Opieka Niemcy 1 miesiąc

Treść tego wkładu

Poważnie rozważasz wyjazd do pracy w charakterze opiekunki seniora, jednak przeraża Cię wielomiesięczna rozłąka z rodziną? Jeśli tak to niniejszy artykuł jest dla Ciebie. Opowiemy Ci w nim o tym, że nie zawsze musisz wyjeżdżać na długie tygodnie i wskażemy możliwości podjęcia opieki w Niemczech na 1 miesiąc. Tak – to możliwe i jak najbardziej dostępne zarówno dla początkujących opiekunów, jak i dla osób które pracują w zawodzie od dłuższego czasu. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego opiekunki wybierają zlecenia opieki w Niemczech na 1 miesiąc?

Opiekunowie wybierają zlecenia opieki w Niemczech 1 miesiąc z wielu różnorodnych powodów. Jednak tym który podnoszą najczęściej, jest fakt, że nie chcą się rozstawać z bliskimi pozostającymi w kraju na dłuższy czas. Nic w tym dziwnego wszak jako opiekunowie za naszą zachodnią granicą pracują zarówno osoby młode, które mają dzieci, jak również osoby starsze, na emeryturze, które chciałby jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi wnukami. W takiej sytuacji krótkie zlecenia opieki w Niemczech są doskonałym rozwiązaniem, które warto rozważyć. Szczególnie że nie brakuje ogłoszeń, w których poszukiwani są opiekunowie na krótki czas. I choć przyjęło się powszechne przeświadczenie, że opiekunka wyjeżdża do pracy za granicę na minimum kilka miesięcy, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejmowała się zleceń, które obejmują jeden miesiąc. Krótkie zlecenia dla opiekunek mogą mieć różnorodny charakter. Najczęściej obejmują one jedną z dwóch sytuacji:

 1. Opiekunka jest poszukiwana na zastępstwo za pracownika, który z różnych względów musiał zrezygnować ze zlecenia opieki w trakcie i ktoś musi go pilnie zastąpić w domu podopiecznego.
 2. Opiekunka, która zajmuje się seniorem, chce znaleźć drugą osobę do współpracy, która będzie się z nią wymieniać naprzemiennie na zasadzie – jeden miesiąc pracuję ja, a kolejny miesiąc pracujesz ty. To wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć wielomiesięcznej rozłąki z rodziną pozostającą w Polsce, nadto jest korzystne także pod względem przeciążenia pracą. Co ma szczególnie duże znaczenie, gdy opiekun zajmuje się na przykład osobą bardzo chorą lub ma pod opieką dwóch podopiecznych.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Krótkie zlecenia opieki w Niemczech – na jakich zasadach się je podejmuje?

Opiekunowie mogą podejmować zlecenia opieki w Niemczech 1 miesiąc na różnych zasadach. Pierwszym rozwiązaniem jest zatrudnienie poprzez agencję opiekunek, która deleguje pracowników do pracy w domach niemieckich seniorów. Drugim rozwiązaniem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej za zachodnią granicą, czyli, krótko mówiąc, praca na własną rękę, ale również na własnych warunkach. I jak to w życiu bywa, każde z przytoczonych wyżej rozwiązań ma zarówno zalety, jak i ograniczenia, o których opowiemy nieco później. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak wygląda wynagrodzenie w obu przypadkach, to powinieneś wiedzieć, że w stosunku do pracy opiekunów w Niemczech została odgórnie ustalona płaca minimalna za godzinę pracy. Od lipca 2022 roku wynosi ona 10.45 euro. Co to oznacza w praktyce? Tyle że opiekun (niezależnie od formy zatrudnienia) nie może za swoją pracę otrzymać niższej stawki godzinowej niż rzeczone 10,45 euro. Praktyka pokazuje, że najczęściej jest to stawka wyjściowa, ponieważ zapotrzebowanie na profesjonalny personel opiekuńczy w Niemczech jest tak duży, że seniorzy oraz ich rodziny często są w stanie zapłacić sporo więcej ponad płacę minimalną, byleby tylko zachęcić opiekuna do podjęcia współpracy właśnie w z nimi. Na najwyższe stawki mogą liczyć osoby z doświadczeniem w branży, które specjalizują się w opiece nad konkretną grupą seniorów np. z demencją, Alzheimerem, cukrzycą i innymi schorzeniami charakteryzującymi podeszły wiek, oraz takie, które doskonale władają językiem niemieckim. Jednak także mniej doświadczone opiekunki i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę w tym zawodzie, mogą wynegocjować zadowalające wynagrodzenie nieosiągalne w polskich warunkach. I dotyczy to zarówno wielomiesięcznych zleceń opiekuńczych, jak i opieki w Niemczech 1 miesiąc.

Opieka w Niemczech na 1 miesiąc – wyjazd samodzielny

Dzięki obecności polski w strukturach Unii Europejskiej opiekunowie z naszego kraju mogą bez przeszkód zdecydować się na realizację krótkich zleceń opieki w Niemczech w oparciu o własną działalność gospodarczą. Na to rozwiązanie decydują się najczęściej osoby przedsiębiorcze, które nie boją się wyzwań i samodzielnego poszukiwania zleceniodawców. Jednak czymś, co często przeraża ich najbardziej, jest konieczność wnikliwego zapoznania się z niemieckim prawem, którego nieznajomość nie zwalnia ich przecież z jego zastosowania. Czy w tej sytuacji zmuszeni są do wielogodzinnego ślęczenia nad niemieckimi przepisami podatkowymi i innymi kwestiami administracyjnymi? Na szczęście nie, ponieważ istnieje na to proste rozwiązanie – współpraca z nowoczesną platformą ennie. Cóż to takiego? ennie to nowoczesny portal, który za cel postawił sobie zrewolucjonizowanie rynku usług opiekuńczych za naszą zachodnią granicą. W jaki sposób to robi? Dostarczając opiekunom różnorodne narzędzia, dzięki którym prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie usług opiekuńczych jest banalnie proste.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Zalety współpracy z ennie przy zleceniach opieki w Niemczech na 1 miesiąc

 1. Dostęp do najatrakcyjniejszych ogłoszeń, które pochodzą wprost od niemieckich rodzin. Ogłodzenia te zawierają wszystko, co powinien wiedzieć opiekun, zanim zdecyduje się na współpracę.
 2. Możliwość rozmowy z potencjalnym podopiecznym oraz jego bliskimi jeszcze przed podjęciem zlecenia opieki 1 miesiąc lub dłużej.
 3. Wsparcie specjalistów ennie w formalnościach związanych z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech.
 4. Wsparcie specjalistów ennie w bieżącym prowadzeniu firmy za zachodnią granicą – sprawy związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz podatkami.
 5. Wsparcie specjalistów ennie w przygotowaniu profesjonalnej, zgodnej z obowiązującym prawem umowy o opiekę domową, którą opiekun będzie podpisywał ze swoimi zleceniodawcami.

Dlaczego jeszcze warto rozważyć współpracę z ennie?

 • Nie tracisz czasu na przeszukiwanie Internetu w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert zatrudnienia dla opiekunów w Niemczech, ponieważ znajdziesz je na platformie ennie.
 • Możesz pracować legalnie i bezpiecznie z klientami, których sam wybierzesz.
 • Możesz się bez przeszkód leczyć za granicą.
 • Nikt Ci nic nie narzuca, sam odpowiadasz za negocjacje z podopiecznym i jego rodziną co w praktyce oznacza, że możesz wynegocjować zarówno atrakcyjniejszą stawkę godzinową od tej, którą oferują agencje, jak i zakres obowiązków i warunki współpracy, które będą Ci odpowiadać.
 • Twoje zarobki są wyższe niż gdybyś współpracował z agencją opiekunek – której przecież płaciłbyś prowizję – szacujemy, że zarobisz dzięki temu minimum 600 euro netto więcej na m-c.
 • Możesz liczyć na wszechstronne wsparcie specjalistów ennie w swoim ojczystym języku – dzięki czemu nie ma mowy o błędach komunikacyjnych wynikających z nieznajomości języka i określeń prawnych oraz administracyjnych.

Opieka w Niemczech na 1 miesiąc – wyjazd z agencją

Na realizacje zleceń opieki w Niemczech na 1 miesiąc z agencją opiekunek decydują się najczęściej osoby, które chcą, aby to agencja zajęła się wszystkimi sprawami związanymi z poszukiwaniem zlecenia, negocjacją warunków, organizacją wyjazdu, obsługą administracyjną oraz wypłatą wynagrodzenia. Opiekunowi w tej sytuacji pozostaje jedynie profesjonalne wywiązanie się ze zlecenia, aby pieniądze za opiekę wpłynęły na jego konto. I choć na pierwszy rzut oka brzmi to idealnie, to jak wszystko ma również poważne ograniczenia. Jakie? Otóż współpraca z agencją opiekunek oznacza, że opiekun nie ma praktycznie żadnego wpływu na to, gdzie, z kim oraz na jakich warunkach będzie pracował, ponieważ nie może sobie wybrać zlecenia, które zostaje mu po prostu przydzielone. Co prawda agencje powinny dbać o to, aby konkretne zlecenia otrzymywali opiekunowie, którzy najlepiej nadają się do ich realizacji, ale praktyka pokazuje, że często dzieje się to niejako na chybił trafił. Osobną kwestią jest to, że na rynku oprócz profesjonalnych agencji z wieloletnim doświadczeniem i gronem zadowolonych klientów i opiekunów funkcjonuje także wiele takich o wątpliwej reputacji, których głównym celem jest zarobek. Takie firmy niewielką wagę przywiązują do bezpieczeństwa zatrudnienia opiekunów, a nierzadko proponują również karygodne warunki współpracy, na które żaden opiekun przy zdrowych zmysłach nigdy nie powinien się zgodzić. Dlatego rozważając współpracę z agencją, należy dokładnie przeanalizować zaproponowane warunki współpracy i zrezygnować z niej, jeśli budzą one poważne wątpliwości.

Opieka w Niemczech na 1 miesiąc może być doskonałym rozwiązaniem zarówno dla początkujących opiekunek, które boją się wielomiesięcznej rozłąki z rodziną, jak i dla doświadczonych opiekunów, którzy po prostu chcą pracować w takim trybie, ponieważ z jakichś względów jest on dla nich odpowiedni. Jeśli rozważasz pracę na takich warunkach w niemieckiej opiece sprawdź propozycje ennie w tym zakresie. Zapraszamy.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

4.7/5 - (17 votes)
Podobne tematy
Planujesz podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i zastanawiasz się, czy korzystniej jest zatrudnić się w domu opieki, czy nawiązać bezpośrednią współpracę z rodziną w ramach opieki domowej?
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się jaką formę zatrudnienia wybrać? Możesz bowiem zostać oddelegowana do pracy przez agencję opiekunek lub wybrać pracę opiekunki w Niemczech bez pośredników.
Poznaj najczęstsze zagrożenia w pracy opiekuna osób starszych – choroby zakaźne i sposoby ochrony przed nimi. Szczegóły znajdziesz na naszej ennie.pl!
Trustpilot