Opieka Niemcy prywatnie bez pośredników

Pracuj jako opiekunka w Niemczech, na swoich zasadach, bezpośrednio z rodzinami seniorów.
Treść tego wkładu

Rozważając rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece, masz do wyboru dwie drogi. Pierwszą z nich jest współpraca z agencją opiekunek, drugą jest opieka Niemcy prywatnie bez pośredników. Jak to w życiu bywa, oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i ograniczenia, których należy mieć świadomość. W niniejszym artykule specjaliści z ennie przedstawią Ci specyfikę pracy w opiece domowej opartej o bezpośredni kontakt z rodziną seniora wymagającego pomocy.

Niemcy pilnie potrzebują polskich opiekunów

Zastanawiasz się, dlaczego akurat Niemcy pilnie potrzebują opiekunów osób starszych? Dzieje się tak dlatego, że dzięki wysokiemu standardowi życia oraz dynamicznie rozwijającej się medycynie wiek, jakiego dożywają niemieccy obywatele, znacznie się wydłużył.  Co w połączeniu ze spadkiem liczby urodzeń notowanym praktycznie w większości krajów europejskich sprawia, że społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów starzeje się najszybciej na naszym kontynencie. Obecnie żyjemy co najmniej dwa razy dłużej niż nasi przodkowie w dziewiętnastym wieku, a stulatkowie nie są niczym nadzwyczajnym. Dość powiedzieć, że w 2020 roku w Niemczech było ich ponad dwadzieścia tysięcy. Niestety nawet w najlepszych warunkach starość rządzi się swoimi prawami i praktycznie każdy senior powyżej określonego roku życia zaczyna niedomagać, a co za tym idzie, wymaga wsparcia osób trzecich. Doskonale, jeśli z pomocą mogą przyjść członkowie rodziny. Jednakże wysoki poziom migracji pomiędzy miastami, landami i krajami sprawia, że pomoc bliskich nie zawsze jest możliwa. Zdarza się również tak, że nawet rodzina będąca na miejscu nie może zająć się seniorem z racji dużej ilości obowiązków zawodowych i osobistych. W takiej sytuacji rozsądnym jest sięgnięcie po wsparcie z zewnątrz w postaci pomocy instytucjonalnej lub pomocy wykwalifikowanej opiekunki osób starszych zatrudnionej bez pośredników.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Jak działa system opieki nad seniorami w Niemczech?

Choć w Niemczech działa ponad trzynaście tysięcy domów opieki ilość dostępnych w nich miejsc ciągle jest niewystarczająca względem potrzeb społecznych, brakuje również personelu, który mógłby podjąć pracę w tych placówkach. A szacunki są nieubłagane i wskazują, że z roku na rok będzie tylko gorzej, ponieważ już teraz co piąty niemiecki obywatel jest powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. Osobną kwestią jest to, że nie każdy niemiecki senior chce opuścić swój dom lub mieszkanie, czyli miejsce, które przez lata tworzył, urządzał i wyposażał w sposób, który najbardziej mu odpowiada. Co w tej sytuacji zrobić? Doskonałą i niezwykle popularną alternatywą jest opieka Niemcy prywatnie bez pośredników, realizowana przez opiekuna, który mieszka z seniorem i otacza go wsparciem we wszystkich sytuacjach życia codziennego. Opiekunkę z polski lub innego kraju Europy środkowo-wschodniej można zatrudnić na dwa sposoby.

Jak wygląda opieka Niemcy prywatnie bez pośredników?

W takiej sytuacji bliscy seniora najczęściej zamieszczają ogłoszenia w Internecie np. na portalu ennie, którego zadaniem jest łączenie rodzin osób wymagających pomocy z opiekunami, których interesuje legalne zatrudnienie w Niemczech. ennie oprócz tego zajmuje się także pomocą opiekunom na kolejnych etapach współpracy z niemieckimi pracodawcami. Nasi specjaliści wspierają opiekunki w sprawach formalnych związanych z założeniem działalności za zachodnią granicą, służą pomocą również podczas sporządzania sprawdzonej prawnie umowy opieki, którą opiekun podpisuje bezpośrednio z rodziną podopiecznego, jak i w kwestiach ubezpieczeniowych oraz podatkowych. Nie trzeba się więc martwić o całą firmową biurokrację, można spokojnie i bezpiecznie pracować oraz co miesiąc odbierać atrakcyjne wynagrodzenie.

Jak wygląda opieka poprzez agencję opiekunek?

Rodzina, która decyduje się na to rozwiązanie, wszystkie ustalenia dotyczące warunków zatrudnienia opiekuna ustala z agencją i to z nią podpisuje umowę o opiekę. Agencja wybiera pracownika i oddelegowuje do pracy w konkretnej rodzinie. Także opiekunka podpisuje umowę z agencją i od niej otrzymuje wynagrodzenie pomniejszone o kwotę prowizji. Najczęściej jednak nie ma wpływu na miejsce, do którego zostanie skierowana. A bywa i tak, że wsparcie opiekuna przez agencję oznacza, że warunki pracy zastałe na miejscu znacząco różnią się od tych, o których został on poinformowany przed wyjazdem.

CO OZNACZA OPIEKA NIEMCY PRYWATNIE BEZ POŚREDNIKÓW?

Opieka Niemcy prywatnie bez pośredników to optymalne rozwiązanie dla rodzin seniorów, które wychodzą z założenia, że „nie przesadza się starych drzew” a co za tym idzie ich rodzice czy dziadkowie wymagający opieki nie powinni się przenosić do nowego, obcego dla nich miejsca, by spędzić tam jesień swojego życia. Dodatkowo opiekun domowy, który zajmuje się tylko jedną osobą, jest w stanie poświęcić jej maksymalną ilość czasu oraz uwagi co nie pozostaje bez wpływu na jakość opieki. Pozwala również zbudować relację pomiędzy opiekunem a podopiecznym opartą na wzajemnym zaufaniu, trosce i empatii co przekłada się na zadowolenie seniora oraz znaczące podniesienie jakości jego życia na emeryturze. Bezpośrednia praca z niemieckimi rodzinami opłaca się również opiekunom, którzy dzięki temu mogą zawczasu posiąść wiedzę na temat stanu osoby wymagającej opieki i na tej podstawie podjąć decyzję o współpracy lub dalszych poszukiwaniach. A jeśli zdecydują się na pracę z konkretnym podopiecznym, mają możliwość indywidualnych negocjacji dotyczących zarówno warunków zatrudnienia, jak i wynagrodzenia. Jest więc to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla obu stron.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Zalety zatrudnienia prywatnej opiekunki z Polski

Z doświadczenia specjalistów ennie wynika jasno, że polskie opiekunki są cenione na zachodzie, co przekłada się na ich popularność wśród niemieckich rodzin oraz osób wymagających opieki domowej. Pracodawcy doceniają ich kompetencje, zaangażowanie w wykonywanie obowiązków oraz brak nałogów np. palenia tytoniu. Nie bez znaczenia jest także ich empatyczne podejście, troska oraz serdeczny stosunek do podopiecznych bez względu na stan ich zdrowia i związany z nim zakres obowiązków. Opiekunki z polski dostają wysokie noty od bliskich seniorów oraz nich samych także za świetną organizację codziennej pracy, doskonale umiejętności w zakresie przygotowywania pysznych posiłków oraz umiejętność bezpiecznej jazdy. Również opiekunki nie mają powodów do narzekań, ponieważ opieka Niemcy prywatnie bez pośredników i kompleksowa współpraca z ennie pozwala im pracować spokojnie i zarobić więcej niż w przypadku współpracy z agencją, która – nie oszukujmy się – zabiera część wynagrodzenia opiekuna, często dając w zamian niewiele lub prawie nic. Nadto praca za niemiecką granicą oznacza stosunkową bliskość rodziny i możliwość jej odwiedzenia, jeśli zaistnieje ku temu potrzeba oraz pokrewną kulturę, dzięki czemu wdrożenie w codzienność jest znacznie mniej problematyczne. Jeśli dodamy do tego różnorodne formy współpracy, to przestaje dziwić fakt, że niemieckie rodziny tak chętnie zatrudniają prywatnie opiekunki z polski, a opiekunki z polski tak chętnie podejmują pracę na zachodzie.

Zatrudnienie opiekunki z Polski bez pośredników – możliwości

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech prowadzona przez opiekunkę z Polski

Samozatrudnienie to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród opiekunek pracujących w Niemczech. Szczególnie że aby założyć własną działalność gospodarczą, wystarczy posiadać zameldowanie za zachodnią granicą. Opiekunka z polski zależnie od kwalifikacji, jakie posiada, może pracować jako pomoc domowa osoby starszej, czyli Haushaltshilfe lub opiekun osoby starszej, czyli Altenpflegerin. Różne stanowiska oznaczają w praktyce również różne zarobki, czyli stawki wynagrodzenia w euro na rękę. Jednakże to, ile docelowo zarobi opiekunka na samozatrudnieniu, zależy od zakresu obowiązków oraz jej indywidualnych ustaleń z rodziną osoby wymagającej opieki. Decydując się na opiekę Niemcy prywatnie bez pośredników możesz liczyć na kompleksową pomoc specjalistów z ennie. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów współpracy z naszą platformą, zachęcamy do kontaktu. Możesz się z nami skontaktować w języku polskim poprzez wiadomość e-mail lub telefonicznie.

Podpisanie umowy z niemieckim pracodawcą na niemieckich warunkach

W Niemczech prawo przewiduje kilka rozwiązań w zakresie umów zawieranych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Poniżej wskazujemy krótko specyfikę każdej z nich:

 • Arbeitsvertrag: Klasyczna umowa o pracę w pełnym 38,5-godzinnym wymiarze godzin, z prawem do przerw, prawami pracowniczymi oraz pełnym ubezpieczeniem.

 

 • MidiJob: Częściowa umowa o pracę, w której zarobki osiągane przez opiekuna nie mogą przekroczyć 1300 euro miesięcznie. W przypadku tego rodzaju umowy składki na ubezpieczenie społeczne są obowiązkowe, natomiast składki emerytalne można płacić na specjalnych warunkach, ale nie jest to wymagane.

 

 • MiniJob: Mini etat występujący w dwóch formach – pierwszej, w której miesięczne zarobki opiekuna nie mogą przekroczyć 450 euro, drugiej, w której opiekunka nie może przepracować więcej niż 70 dni w roku. W obu przypadkach pracownik ma prawo do urlopu oraz wynagrodzenia w czasie choroby lub w przypadku wypadku w drodze do pracy, lub z pracy.

Opieka Niemcy prywatnie bez pośredników kontra praca bez umowy, czyli praca na czarno

Od początku postawmy sprawę jasno – nielegalna praca w Niemczech traktowana jest jako przestępstwo zagrożone nie tylko wysokimi grzywnami, ale także więzieniem. Co ważne, niemieckie prawo przewiduje w tym zakresie dotkliwe kary zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. I choć wydawać by się mogło, że ewentualne konsekwencje będą skutecznie odstraszać przed zatrudnianiem opiekunów na czarno, to wciąż jest to proceder niezwykle popularny. Do podjęcia ryzyka, z jakim wiąże się nielegalna praca w sektorze opieki w Niemczech, zachęcają krótkotrwałe korzyści finansowe – pracodawca nie płaci za pracownika składek i podatków więc może zapłacić mu więcej (albo i nie – dzięki czemu generuje chwilowe oszczędności). Niestety jest to postępowanie niezwykle krótkowzroczne, ponieważ wystarczy jeden donos, aby wszystko skończyło się przykrymi konsekwencjami. Nadto opiekunki pracujące nielegalnie nie posiadają żadnej ochrony oraz ubezpieczenia co w praktyce oznacza, że można podziękować im za współpracę praktycznie z godziny na godzinę, nie wypłacając im należnego wynagrodzenia, bo przecież oficjalnie nigdy nie pracowały.

Profesjonaliści z ennie podkreślają, że zdecydowanie warto oszczędzić sobie takich nieprzyjemności i zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo podejmując współpracę wyłącznie z rodzinami, które traktują sprawę poważnie i chcą zatrudnić opiekuna zgodnie z obowiązującym prawem. Możliwości jest naprawdę sporo, dzięki czemu rodzina i opiekun są w stanie wybrać tę, która najbardziej im odpowiada w zaistniałej sytuacji.

PRACA W NIEMCZECH DO OPIEKI BEZ POŚREDNIKÓW

Niemieckie rodziny, które nie są w stanie samodzielnie zająć się starzejącymi się rodzicami lub dziadkami mają do wyboru pomoc instytucjonalną w postaci domów spokojnej starości, lub zatrudnienie opiekuna domowego. Na podjęcie współpracy z opiekunką z polski, niemieckie rodziny decydują się najczęściej, gdy ich bliski chce spędzić jesień swojego życia we własnym domu, wśród swoich przedmiotów i wspomnień. Nie brakuje również sytuacji, w których osoba wymagająca opieki nie jest w stanie otrzymać miejsca w specjalnym ośrodku. Za zatrudnieniem opiekuna domowego przemawia również fakt, że taka osoba w praktyce najczęściej zajmuje się tylko jednym seniorem, co oznacza, że może mu poświęcić maksimum uwagi oraz troski co nie pozostaje bez wpływu na jego dobrostan. W takiej sytuacji łatwiej także zbudować relacje pomiędzy opiekunem a podopiecznym opartą na szacunku i zaufaniu. Jednak to nie jest tak, że opieka Niemcy prywatnie bez pośredników opłaca się jedynie ich rodzinom. Sporo zyskuje również sama opiekunka. Co dokładnie? Dowiesz się w dalszej części niniejszego tekstu.

OPIEKUNKA PRACUJE BEZ POŚREDNIKÓW – JAKIE SĄ MOŻLIWOŚCI?

Opiekunka seniora, która chce podjąć opiekę Niemcy prywatnie bez pośredników, powinna założyć jednoosobową działalność za zachodnią granicą. Samozatrudnienie pozwala na samodzielne negocjowanie warunków współpracy i stawek. Pozwala również na zarządzanie zleceniami i podejmowanie się tylko tych, których warunki odpowiadają opiekunce. Najczęściej na ten krok decydują się osoby przedsiębiorcze, którym zależy na samodzielności i niezależności. Szczególnie że założenie działalności gospodarczej w Niemczech nie jest sprawą skomplikowaną i wymaga jedynie posiadania zameldowania w tym kraju. Taka samozatrudniona opiekunka zależnie od posiadanych kwalifikacji zawodowych uzyskanych w Niemczech może pracować w opiece domowej na jednym z dwóch stanowisk:

 • Haushaltshilfe, czyli pomoc domowa osoby starszej,
 • Altenpflegerin, czyli opiekun osoby starszej.

 

Stawki wynagrodzenia na powyższych stanowiskach są różne. Jednak ostateczne zarobki opiekunki domowej zatrudnionej bezpośrednio przez niemieckiego seniora lub jego rodzinę zależą głównie od zakresu obowiązków oraz indywidualnych ustaleń na etapie negocjacji wynagrodzenia.

OPIEKA NIEMCY BEZ POŚREDNIKÓW – JAK TO ZROBIĆ BEZPIECZNIE?

Jeśli opieka Niemcy prywatnie bez pośredników Ci się podoba, jednak zastanawiasz się, jak poradzisz sobie z wszystkimi formalnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej za zachodnią granicą, mamy dla Ciebie doskonałe rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest współpraca z nowoczesną platformą ennie.pl. Portal udostępnia rozliczne udogodnienia dla opiekunów osób starszych, które chcą pracować w Niemczech na własny rachunek bez pośrednictwa wyspecjalizowanych agencji. Zastanawiasz się, jak to działa i co możesz zyskać? Sprawdź!

Jak ennie.pl wspiera bezpośrednią współpracę opiekunów z niemieckimi rodzinami?

Platforma ennie.pl wspiera opiekunów osób starszych poszukujących intratnych zleceń na terenie Niemiec na dwa sposoby, minimalizując w ten sposób ryzyko związane z bezpośrednią współpracą opiekuna z niemieckimi rodzinami.

1. Wsparcie ennie.pl w zakresie ofert zatrudnienia

 • pl sprawnie łączy niemieckich seniorów z opiekunkami z polski poszukującymi bezpośredniego zatrudnienia przez rodziny z zachodniej granicy.

 

 • pl to platforma, na której znajdziesz wyłącznie drobiazgowo wyselekcjonowane i sprawdzone ogłoszenia o pracę w opiece domowej na terenie całych Niemiec pochodzące bezpośrednio od niemieckich seniorów lub ich rodzin.

 

 • Ogłoszenia, które znajdziesz na ennie.pl zawierają wszystkie wytyczne niezbędne do świadomego podjęcia decyzji o współpracy w szczególności dokładne informacje o stanie zdrowia osoby wymagającej opieki, zakresie obowiązków czy warunkach zakwaterowania. U nas nie ma miejsca na niedomówienia.

 

 • Możesz wybierać spośród wielu różnorodnych ofert zatrudnienia, dzięki czemu masz realny wpływ na to, w jakich i na jakich warunkach będziesz pracować.

 

 • Platforma ennie.pl umożliwia poznanie rodziny oraz samego seniora przed podjęciem decyzji i przyjęciu zlecenia – kontakt odbywa się z wykorzystaniem elektronicznych środków przekazu.

 

 • Dzięki bezpośredniej współpracy zarabiasz nawet do 600 euro miesięcznie więcej – ponieważ nie musisz dzielić się swoimi zarobkami z agencją zatrudnienia.

2. Wsparcie ennie.pl w zakresie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech

 • Aktywna pomoc doradców ennie.pl w rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie Niemiec.

 

 • Wsparcie we wszystkich formalnościach związanych z prowadzeniem własnej firmy w Niemczech – sprawy związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej opiekuna oraz podatkami itp.

 

 • Przygotowanie profesjonalnej i sprawdzonej prawnie umowy o świadczeniu usług opiekuńczych, którą możesz wykorzystać, współpracując ze swoimi klientami.

 

 • Możesz bezpiecznie, spokojnie i z zaangażowaniem wykonywać swoje obowiązki zawodowe w ramach samozatrudnienia a nasi doświadczeni fachowcy w tym czasie zajmą się całą biurokracją prowadzonej działalności.

 

 • Nie musisz znać się na obowiązujących w Niemczech przepisach prawnych, rozporządzeniach czy innych wytycznych niezbędnych do bezpiecznego prowadzenia działalności w Niemczech, ponieważ od tego masz naszych doradców, którzy – co ważne – komunikują się w Twoim ojczystym języku i są do Twojej dyspozycji zarówno drogą e-mailową, jak i telefoniczną. Wszystko po to, abyś zawsze czuła się bezpiecznie i pewnie.

NIELEGALNA OPIEKA DOMOWA W NIEMCZECH — CZY WARTO?

Opieka Niemcy prywatnie bez pośredników to bezpieczne rozwiązanie jednak tylko w przypadku, gdy wykonujesz ją legalnie. Nielegalne zatrudnienie za zachodnią granicą jest traktowane jako przestępstwo, za które grożą nie tylko kary grzywny, ale i więzienia. Zdecydowanie lepiej oszczędzić sobie takich wątpliwych „atrakcji”. Szczególnie że niemieckie prawo kara w tym przypadku zarówno pracownika, jak i pracodawcę, którym w tym przypadku jest senior lub jego bliscy. Krótkotrwale to ile zarabia opiekunka w Niemczech na czarno, może być kuszące. Jednak wyższe zarobki nie są warte braku bezpieczeństwa i związanego z nim ciągłego uczucia zagrożenia. Wystarczy bowiem jeden zawistny sąsiad, który postanowi zgłosić ten fakt stosownym władzom, aby sprawa stała się naprawdę nieprzyjemna i poważna w skutkach. Warto również pamiętać, że nawet jeśli opieka na czarno nie zostanie zgłoszona i wykryta to i tak wiąże się ona z poważnymi utrudnieniami dla opiekunki. Jakimi?

 • Opiekun pracujący nielegalnie nie ma ubezpieczenia tak więc w przypadku choroby, wypadku czy hospitalizacji wszystkie (niemałe) koszty będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

 

 • Opiekun pracujący na czarno nie jest w żaden sposób chroniony przed zwolnieniem. Pracodawca może mu więc podziękować za współpracę praktycznie z dnia na dzień, nie wypłacając mu wynagrodzenia – ponieważ oficjalnie opiekun nigdy nie pracował w tym miejscu i nie współpracował z konkretną rodziną. Nie ma również możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie.

 

 • Opiekun podejmujący się nielegalnego zatrudnienia będzie mieć również problem w przypadku zdarzeń losowych takich jak kradzież czy uszkodzenie mienia w domu seniora, ponieważ za wszystko będzie musiał zapłacić samodzielnie.

Co ryzykujesz, pracując jako opiekunka na czarno?

Niemieckie prawo przewiduje poniższe konsekwencje nielegalnej pracy w opiece domowej dla opiekuna i osoby go zatrudniającej:

1. Grzywna, której wysokość może wynieść nawet trzysta tysięcy euro dla każdej ze stron.

2. Zapłata zaległych składek ubezpieczeniowych.

3. Zapłata kosztów zaległego wynagrodzenia.

4. Nadto pracodawcy za nielegalne zatrudnienie grozi nawet 5 lat więzienia.

5. A jeśli dodatkowo pracodawca oferujący pracę na czarno zaproponował polskiej opiekunce warunki, które rażąco różniły się od tych, jakie oferowane są niemieckim opiekunom, grozi mu kolejna grzywna lub nawet więzienie w wymiarze do 3 lat.

Jak widzisz, opieka Niemcy prywatnie bez pośredników może być zarówno bezpieczna, jak i ryzykowna. Wszystko zależy od tego, czy podejmiesz się jej legalnie, czy też na czarno. My zdecydowanie rekomendujemy legalne zatrudnienie w niemieckiej opiece na zasadzie samozatrudnienia. Pamiętaj również, że możesz liczyć na profesjonalne wsparcie platformy ennie.pl w tym zakresie.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

3.6/5 - (87 votes)
Podobne tematy
Poważnie rozważasz wyjazd do pracy w charakterze opiekunki seniora, jednak przeraża Cię wielomiesięczna rozłąka z rodziną? Jeśli tak to niniejszy artykuł jest dla Ciebie. Opowiemy Ci w nim o tym, że nie zawsze musisz wyjeżdżać na długie tygodnie i wskażemy możliwości podjęcia opieki w Niemczech na 1 miesiąc.
Planujesz podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i zastanawiasz się, czy korzystniej jest zatrudnić się w domu opieki, czy nawiązać bezpośrednią współpracę z rodziną w ramach opieki domowej?
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się jaką formę zatrudnienia wybrać? Możesz bowiem zostać oddelegowana do pracy przez agencję opiekunek lub wybrać pracę opiekunki w Niemczech bez pośredników.
Trustpilot