Praca w niemieckiej opiece

prywatnie i bez pośredników
Treść tego wkładu

Rozważając rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece, masz do wyboru dwie drogi. Pierwszą z nich jest współpraca z agencją opiekunek, drugą współpraca z niemiecką rodziną prywatnie i bez pośredników. Jak to w życiu bywa, oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i ograniczenia, których należy mieć świadomość. W niniejszym artykule specjaliści z ennie przedstawią Ci specyfikę pracy w opiece domowej opartej o bezpośredni kontakt z rodziną seniora wymagającego pomocy.

Niemcy pilnie potrzebują polskich opiekunów

Zastanawiasz się, dlaczego akurat Niemcy pilnie potrzebują opiekunów osób starszych? Dzieje się tak dlatego, że dzięki wysokiemu standardowi życia oraz dynamicznie rozwijającej się medycynie wiek, jakiego dożywają niemieccy obywatele, znacznie się wydłużył.  Co w połączeniu ze spadkiem liczby urodzeń notowanym praktycznie w większości krajów europejskich sprawia, że społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów starzeje się najszybciej na naszym kontynencie. Obecnie żyjemy co najmniej dwa razy dłużej niż nasi przodkowie w dziewiętnastym wieku, a stulatkowie nie są niczym nadzwyczajnym. Dość powiedzieć, że w 2020 roku w Niemczech było ich ponad dwadzieścia tysięcy. Niestety nawet w najlepszych warunkach starość rządzi się swoimi prawami i praktycznie każdy senior powyżej określonego roku życia zaczyna niedomagać, a co za tym idzie, wymaga wsparcia osób trzecich. Doskonale, jeśli z pomocą mogą przyjść członkowie rodziny. Jednakże wysoki poziom migracji pomiędzy miastami, landami i krajami sprawia, że pomoc bliskich nie zawsze jest możliwa. Zdarza się również tak, że nawet rodzina będąca na miejscu nie może zająć się seniorem z racji dużej ilości obowiązków zawodowych i osobistych. W takiej sytuacji rozsądnym jest sięgnięcie po wsparcie z zewnątrz w postaci pomocy instytucjonalnej lub wykwalifikowanej opiekunki osób starszych zatrudnionej prywatnie.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Jak działa system opieki nad seniorami w Niemczech?

Choć w Niemczech działa ponad trzynaście tysięcy domów opieki ilość dostępnych w nich miejsc ciągle jest niewystarczająca względem potrzeb społecznych, brakuje również personelu, który mógłby podjąć pracę w tych placówkach. A szacunki są nieubłagane i wskazują, że z roku na rok będzie tylko gorzej, ponieważ już teraz co piąty niemiecki obywatel jest powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. Osobną kwestią jest to, że nie każdy niemiecki senior chce opuścić swój dom lub mieszkanie, czyli miejsce, które przez lata tworzył, urządzał i wyposażał w sposób, który najbardziej mu odpowiada. Co w tej sytuacji zrobić? Doskonałą i niezwykle popularną alternatywą jest opieka domowa realizowana przez prywatnego opiekuna, który mieszka z seniorem i otacza go wsparciem we wszystkich sytuacjach życia codziennego. Opiekunkę z polski lub innego kraju Europy środkowo-wschodniej można zatrudnić na dwa sposoby:

Prywatnie i bez pośredników

W takiej sytuacji bliscy seniora najczęściej zamieszczają ogłoszenie w Internecie np. na portalu ennie, którego zadaniem jest łączenie rodzin osób wymagających pomocy z opiekunami poszukującymi zatrudnienia w Niemczech. ennie oprócz tego zajmuje się także pomocą opiekunom na kolejnych etapach współpracy z niemieckimi pracodawcami. Nasi specjaliści wspierają opiekunki w sprawach formalnych związanych z założeniem działalności za zachodnią granicą, służą pomocą również podczas sporządzania sprawdzonej prawnie umowy opieki, którą opiekun podpisuje bezpośrednio z rodziną podopiecznego, jak i w kwestiach ubezpieczeniowych oraz podatkowych. Nie trzeba się więc martwić o całą firmową biurokrację, można spokojnie i bezpiecznie pracować oraz co miesiąc odbierać atrakcyjne wynagrodzenie.

Poprzez agencję opiekunek

Rodzina, która decyduje się na to rozwiązanie, wszystkie ustalenia dotyczące warunków zatrudnienia opiekuna ustala z agencją i to z nią podpisuje umowę o opiekę. Agencja wybiera pracownika i oddelegowuje do pracy w konkretnej rodzinie. Także opiekunka podpisuje umowę z agencją i od niej otrzymuje wynagrodzenie pomniejszone o kwotę prowizji. Najczęściej jednak nie ma wpływu na miejsce, do którego zostanie skierowana. A bywa i tak, że warunki pracy zastałe na miejscu znacząco różnią się od tych, o których została poinformowana przed wyjazdem.

Praca u niemieckich rodzin bez pośredników

Praca w niemieckiej opiece bez pośredników to optymalne rozwiązanie dla rodzin seniorów, które wychodzą z założenia, że „nie przesadza się starych drzew” a co za tym idzie ich rodzice czy dziadkowie wymagający opieki nie powinni się przenosić do nowego, obcego dla nich miejsca, by spędzić tam jesień swojego życia. Dodatkowo opiekun domowy, który zajmuje się tylko jedną osobą, jest w stanie poświęcić jej maksymalną ilość czasu oraz uwagi co nie pozostaje bez wpływu na jakość opieki. Pozwala również zbudować relację pomiędzy opiekunem ma podopiecznym opartą na wzajemnym zaufaniu, trosce i empatii co przekłada się na zadowolenie seniora oraz znaczące podniesienie jakości jego życia na emeryturze. Bezpośrednia współpraca z niemieckimi rodzinami opłaca się również opiekunom, którzy dzięki temu mogą zawczasu posiąść wiedzę na temat stanu osoby wymagającej opieki i na tej podstawie podjąć decyzję o współpracy lub dalszych poszukiwaniach. A jeśli zdecydują się na pracę z konkretnym podopiecznym, mają możliwość indywidualnych negocjacji dotyczących zarówno warunków zatrudnienia, jak i wynagrodzenia. Jest więc to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla obu stron.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Zalety zatrudnienia prywatnej opiekunki z Polski

Z doświadczenia specjalistów ennie wynika jasno, że polskie opiekunki są cenione na zachodzie, co przekłada się na ich popularność wśród niemieckich rodzin oraz osób wymagających opieki domowej. Pracodawcy doceniają ich kompetencje, zaangażowanie w wykonywanie obowiązków oraz brak nałogów np. palenia tytoniu. Nie bez znaczenia jest także ich empatyczne podejście, troska oraz serdeczny stosunek do podopiecznych bez względu na stan ich zdrowia i związany z nim zakres obowiązków. Opiekunki z polski dostają wysokie noty od bliskich seniorów oraz nich samych także za świetną organizację codziennej pracy, doskonale umiejętności w zakresie przygotowywania pysznych posiłków oraz umiejętność bezpiecznej jazdy. Również opiekunki nie mają powodów do narzekań, ponieważ prywatne zatrudnienie w niemieckiej opiece i kompleksowa współpraca z ennie pozwala im pracować spokojnie i zarobić więcej niż w przypadku współpracy z agencją, która – nie oszukujmy się – zabiera część wynagrodzenia opiekuna, często dając w zamian niewiele lub prawie nic. Nadto praca za niemiecką granicą oznacza stosunkową bliskość rodziny i możliwość jej odwiedzenia, jeśli zaistnieje ku temu potrzeba oraz pokrewną kulturę, dzięki czemu wdrożenie w codzienność jest znacznie mniej problematyczne. Jeśli dodamy do tego różnorodne formy współpracy, to przestaje dziwić fakt, że niemieckie rodziny tak chętnie zatrudniają opiekunki z polski, a opiekunki z polski tak chętnie podejmują pracę na zachodzie.

Zatrudnienie opiekunki z Polski bez pośredników – możliwości

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech prowadzona przez opiekunkę z Polski

Samozatrudnienie to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród opiekunek pracujących w Niemczech. Szczególnie, że aby założyć własną działalność gospodarczą, wystarczy posiadać zameldowanie za zachodnią granicą. Opiekunka z polski zależnie od kwalifikacji, jakie posiada, może pracować jako pomoc domowa osoby starszej, czyli Haushaltshilfe lub opiekun osoby starszej, czyli Altenpflegerin. Różne stanowiska oznaczają w praktyce również różne stawki wynagrodzenia. Jednakże to, ile docelowo zarobi opiekunka na samozatrudnieniu, zależy od zakresu obowiązków oraz jej indywidualnych ustaleń z rodziną osoby wymagającej opieki. Decydując się na prywatną współpracę z niemieckimi rodzinami możesz liczyć na kompleksową pomoc specjalistów z ennie. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów współpracy z naszą platformą, zachęcamy do kontaktu. Możesz się z nami skontaktować w języku polskim poprzez wiadomość e-mail lub telefonicznie.

Podpisanie umowy z niemieckim pracodawcą na niemieckich warunkach Niemieckie prawo przewiduje kilka rozwiązań w zakresie umów zawieranych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Poniżej wskazujemy krótko specyfikę każdej z nich:
  • Arbeitsvertrag: Klasyczna umowa o pracę w pełnym 38,5-godzinnym wymiarze godzin, z prawem do przerw, prawami pracowniczymi oraz pełnym ubezpieczeniem.

  • MidiJob: Częściowa umowa o pracę, w której zarobki osiągane przez opiekuna nie mogą przekroczyć 1300 euro miesięcznie. W przypadku tego rodzaju umowy składki na ubezpieczenie społeczne są obowiązkowe, natomiast składki emerytalne można płacić na specjalnych warunkach, ale nie jest to wymagane.

  • MiniJob: Mini etat występujący w dwóch formach – pierwszej, w której miesięczne zarobki opiekuna nie mogą przekroczyć 450 euro, drugiej, w której opiekunka nie może przepracować więcej niż 70 dni w roku. W obu przypadkach pracownik ma prawo do urlopu oraz wynagrodzenia w czasie choroby lub w przypadku wypadku w drodze do pracy, lub z pracy.

Praca bez umowy, czyli praca na czarno

Od początku postawmy sprawę jasno – nielegalna praca w Niemczech traktowana jest jako przestępstwo zagrożone nie tylko wysokimi grzywnami, ale także więzieniem. Co ważne, niemieckie prawo przewiduje w tym zakresie dotkliwe kary zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. I choć wydawać by się mogło, że ewentualne konsekwencje będą skutecznie odstraszać przed zatrudnianiem opiekunów na czarno, to wciąż jest to proceder niezwykle popularny. Do podjęcia ryzyka, z jakim wiąże się nielegalna praca w sektorze opieki w Niemczech, zachęcają krótkotrwałe korzyści finansowe – pracodawca nie płaci za pracownika składek i podatków więc może zapłacić mu więcej (albo i nie – dzięki czemu generuje chwilowe oszczędności). Niestety jest to postępowanie niezwykle krótkowzroczne, ponieważ wystarczy jeden donos, aby wszystko skończyło się przykrymi konsekwencjami. Nadto opiekunki pracujące nielegalnie nie posiadają żadnej ochrony oraz ubezpieczenia co w praktyce oznacza, że można podziękować im za współpracę praktycznie z godziny na godzinę, nie wypłacając im należnego wynagrodzenia, bo przecież oficjalnie nigdy nie pracowały.

Profesjonaliści z ennie podkreślają, że zdecydowanie warto oszczędzić sobie takich nieprzyjemności i zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo podejmując współpracę wyłącznie z rodzinami, które traktują sprawę poważnie i chcą zatrudnić opiekuna zgodnie z obowiązującym prawem. Możliwości jest naprawdę sporo, dzięki czemu rodzina i opiekun są w stanie wybrać tę, która najbardziej im odpowiada w zaistniałej sytuacji.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

3.7/5 - (32 votes)
Podobne tematy
Planujesz podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i zastanawiasz się, czy korzystniej jest zatrudnić się w domu opieki, czy nawiązać bezpośrednią współpracę z rodziną w ramach opieki domowej?
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się jaką formę zatrudnienia wybrać? Możesz bowiem zostać oddelegowana do pracy przez agencję opiekunek lub wybrać pracę opiekunki w Niemczech bez pośredników.
Poznaj najczęstsze zagrożenia w pracy opiekuna osób starszych – choroby zakaźne i sposoby ochrony przed nimi. Szczegóły znajdziesz na naszej ennie.pl!
Trustpilot
Bitte wählen Sie Ihre Sprache
Für Pflegebedürftige
Für Pflegekräfte
Proszę wybrać swój język
Dla osób potrzebujących opieki
Dla opiekunów