Opiekunka osób starszych Bawaria

Praca Bawaria opiekunka osób starszych
Treść tego wkładu

Wiele opiekunek z polski rozważających rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece domowej zastanawia się nad wyjazdem do Bawarii. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ jest to zdecydowanie najbogatszy land w Niemczech. A co za tym idzie również stawki, które można tam wynegocjować, nierzadko różnią się od tych, jakie proponowane są w innych miejscach. Jednak Bawaria jest atrakcyjna nie tylko ze względu na zamożność jej mieszkańców. Osoby ciekawe świata znajdą tutaj także wiele interesujących zabytków, z którymi warto się zapoznać w czasie wolnym. Taki work-life balance sprawi, że praca opiekunki seniora będzie bardziej satysfakcjonująca.

Dlaczego polskie opiekunki seniorów chcą pracować w Bawarii?

Bawaria ze stolicą w Monachium nazywana jest najbogatszym landem Niemiec i tamtejszą doliną krzemową. Należy jednak mieć świadomość, że określenia te nie są Bawarii nadawane przypadkowo. To tutaj koncentrują się bowiem największe gałęzie niemieckiego przemysłu. Tutaj działają znane na całym świecie przedsiębiorstwa z branży militarnej i lotniczej (np. MTU, Airbus Group), samochodowej (np. Audi, BMW, MAN), rafineryjnej, maszynowej, elektronicznej oraz włókienniczej. Należy również wspomnieć, że także bawarskie rolnictwo silnie wspiera tamtejszą gospodarkę w zakresie największej w kraju produkcji szeroko pojętych wyrobów mleczarskich. Nadto na terenie Bawarii działają prężnie aż 3 elektrownie atomowe (Isar, Grafenrheinfeld, Gundremmingen) oraz reaktor badawczy co również nie pozostaje bez wpływu na zamożność landu i jego mieszkańców.

Jeśli zaś chodzi o kulturalną stronę najbogatszego niemieckiego landu, to na pierwszy plan wysuwa się najbardziej znany na świecie festiwal piwa – Oktoberfest, który organizowany jest rokrocznie właśnie w Bawarii. Znajdziemy tutaj również hale oraz ogrody piwne. Pracując w tym landzie, warto także zobaczyć okoliczne pałace tj. Pałac i kompleks parkowy Nymphenburg, Pałac Schleissem, Zamek Neuschwanstein czy Rezydencja władców Bawarii. Coś dla siebie znajdą tutaj także fanki i fani motoryzacji np. muzeum marki BMW wraz z centrum wystawowym czy muzeum kolei. A i wielbiciele sztuki współczesnej nie będą narzekać na brak wrażeń, odwiedzając np. Nową i Starą Pinakotekę wraz z jej rozlicznymi wystawami.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Jak znaleźć pracę opiekunki osób starszych w Bawarii?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób znaleźć pracę jako opiekunka seniora w Bawarii to już spieszymy z podpowiedziami. Zasadniczo wszystko zależy od tego, na czym Ci zależy? Do wyboru masz bowiem dwie drogi. Pierwszą drogą jest współpraca z profesjonalną agencją opiekunek delegującą pracowników do wykonywania zleceń opieki domowej w Niemczech. Drugą drogą jest praca jako opiekunka seniora w Niemczech na własny rachunek, czyli w oparciu o prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak się pewnie domyślasz, każda z tych dróg ma zarówno swoje zalety, jak i ograniczenia, o których opowiemy Ci poniżej. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, która forma pracy jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia w aktualnych okolicznościach.

Praca opiekunki w Bawarii z agencją

Jak już pewnie wiesz agencje opiekunek to wyspecjalizowane firmy, które są swoistym łącznikiem pomiędzy niemieckimi seniorami wymagającymi całodobowego wsparcia a opiekunkami, które poszukują zatrudnienia za zachodnią granicą. Odpowiadają tym samym na realne potrzeby osób starszych i ich rodzin dobierając odpowiedniego opiekuna do indywidualnych wymagań seniora. Profesjonalne agencje nie tylko pośredniczą pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą w niemieckiej opiece domowej. Zajmują się również legalnym zatrudnieniem opiekunki i jej wsparciem na każdym etapie realizacji zlecenia. Należy jednak mieć świadomość, że duże zapotrzebowanie niemieckich emerytów na usługi opiekuńcze sprawiło, że na rynku pojawiło się wiele agencji – w tym również takie, które są zaprzeczeniem tego wszystkiego, o czym tutaj mówimy. Od takich firm – dla własnego bezpieczeństwa i spokoju – radzimy się trzymać z daleka. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i współpracy warto sprawdzić, co o wybranej agencji mówią jej byli oraz obecni pracownicy. Dobrą praktyką jest także skrupulatne sprawdzenie wszystkich warunków oferowanego zlecenia (zatrudnienia, zakwaterowania, wyżywienia oraz wynagrodzenia) oraz sposobu ich zawarcia w umowie. Jeśli cokolwiek nas niepokoi nie podpisujmy umowy bez konsultacji z prawnikiem. Nie brakuje bowiem sytuacji, że przemilczenia lub dopiski tak zwanym drobnym drukiem są przyczyną rozczarowania w miejscu pracy, lub w momencie wypłaty wynagrodzenia za wykonane zlecenie. Lepiej się przed tym zabezpieczyć zawczasu.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Jakie zalety ma praca w niemieckiej opiece przez agencję?

No dobrze, jeśli już wiemy, czym zajmują się agencje opiekunek i na jakie sprawy należy zwrócić uwagę, podejmując współpracę z nimi, przyszedł czas, aby wymienić najważniejsze zalety takiej formy zatrudnienia w niemieckiej opiece domowej.

  • Wiarygodne i sprawdzone zlecenia pozyskuje dla Ciebie agencja, dzięki czemu oszczędzasz czas.
  • To agencja negocjuje za Ciebie warunki zatrudnienia i wynagrodzenia – co jest szczególnie przydatne, dla opiekunek których znajomość niemieckiego nie jest jeszcze zbyt dobra.
  • Jesteś legalnie zatrudniona, masz więc prawo zarówno do ubezpieczenia, jak i świadczeń emerytalnych w przyszłości.
  • Transport do miejsca pracy oraz transport powrotny po zakończeniu zlecenia organizuje i opłaca za Ciebie agencja.
  • Agencja rozwiązuje w Twoim imieniu niejasności, spory oraz inne problemy z pracodawcą, jeśli takowe pojawią się podczas realizacji zlecenia opieki domowej.
  • Regularnie otrzymujesz wynagrodzenie w wybranej przez siebie walucie, a nierzadko masz szansę również na premie.
  • Możesz korzystać z oferowanych przez agencję kursów językowych czy pierwszej pomocy przedmedycznej.
  • Agencja przydziela Ci dedykowanego, polskojęzycznego koordynatora, do którego możesz zwrócić się ze wszystkimi sprawami w trakcie realizacji zlecenia.

Praca opiekunki w Bawarii bez pośredników

Pracę jako opiekunka seniora w Bawarii możesz wykonywać również bez pośredników. Działalność na własną rękę cenią sobie szczególnie przedsiębiorcze i samodzielne opiekunki, które chcą same wybierać to z kim, na jakich warunkach i za jakie stawki będą pracować. Aby działać w ten sposób, konieczne jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. Co ważne pracując bezpośrednio z niemieckimi rodzinami, możesz zarobić nawet 600 euro miesięcznie więcej, ponieważ nie płacisz prowizji agencji za jej usługi. Z odpowiednim, profesjonalnym wsparciem zarówno rejestracja własnej firmy, jak i jej późniejsze prowadzenie nie nastręcza problemów. Takim wsparcie może być np. współpraca z platformą ennie.pl, która pomaga opiekunom osób starszych rozpocząć pracę w niemieckiej opiece na własny rachunek.

ennie robi to na dwa sposoby:

  1. Współpracujący z ennie opiekunowie mają możliwość założenia swojej wizytówki na platformie. Mogą też samodzielnie wybierać zlecenia z obszernej bazy obejmującej wszystkie niemieckie landy (w tym również Bawarię). W praktyce są to sprawdzone i zweryfikowane ogłoszenia zamieszczane przez rodziny niemieckich seniorów lub ich samych. Zawierają one zarówno informacje podstawowe na temat zlecenia, jak i wszystkie niezbędne szczegóły mogące pomóc opiekunowi w podjęciu decyzji o współpracy. Nadto ennie daje możliwość zdalnego kontaktu z rodziną seniora jeszcze zanim opiekun zdecyduje czy konkretne zlecenie jest dla niego odpowiednie, czy też nie?
  2. ennie oferuje również kompleksowe wsparcie w rejestracji oraz bieżącym prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. W imieniu opiekunów zajmujemy się wszystkimi formalnościami związanymi ze składkami, podatkami i sprawami urzędowymi. Służymy pomocą także w przygotowaniu sprawdzonych prawnie umów o opiekę. Wszystko po to, aby opiekunowie mogli w spokoju skupić się na swoich codziennych obowiązkach i nie musieli się martwić niemieckim prawem oraz aktualnymi przepisami, których nieznajomość mogłaby sprowadzić na nich niemałe problemy. Specjaliści ennie dbają o to, aby strona formalna pracy opiekunów na własny rachunek była realizowana w sposób bezpieczny, nienaganny i zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem.

Pamiętaj – praca dla opiekunek osób starszych w Bawarii jest, a to, na którą formę współpracy z niemieckimi seniorami się zdecydujesz wyłącznie od Ciebie, Twoich indywidualnych predyspozycji i aktualnej sytuacji życiowej. Naszym zadaniem w niniejszym tekście było jedynie nakreślenie dostępnych możliwości wraz z ich zaletami i ograniczeniami. Niezależnie od tego, co wybierzesz, życzymy Ci powodzenia i satysfakcji z pracy w niemieckiej opiece domowej.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (12 votes)
Podobne tematy
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda rekrutacja? Na wstępie powinnaś wiedzieć, że proces rekrutacji będzie się różnił w zależności od tego, jaką formę współpracy z niemieckimi rodzinami wybierzesz.
Zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec, aby pracować jako opiekunka osób starszych, jednak nie wiesz, czy korzystniejsza dla Ciebie będzie współpraca z agencją, czy praca bez pośredników bezpośrednio u wybranej rodziny?
Dowiedz się, jak wygląda codzienność opiekunów osób starszych w Niemczech? Poznaj podstawowe obowiązki opiekunki pracującej z niemieckimi seniorami
Trustpilot