Opiekunka w Niemczech – praca w domu opieki czy u rodziny?

Treść tego wkładu

Planujesz podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i zastanawiasz się, czy korzystniej jest zatrudnić się w domu opieki, czy nawiązać bezpośrednią współpracę z rodziną w ramach opieki domowej? W niniejszym tekście spróbujemy przybliżyć Ci specyfikę, zalety oraz ograniczenia pracy w niemieckich placówkach opiekuńczych, oraz w opiece bezpośredniej sprawowanej w domach seniorów za zachodnią granicą. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję i wybrać tę formę pracy, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza?

Opiekunka w niemieckim domu spokojnej starości czy w domu prywatnym?

Pomimo iż opiekunki w ośrodkach i opiekunki domowe w Niemczech mają mocno zbliżony zakres obowiązków wykonywanych w ramach pracy, to jednak wiele różni te dwa stanowiska. Odmienne są bowiem nierzadko oferowane pracownikom warunki zatrudnienia, jak również kontakt i możliwość nawiązania relacji z seniorami. Różnice dotyczą także wymagań, jakie musi spełnić opiekun, aby podjąć pracę w niemieckiej placówce opiekuńczej, a które nie dotyczą opiekunek pracujących w niemieckich rodzinach — czy to współpracując ze specjalną agencją, czy bez pośredników. Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Praca w niemieckich instytucjach opiekuńczych – co trzeba wiedzieć?

Choć w Niemczech funkcjonuje wiele placówek opiekuńczych finansowanych z obowiązkowego ubezpieczenia pielęgnacyjnego (Pflegeversicherung) należy już na wstępie podkreślić, że nie każda opiekunka z Polski będzie mogła podjąć w nich pracę. Wynika to z faktu, że — odmiennie do naszego kraju — w takich miejscach zatrudniane są praktycznie wyłącznie profesjonalistki w tym zawodzie, które mają stosowne wykształcenie. Profesjonalne opiekunki osób starszych nazywane Altenpflegerin są zawodem regulowanym, co w praktyce oznacza, że aby móc go wykonywać konieczne jest przejście odpowiedniego procesu kształcenia. Wykwalifikowane opiekunki seniorów mogą pracować nie tylko w domach opieki, ale również w klinikach zajmujących się rehabilitacją osób starszych, w przychodniach, w szpitalach z oddziałami geriatrycznymi, w hospicjach, jak również bezpośrednio w domach prywatnych.

Jak można zostać Altenpflegerin?

Aby uzyskać tytuł Altenpflegerin (Pflegefachkraft) niezbędny do podjęcia pracy w charakterze opiekunki w niemieckim domu spokojnej starości niezbędne jest ukończenie trzyletniego szkolenia. Nadto zmienione w 2020 roku prawo wymaga, aby kandydatka na opiekunkę odbyła szkolenie pielęgniarskie, które zastąpiło stosowane wcześniej szkolenia dla opiekunek pediatrycznych i geriatrycznych. Jest to zmiana korzystna, dzięki której opiekunka nabywa wyższych kompetencji zawodowych, co w konsekwencji daje jej lepsze perspektywy oraz możliwości wyższych zarobków w przyszłości. Opiekunki z Polski z pewnością rozczaruje informacja, że zgodnie z niemieckim prawem wykształcenie (nawet pokrewne) zdobyte w innym kraju nie pozwala na pracę w charakterze Altenpflegerin (Pflegefachkraft). Jeśli chcesz podjąć pracę w niemieckich placówkach opiekuńczych, będziesz musiała najpierw zdobyć wykształcenie na terenie Niemiec. Jeśli jednak nie chcesz szkolić się trzy lata, możesz skrócić ten okres do roku lub dwóch, ponieważ dokładnie tyle trwa nauka, która pozwoli Ci pracować w niemieckich domach spokojnej starości, jednak nie w charakterze opiekunki a jedynie jako pomocnik fachowej opiekunki, czyli Altenpflegehelferin. Jest to jakieś rozwiązanie w przypadku osób, którym zależy na czasie. Co ciekawe w większości landów przepisy nie określają dokładnie warunków, jakie musi spełnić kandydat na pomocnika opiekunki (wyjątkiem są Hesja, Nadrenia Północna Westfalia, Badenia-Wirtembergia). Oznacza to, że można tam próbować zatrudnić się na to stanowisko na podstawie polskiego wykształcenia (pielęgniarki lub opiekuna medycznego) i zostać przyjętym, a jednocześnie w międzyczasie się dokształcać np. w trybie zaocznym. Wynagrodzenie w państwowym sektorze opieki w Niemczech przysługuje opiekunkom już na etapie kształcenia (w ramach praktyk). Nadto zarobki personelu opiekuńczego w placówkach państwowych regulują najczęściej układy pracy zbiorowej, a premie zależą głównie od stażu pracy.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Warunki pracy opiekunek w niemieckich placówkach opiekuńczych

Zakres obowiązków profesjonalnych opiekunek w niemieckich domach spokojnej starości obejmuje zarówno wsparcie seniora w codziennych czynnościach tj. jedzenie, higiena czy chodzenie, jak i wykonywanie czynności medycznych. W ramach pracy opiekunka dba również o komfort psychiczny podopiecznych, organizuje im czas i kontaktuje się z rodzinami seniorów. Praca w niemieckich domach opieki ma tę zaletę, że można ją sprawnie oddzielić od życia prywatnego, co realnie przekłada się na możliwość zachowania odpowiedniej równowagi, o co zdecydowanie trudniej jest w przypadku opieki domowej. Praca w placówkach opiekuńczych to praca zmianowa (zarówno w dzień, jak i w nocy). To jak intensywne będzie to zajęcie, zależy bezpośrednio od tego, w jak dużym ośrodku pracujemy. Ośrodki mogą mieć od 20 do nawet kilkuset pensjonariuszy, a pojedyncza opiekunka zajmuje się z reguły co najmniej kilkoma osobami jednocześnie. Niestety nawiązanie kontaktu emocjonalnego z podopiecznymi jest w tej sytuacji niezwykle trudne co nie pozostaje bez wpływu na ich ogólne samopoczucie i zadowolenie ze współpracy z opiekunem. Dokładne ramy czasowe na wykonanie konkretnych zadań sprawiają, że pielęgniarki geriatryczne zwyczajnie nie mają czasu na dotrzymywanie towarzystwa seniorom. Choć trzeba przyznać, że jeśli chodzi o warunki lokalowe i bytowe, to niemieckie placówki opiekuńcze stoją na naprawdę wysokim poziomie. Za przykład niech posłużą przepisy, które nie pozwalają na umieszczenie w jednym pokoju dwóch nieznających się seniorów, jeśli nie wyrażają oni na to zgody. To niewątpliwie robi wrażenie.  

Praca opiekunki u niemieckiej rodziny

Praca jako opiekunka u niemieckiej rodziny to doskonałe rozwiązanie zarówno dla polskich pielęgniarek i opiekunów medycznych, których kwalifikacje nie zostaną uznane za niemiecką granicą, jak i dla kandydatów bez wykształcenia medycznego, którzy chcą podjąć pracę w zakresie opieki nad seniorami. Opieka domowa nad osobą starszą w miejscu jej zamieszkania nie wymaga posiadania specjalistycznego wykształcenia ani konkretnych uprawnień. Wystarczą odpowiednie cechy charakteru, zdrowie i chęć do podjęcia zatrudnienia. Swoją przygodę z tym zawodem mogą rozpocząć osoby bez doświadczenia, jednak warto mieć świadomość, że im większe doświadczenie, tym lepsze oferty pracy oraz zarobki, jakie możemy uzyskać. Opiekunki domowe pracujące legalnie w niemieckich rodzinach obejmuje ustawa o płacy minimalnej, jednak doświadczenie pokazuje, że mogą one zarobić o wiele więcej, ponieważ zapotrzebowanie na ich usługi jest duże. Pracę w niemieckich rodzinach można podjąć zarówno przez pośredników w postaci agencji opiekunek, jak i również na własną rękę na podstawie działalności gospodarczej prowadzonej w Niemczech. Co ważne – nie musisz samodzielnie zajmować się prowadzeniem firmy za zachodnią granicą, możesz mieć do tego profesjonalną pomoc w postaci doradców ennie.pl, którzy zajmą się biurokracją, kiedy Ty będziesz wykonywać swoje zlecenia opieki. Sprawdź już dziś wszystkie korzyści płynące ze współpracy z ennie.pl.

Warunki pracy opiekunek w niemieckich domach prywatnych

Zakres obowiązków opiekunek domowych jest bliźniaczo podobny do tego, czym zajmują się opiekunki geriatryczne w zorganizowanych placówkach. Opiekunka pracująca w domu seniora także pomaga mu w codziennych czynnościach, dba o jego dobrostan psychiczny i fizyczny oraz organizuje mu czas. Kontaktuje się również z rodziną swojego podopiecznego. Należy jednak mieć świadomość kilku zmiennych, które różnią pracę opiekunki domowej od tej pracującej w domu opieki.

  1. Opiekunka domowa zajmuje się najczęściej jednym góra dwoma seniorami jednocześnie, co zdecydowanie sprzyja lepszemu poznaniu, pozyskaniu zaufania i nawiązaniu serdecznej relacji z podopiecznym opartej na sympatii, zrozumieniu oraz empatii.
  2. Opiekunka domowa spędza z seniorem większą część dnia (a nierzadko cały dzień) co zdecydowanie nie sprzyja zachowaniu work life balance. Dlatego tak ważne są dni (lub choćby godziny) wolne od pracy, w których opiekunka może zająć się ulubionymi aktywnościami i odetchnąć od codziennych zajęć.
  3. Opiekunki domowej nie obejmuje rygor czasowy zarówno w zakresie czasu pracy, jak i czasu, jaki poświęca ona na poszczególne czynności dnia codziennego. Nadto może je wykonywać w kolejności, która najbardziej pasuje do stylu życia i przyzwyczajeń jej podopiecznego.
  4. Opiekunka domowa w Niemczech nie ma uprawnień do wykonywania czynności pielęgniarskich i medycznych.

Praca w charakterze opiekunki w niemieckich domach opieki i praca opiekunki u niemieckich rodzin ma, jak widzisz zarówno swoje zalety, jak i ograniczenia. W tej chwili masz już ich świadomość i wierzymy, że na tej podstawie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję odnośnie do swojej przyszłości w tym zawodzie.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

4.9/5 - (16 votes)
Podobne tematy
Poważnie rozważasz wyjazd do pracy w charakterze opiekunki seniora, jednak przeraża Cię wielomiesięczna rozłąka z rodziną? Jeśli tak to niniejszy artykuł jest dla Ciebie. Opowiemy Ci w nim o tym, że nie zawsze musisz wyjeżdżać na długie tygodnie i wskażemy możliwości podjęcia opieki w Niemczech na 1 miesiąc.
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się jaką formę zatrudnienia wybrać? Możesz bowiem zostać oddelegowana do pracy przez agencję opiekunek lub wybrać pracę opiekunki w Niemczech bez pośredników.
Poznaj najczęstsze zagrożenia w pracy opiekuna osób starszych – choroby zakaźne i sposoby ochrony przed nimi. Szczegóły znajdziesz na naszej ennie.pl!
Trustpilot