Opiekunka Niemcy działalność gospodarcza

Czy opiekunka z polski może prowadzić działalność gospodarczą w Niemczech?
Treść tego wkładu

Pod nazwą Gewerbe kryje się jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech. Polskie opiekunki osób starszych mogą legalnie prowadzić przedsiębiorstwa za zachodnią granicą, świadcząc usługi opieki oraz pomocy domowej. Rozwiązanie to pozwala im na samodzielne kształtowanie swojej kariery w niemieckiej opiece opartej na bezpośredniej współpracy z rodzinami osób starszych potrzebujących wsparcia. Opiekunka na Gewerbe pracuje na własny rachunek, co oznacza, że sama wybiera zlecenia, którymi chce się zająć. A dzięki temu, że nie płaci prowizji pośrednikom (np. agencjom opiekunek), jej wynagrodzenie jest wyższe.

PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ OPIEKUNKĘ W NIEMCZECH – KORZYŚCI

Opiekunka prowadząca działalność gospodarczą w Niemczech, w rozumieniu prawa nie jest pracownikiem, tylko przedsiębiorcą. Nie ma więc pracodawców a jedynie zleceniodawców, którymi najczęściej są rodziny podopiecznych lub oni sami. Opiekunka decydująca się na samozatrudnienie w Niemczech ma możliwość samodzielnego decydowania o tym, z którymi klientami będzie pracować, a jakie zlecenia będzie odrzucać z racji nieodpowiadających jej warunków. Może również zatrudniać pracowników i podwykonawców. Oczywiście może także samodzielnie negocjować wynagrodzenie za pracę opiekuńczą. Nie jest również na stałe związana z  konkretnym zleceniodawcą, co więcej zgodnie z niemieckim prawem powinna pracować dla minimum dwóch zleceniodawców w ciągu trwania jednego roku podatkowego. Jednak doświadczenie wskazuje, że nierzadko jest ich o wiele więcej, ponieważ na prowadzenie działalności w Niemczech decydują się najczęściej osoby przedsiębiorcze, które aktywnie podchodzą do poszukiwania pracy i są zorientowane na sukces oraz związane z nim wysokie wynagrodzenie.

Korzyści z prowadzenia Gewerbe dla opiekunki osoby starszej:

  • sama decydujesz z kim i gdzie będziesz pracować,
  • możesz wybierać zlecenia, które pasują Ci terminowo,
  • masz możliwość negocjacji zakresu usług opieki oraz stawki wynagrodzenia z niemieckim zleceniodawcą,
  • zarobisz więcej niż gdybyś współpracowała z wyspecjalizowaną agencją opiekunek,
  • możesz liczyć na korzystne warunki opodatkowania dla małych firm oraz wsparcie państwa niemieckiego.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

POLSKA OPIEKUNKA PROWADZI DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ W NIEMCZECH – FORMALNOŚCI

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej każdy obywatel naszego kraju ma możliwość prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. Oczywiście prowadzenie Gewerbe – podobnie jak prowadzenie firmy w Polsce – związane jest z koniecznością zadbania o wszystkie formalności administracyjne i podatkowe. Należy jednak mieć świadomość, że przepisy w obu krajach mocno się różnią. Sytuację dodatkowo komplikuje to, że przepisy mogą się różnić także w poszczególnych landach. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że Niemcy są państwem federalnym. Na szczęście w dalszej części niniejszego tekstu dowiesz, że wcale nie musisz znać się na przepisach obowiązujących za naszą zachodnią granicą. Zainteresowany? W takim razie czytaj dalej.

Opiekunka zakłada działalność gospodarczą w Niemczech, czyli jak założyć Gewerbe?

Gewerbe czyli firma musi mieć siedzibę, czyli stały adres, na który urzędy będą mogły przesyłać niezbędną korespondencję. Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech, opiekunka powinna złożyć dokumenty rejestracyjne w odpowiednim urzędzie, który zajmuje się obsługą przedsiębiorców. Dodatkowo powinna złożyć wniosek o przyznanie numeru podatkowego i załatwić sprawy bezpośrednio związane z ubezpieczeniem. Obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców jest ubezpieczenie zdrowotne, które służy pokryciu kosztów ewentualnego leczenia.

Podstawowe koszty prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech

Analogicznie jak w Polsce prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech, należy płacić składki ubezpieczeniowe i podatki. To jak wysoką składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci opiekunka, zależy bezpośrednio do tego, w jakim wieku przystępujesz do niemieckiego systemu ubezpieczeniowego. Nie ma bowiem czegoś takiego jak jedna stała składka ubezpieczeniowa dla wszystkich przedsiębiorców. Warto również dodać, że w Niemczech obowiązkowa jest jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście, jeśli chcesz mieć w przyszłości szanse na niemiecką emeryturę, powinnaś rozważyć dopełnienie formalności związanych z opłacaniem pozostałych składek. Jeśli natomiast masz już prawo do emerytury w Polsce, możesz płacić jednie składkę zdrowotną i dzięki temu zarobić więcej. Jeśli zaś chodzi o podatki, to ich wysokość w Niemczech zależy od wysokości przychodów. Kwota wolna od podatku dochodowego w 2022 roku wynosi 9 984 euro na rok. Natomiast podatek VAT opiekunka zapłaci dopiero w sytuacji, gdy roczny obrót jej działalności przekroczy 22 tysiące euro. Warto również wspomnieć, że prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech, w sytuacjach kryzysowych możesz skorzystać ze wsparcia państwa niemieckiego. Jako przedsiębiorca masz także dostęp do tańszych kredytów niż w Polsce.

WSPARCIE DLA OPIEKUNEK W PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W NIEMCZECH

Jeśli chciałabyś założyć Gewerbe i na jej podstawie realizować zlecenia opieki domowej dla niemieckich podopiecznych jednak niepokoisz się, jak poradzisz sobie ze wszystkimi formalnościami mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Jest nim współpraca z ennie.pl. Co jest w niej tak wyjątkowego? Już spieszymy z odpowiedzią. Ennie.pl to nowoczesna platforma internetowa, której misją jest kompleksowe wsparcie polskich opiekunek, które chcą bezpiecznie prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą za zachodnią granicą i na jej podstawie świadczyć usługi opieki domowej w Niemczech.

Jak ennie wspiera opiekunki w prowadzeniu działalności gospodarczej w Niemczech?

Platforma ennie wspiera polskie opiekunki dwutorowo. Po pierwsze daje możliwość korzystania z wszystkich funkcjonalności portalu, dzięki którym pozyskiwanie atrakcyjnych zleceń opieki jest szybkie i sprawne. Po drugie nasi specjaliści pomagają opiekunkom w formalnościach związanych z zakładaniem i prowadzeniem Gewerbe.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Poznaj wszystkie korzyści płynące ze współpracy z platformą ennie:

1. Masz możliwość założenia profesjonalnej wizytówki na portalu ennie.pl, dzięki której dasz się poznać potencjalnym zleceniodawcom.

2. Masz dostęp do obszernej bazy wyselekcjonowanych i sprawdzonych ogłoszeń zamieszczanych przez niemieckie rodziny, których bliscy potrzebują opieki. Dbamy o to, aby każde z nich zawierało maksymalną ilość informacji dotyczących stanu zdrowia podopiecznego, zakresu obowiązków opiekuna, oferowanych warunków współpracy oraz proponowanego wynagrodzenia. Dodatkowo przed podjęciem decyzji o współpracy masz możliwość bezpośredniego kontaktu z wybraną rodziną przez Internet.

3. Sama decydujesz, z kim pracujesz, nikt Ci niczego nie narzuca.

4. Korzystasz z aktywnego wsparcia specjalistów ennie w zakresie formalności związanych z rejestracją jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech, dzięki czemu przebiegają one tak szybko i sprawnie jak to tylko jest możliwe.

5. Pomożemy Ci również w przygotowaniu bezpiecznej, sprawdzonej prawnie umowy o opiekę domową, którą podpiszesz ze swoim zleceniodawcą.

6. Nasi fachowcy zajmą się także wszystkimi zagadnieniami związanymi z obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym i ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej dla opiekunów osób starszych.

7. Weźmiemy na siebie także bieżące formalności związane z rozliczaniem i odprowadzaniem podatków od prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej.

8. Nie musisz być na bieżąco z obowiązującymi w Niemczech przepisami dotyczącymi przedsiębiorców.

9. W przypadku pytań lub wątpliwości w trakcie całej współpracy masz stały dostęp do polskojęzycznych doradców.

10. Współpracując z platformą ennie zarobisz nawet do 600 euro miesięcznie więcej niż gdybyś zlecenia otrzymywał od agencji opiekunek i płacił jej należną prowizję – to naprawdę się opłaca!

11. Pracujesz niezależnie i bezpiecznie, ponieważ wszystkimi formalnościami związanymi z Gewerbe w Twoim imieniu zajmują się profesjonaliści.

Jak widzisz, tworząc platformę ennie zadbaliśmy o wszystko, czego możesz potrzebować decydując się na pracę opiekunki osób starszych w Niemczech w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą prowadzoną w tym kraju. Z naszym wsparciem nie tylko znajdziesz idealnych zleceniodawców oferujących oczekiwane przez Ciebie warunki pracy i wynagrodzenia. Z pomocą specjalistów ennie będziesz prowadzić samozatrudnienie w opiece bezpiecznie na podstawie aktualnych przepisów niemieckiego prawa. Taka świadomość bez wątpienia przynosi spokój i pozwala bez reszty oddać się pracy opiekuńczej. Zależy nam bowiem na tym, abyś swoje codzienne obowiązki zawodowe wykonywała z pełnym zaangażowaniem, nie martwiąc się o formalności, ubezpieczenia czy sprawy podatkowe, ponieważ od tego masz nas. Jesteśmy głęboko przekonani, że praca opiekunki seniora w Niemczech może być dla Ciebie niesamowitym wyzwaniem i przygodą życia, która da Ci dużo satysfakcji związanej z tym, że masz bezpośredni wpływ na poprawę życia swoich podopiecznych. Jednak, aby tak się stało konieczne sprawy administracyjne powierz profesjonalistom z ennie. Zapewniamy, że warto! Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące współpracy z ennie, zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji gotowi przedstawić dostępne możliwości i rozwiązania.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (12 votes)
Podobne tematy
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda rekrutacja? Na wstępie powinnaś wiedzieć, że proces rekrutacji będzie się różnił w zależności od tego, jaką formę współpracy z niemieckimi rodzinami wybierzesz.
Wiele opiekunek z polski rozważających rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece domowej zastanawia się nad wyjazdem do Bawarii. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ jest to zdecydowanie najbogatszy land w Niemczech.
Zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec, aby pracować jako opiekunka osób starszych, jednak nie wiesz, czy korzystniejsza dla Ciebie będzie współpraca z agencją, czy praca bez pośredników bezpośrednio u wybranej rodziny?
Trustpilot