Oferty pracy z zamieszkaniem od zaraz

Treść tego wkładu

Rozważasz zatrudnienie się w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i zastanawiasz się jak znaleźć najkorzystniejsze oferty pracy z zamieszkaniem od zaraz? Wbrew pozorom to nie jest trudne, choć na pierwszy rzut oka może się takie wydawać. Opiekunowie z Polski z powodzeniem pracują w domach niemieckich seniorów w różnych landach i zarabiają godziwe wynagrodzenie. W niniejszym artykule spróbujemy przybliżyć Ci proces pozyskiwania zleceń opiekuńczych za zachodnią granicą. Jeśli więc interesujesz się tym tematem, zachęcamy do dalszej lektury.

Jak wygląda codzienna praca opiekunki osoby starszej z zamieszkaniem?

To jak będzie wyglądać praca opiekunki zajmującej się niemieckim seniorem w jego domu lub mieszkaniu, zależy od stanu zdrowia, schorzeń oraz osobistych preferencji osoby starszej i jej rodziny. Należy jednak pamiętać, że każdy punkt dotyczący docelowego zakresu obowiązków opiekuna powinien być zawarty w umowie, którą tenże podpisuje z pracodawcą. Pracodawcą w tym przypadku może być jednakowo senior, jego bliscy lub agencja delegująca opiekunów do pracy za granicą. Opiekunka nie ma obowiązku wykonywać zadań, które nie znalazły się w umowie, nawet jeśli zleceniodawca od niej tego wymaga. Nadto w umowie nie mogą znaleźć się czynności, których opiekunka w Niemczech wykonywać nie może, ponieważ byłoby to naruszenie obowiązującego w tym kraju prawa. Opowiemy o nich w dalszej części niniejszego artykułu. Teraz przyjrzymy się bliżej najczęstszym obowiązkom opiekunek pracujących w Niemczech, jakie zawierają oferty pracy z zamieszkaniem od zaraz. Mając jednocześnie w pamięci fakt, że poniższa lista nie wyczerpuje dostępnych możliwości, a jedynie nakreśla podstawy.

Zakres obowiązków opiekunki w Niemczech z zamieszkaniem?

 1. Opieka nad osobą starszą w dzień oraz — jeśli stan zdrowia podopiecznego tego wymaga — również w nocy.
 2. Pełna gotowość do realizacji zadań objętych umową co w praktyce oznacza, że opiekunka w czasie pracy nie może być pod wpływem alkoholu, narkotyków oraz innych środków odurzających, które spowalniają reakcje i uniemożliwiają realną ocenę sytuacji oraz zagrożeń.
 3. Przygotowywanie wartościowych, zgodnych z zaleceniami specjalistów posiłków dla seniora.
 4. Pomoc w spożywaniu posiłków, jeśli senior sobie z tym nie radzi.
 5. Porządkowanie kuchni po gotowaniu, sprzątanie po posiłkach, mycie naczyń ew. nastawianie i rozładowywanie zmywarki.
 6. Utrzymywanie w czystości pomieszczeń, z których korzysta senior oraz opiekunka.
 7. Pomoc podopiecznemu w utrzymaniu higieny osobistej – zakres czynności każdorazowo zależy od sprawności seniora oraz jego aktualnego stanu zdrowia i mobilności.
 8. Pomoc podopiecznemu w zakresie mobilności – wstawanie, siadanie, przemieszczanie się zarówno samodzielne, jak i z wykorzystaniem wskazanych rozwiązań i urządzeń.
 9. Transport osoby starszej na umówione wizyty lekarskie, spotkania rodzinne i towarzyskie z wykorzystaniem wskazanego przez rodzinę środka transportu – najczęściej jest to samochód do dyspozycji lub budżet na taksówki.
 10. Oferty pracy z zamieszkaniem od zaraz w zakresie obowiązków opiekunki mają również dbanie o aktywizację seniora zarówno w zakresie sprawności fizycznej, jak i psychicznej.
 11. Organizacja czasu osoby starszej zgodnie z jej oczekiwaniami i osobistymi preferencjami dotyczącymi form relaksu.
 12. Wykonywanie innych czynności, na które opiekunka wyraziła zgodę z podpisanej umowie. Najczęściej dotyczą one robienia zakupów spożywczych, wykonywania opłat domowych w imieniu seniora, zajmowania się kwiatami w domu podopiecznego itp.

Czego opiekunka z zakwaterowaniem w Niemczech robić nie może?

Niemieckie prawo jasno stanowi, że opiekunka seniora pracująca w Niemczech nie ma prawa do wykonywania czynności medycznych. Co ważne, zasada ta ma zastosowanie zarówno w przypadku osób bez wykształcenia medycznego, jak i również w przypadku opiekunów, którzy takie wykształcenie i doświadczenie posiadają. W praktyce oznacza to, że jeśli opiekunka pracująca teraz w Niemczech przed wyjazdem – w Polsce – była pielęgniarką to i tak nie będzie mogła zmieniać swojemu podopiecznemu opatrunków, robić zastrzyków czy decydować tym jakie leki, jak często i w jakich porach przyjmuje senior. Wyjątkiem są lekarstwa na cukrzycę podawane w formie zastrzyków jednorazowych. Jednak i w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze przeszkolenie przez niemieckiego pracownika medycznego (pielęgniarka, lekarz). Pamiętaj: oferty pracy z zamieszkaniem od zaraz wśród wymagań wobec opiekunki nigdy nie powinny zawierać czynności medycznych.

Jakie prawa ma opiekunka seniora z zamieszkaniem pracująca w Niemczech?

Oczywiście oprócz obowiązków oraz zakazów opiekunka pracująca w Niemczech ma również swoje prawa, które zagwarantował jej tamtejszy ustawodawca. Warto o nich wiedzieć jeszcze zanim wybierzemy interesujące nas oferty pracy z zamieszkaniem od zaraz.

Prawa opiekunek domowych pracujących w Niemczech obejmują:

 1. Prawo do minimum 2 godzin przerwy w ciągu dnia pracy.
 2. Prawo do czasu wolnego, który opiekun może zagospodarować według własnego uznania – powinien to być minimum jeden dzień w tygodniu, który ewentualnie można zamienić na dwa razy po pół dnia.
 3. Prawo do prywatności – pokój przekazany do użytkowania opiekunce nie może być inwigilowany ani nawet odwiedzany przed seniora oraz jego rodzinę bez zgody opiekuna.
 4. Prawo do pełnego wyżywienia w trakcie realizacji zlecenia opieki domowej – opiekunka powinna mieć zapewnione produkty spożywcze lub przekazane środki w celu ich samodzielnego zakupu. Niedopuszczalne jest, aby opiekunka ze swoich pieniędzy kupowała sobie jedzenie – warto o tym pamiętać.
 5. Prawo do odmówienia wykonywania czynności opiekuńczych, których nie obejmuje podpisana wcześniej umowa z pracodawcą.
 6. Prawo do odmówienia wykonywania czynności medycznych, których zgodnie z prawem opiekun wykonywać nie może (patrz punkt wyżej).
 7. Prawo do odstąpienia od realizacji zlecenia opieki, jeśli obowiązki oraz warunki zastałe w miejscu pracy są rażąco odmienne od tych zawartych w podpisanej umowie.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Praca opiekunki seniora z zamieszkaniem od zaraz – oczekiwania pracodawców?

Przyjrzyjmy się teraz najczęstszym wymaganiom pracodawców, które zawierają oferty pracy z zamieszkaniem od zaraz. Jednak nie przejmuj się, jeśli jakichś z nich nie spełniasz, a inne spełniasz tylko w ograniczonym zakresie. Pamiętaj, że wiedza dotycząca wymagań zleceniodawców daje Ci przewagę nad innymi, ponieważ możesz poszerzyć swoje kompetencje i dzięki temu stać się bardziej pożądaną opiekunką na rynku pracy.

Niemieccy seniorzy i ich rodziny w ogłoszeniach o pracę dla opiekunów najczęściej zamieszczają poniższe wymagania:

 • Jakiej płci powinien być opiekun?
 • Jaki jest oczekiwany poziom znajomości języka niemieckiego przez opiekuna?
 • Jakie doświadczenie w pracy opiekuna powinien mieć kandydat?
 • Jaki charakter, usposobienie i poziom empatii powinien mieć opiekun?
 • Czy opiekun powinien mieć prawo jazdy?
 • Jakie doświadczenie w kierowaniu pojazdami osobowymi powinien posiadać kandydat?
 • Inne wymagania dotyczące opiekuna.

Jak znaleźć najlepsze oferty pracy z zamieszkaniem od zaraz?

To, w jaki sposób będziesz szukać ofert pracy z zakwaterowaniem od zaraz, zależy od Twoich indywidualnych preferencji, zaangażowania, podejścia oraz ilości czasu, jakim dysponujesz. Naszym zdaniem najskuteczniejsze są trzy przedstawione poniżej sposoby. Każdy z nich ma zarówno swoje zalety, jak i ograniczenia, a to który z nich wybierzesz, zależy tylko od Ciebie.

 1. Samodzielne zamieszczanie ogłoszeń o tym, że konkretna opiekunka poszukuje pracy.

Opiekunka poszukująca zatrudnienia z zamieszkaniem może zamieścić ogłoszenie na jednym (lub kilku) specjalistycznych portalach dla profesjonalnych opiekunów. Przykładem takiej witryny jest ennie.pl. Decydując się na to rozwiązanie, warto poświęcić czas na przygotowanie atrakcyjnego ogłoszenia, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę i będzie zawierało wszystkie niezbędne informacje o opiekunce oraz poprawne i aktualne dane kontaktowe.

 1. Przeglądanie ogłoszeń o pracy dla opiekunek zamieszczanych przez niemieckie rodziny

To rozwiązanie dla przedsiębiorczych opiekunek, które nie boją się wziąć swojego losu we własne ręce i pracować bezpośrednio z niemieckimi rodzinami, bez pośredników. I tutaj kolejny raz z pomocą przychodzi nam portal ennie.pl, na którym znajdziesz aktualne ogłoszenia zawierające komplet najważniejszych informacji o proponowanej pracy, zakresie obowiązków czy oferowanym wynagrodzeniu. Jednak ennie oferuje o wiele więcej niż dostęp do bazy ogłoszeń, ponieważ wspiera opiekunów we współpracy z niemieckimi seniorami, oferując pomoc w założeniu i bieżącym prowadzeniu działalności gospodarczej za zachodnią granicą.

 1. Współpraca z agencją opiekunek, która wybiera dla nas zlecenia.

To doskonałe rozwiązanie dla opiekunów, którzy dopiero rozpoczynają karierę w tym zawodzie. Z tej metody poszukiwania ofert pracy z zamieszkaniem od zaraz często korzystają także osoby, których znajomość niemieckiego nie pozwala na samodzielne negocjowanie warunków współpracy w sposób bezpieczny. Najlepsze agencje opiekunek na rynku zapewniają legalne zatrudnienie w Niemczech, organizują dojazd opiekuna do miejsca pracy i jego bezpieczny powrót do kraju po zakończeniu zlecenia opieki za granicą, zapewniają pomoc polskojęzycznego opiekuna podczas całego wyjazdu, terminowo wypłacają wynagrodzenie wraz z należnymi premiami oraz innymi bonusami (jeśli regulamin takie przewiduje). Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zlecenia i zatrudnienia zapewniają jedynie agencje z doświadczeniem i nieposzlakowaną opinią. Niestety na rynku nie brakuje również firm tego typu, z którymi lepiej nie mieć nic wspólnego. Warto mieć to na uwadze wybierając agencję do współpracy.

Jak widzisz oferty pracy z zamieszkaniem od zaraz, można znaleźć na wiele różnych sposobów, wśród których każdy opiekun znajdzie ten, który najlepiej odpowiada na jego aktualną sytuację. Warto próbować i sprawdzać, aby znaleźć idealne miejsce pracy dla siebie.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (22 votes)
Podobne tematy
Rozważasz pracę w charakterze opiekunki za zachodnią granicą i zastanawiasz się, jak wygląda ona w praktyce? Praca Niemcy z zakwaterowaniem może być bowiem zarówno doskonałym rozwiązaniem, jak i drogą przez mękę.
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Jesteś opiekunką seniora i szukasz ciekawych sposobów na spędzanie czasu ze swoim podopiecznym? Skorzystaj z naszych kreatywnych podpowiedzi! Klikaj teraz!
Trustpilot