród opiekunów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę w tym zawodzie. Choć nie brakuje również doświadczonych opiekunek, które cenią sobie to, że współpracując z agencją, de facto nie muszą się o nic martwić. Ich zadaniem jest jedynie dojechanie do miejsca pracy (organizacją wyjazdu zajmuje się agencja) i realizacja przydzielonych im zadań zawartych w umowie. W tym przypadku całą resztą zajmuje się agencja. Od znalezienia odpowiednich ogłoszeń, negocjacji warunków współpracy z seniorem lub jego rodziną, wspomnianej już organizacji wyjazdu opiekunki, obsługi jej zatrudnienia i wypłaty wynagrodzenia na sprowadzeniu jej do kraju kończąc. Jednak rozwiązanie to oprócz niewątpliwych zalet ma również kilka wad. Podstawową jest to, że opiekun nie ma praktycznie żadnego wpływu na to, jakie zlecenie otrzyma i na jakich warunkach będzie pracować, ponieważ to agencja przydziela zlecenia i negocjuje warunki, które następnie przedstawia opiekunowi w formie umowy. Po drugie należy mieć świadomość, że duże zapotrzebowanie na opiekunów za zachodnią granicą sprawiło, że agencje opiekunek wyrosły na polskim rynku jak przysłowiowe grzyby po deszczu co niestety przełożyło się na spadek jakości świadczonych przez nie usług. Dlatego, zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretną firmą, sprawdź dokładnie jej historię i reputację. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych w skutkach błędów. Pamiętaj także o dokładnym sprawdzeniu przedstawionej umowy i zawartych w niej zapisów. Jeśli coś jest niejasne – pytaj, ale nie podpisuj, zanim nie będziesz pewien, co podpisujesz. W takiej sytuacji pomocna może być również porada prawna.

Opiekunka współpracuje bezpośrednio z rodziną seniora

Praca opiekuńcza w Niemczech z zakwaterowaniem może odbywać się także na podstawie samozatrudnienia opiekunki. W praktyce oznacza to ni mniej, ni więcej niż założenie jednoosobowej działalności gospodarczej za zachodnią granicą. Opiekunki z polski mogą mieć własną firmę w Niemczech, ponieważ nasz kraj jest w UE. I zanim stwierdzisz z przekonaniem, że to nie dla Ciebie, ponieważ nie znasz się na niemieckim prawie i obowiązujących przepisach a nadto nie masz czasu śledzić bieżących zmian, jakie w nich zachodzą, pozwól, że opowiemy Ci o korzyściach wynikających ze współpracy z platformą ennie. To portal, który wspiera opiekunów, którzy zdecydują się na samozatrudnienie za zachodnią granicą. Oferujemy dostęp do wyselekcjonowanej bazy ogłoszeń o pracę dla opiekunów w różnych miejscach Niemiec tj. Berlin, Monachium, Frankfurt nad Menem czy Hanower umieszczanych bezpośrednio przez niemieckich seniorów i ich rodziny. Zapewniamy także  kompleksowe wsparcie w założeniu i bieżącym prowadzeniu działalności gospodarczej za granicą. Dzięki profesjonalnej pomocy naszych doradców opiekunowie mogą skupić się na wyborze najlepszych dla siebie zleceń, negocjowaniu doskonałych stawek i warunków współpracy z niemieckimi seniorami oraz bieżącej pracy opiekuńczej. W tym czasie my zajmiemy się wszystkim, co niezbędne, aby działalność opiekuna była prowadzona legalnie, zgodnie z niemieckim prawem i obowiązującymi przepisami. Musisz przyznać, że to całkiem ciekawa propozycja dla każdego przedsiębiorczego opiekuna, który nie chce realizować narzuconych przez agencję zleceń, a nadto chce zarabiać więcej, ponieważ swoim wynagrodzeniem nie musi dzielić się z agencją opiekunek. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego, ale przedsiębiorcze osoby z pewnością docenią jego zalety. 

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Opieka Niemcy z zakwaterowaniem – co wybrać?

Praca Niemcy z zakwaterowaniem może być dla Ciebie przełomowym doświadczeniem i wstępem do zupełnie nowej drogi zawodowej niezależnie od wieku, w jakim jesteś. Jednak zanim rozpoczniesz współpracę z niemieckimi seniorami, dopilnuj, aby przebiegała ona na uczciwych dla obu stron warunkach. Nie ma znaczenia czy zdecydujesz się na współpracę z agencją opiekunek, czy na samozatrudnienie. Najważniejsze jest, abyś dopilnował swoich spraw i nigdy nie zgadzał się na warunki, które są dla Ciebie krzywdzące lub rażąco nieodpowiednie. To wymaga zaangażowania z Twojej strony i dużej rozwagi, ale zapewniamy, że warto poświęcić temu czas po to, by później pracować bezpiecznie i spokojnie.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (21 votes)
Podobne tematy
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Jesteś opiekunką seniora i szukasz ciekawych sposobów na spędzanie czasu ze swoim podopiecznym? Skorzystaj z naszych kreatywnych podpowiedzi! Klikaj teraz!
Trustpilot