Opiekunka osób starszych rozważająca wyjazd do Niemiec może skorzystać z różnorodnych kanałów poszukiwania wymarzonego zatrudnienia. Nie jest bowiem tak, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, że jedyną możliwością jest współpraca z agencją. Jeśli zastanawiasz się, gdzie znajdziesz atrakcyjne oferty pracy w opiece nad seniorami za naszą zachodnią granicą, zachęcamy do zapoznania z niniejszym artykułem. Mamy nadzieję, że będzie on dla Ciebie swojego rodzaju ściągą podczas poszukiwań.
Wyspecjalizowane polskie agencje delegujące opiekunki do pracy w Niemczech
Polki poszukujące pracy w charakterze opiekunki w Niemczech mogą skorzystać z usług rozlicznych agencji zatrudnienia specjalizujących się w delegowaniu pracowników do pracy w niemieckich rodzinach. Agencje tego typu z reguły oferują legalną pracę zabezpieczoną umową kontraktową lub umową zleceniem. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie również z uwagi na to, że agencja najczęściej zajmuje się także załatwieniem niezbędnych formalności, organizacją transportu oraz wsparciem współpracujących z nią opiekunek już na miejscu. Agencje świadczące usługi opiekuńcze w Niemczech znaleźć można w każdym większym mieście oraz oczywiście w Internecie. Należy jednak mieć świadomość, że agencja agencji nie równa. Dlatego przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretną firmą warto zapoznać się z informacjami na jej temat znajdującymi się w sieci, ze szczególnym uwzględnieniem opinii byłych lub aktualnie współpracujących opiekunek. Dogłębna analiza pracodawcy pozwoli na podjęcie świadomej decyzji o podjęciu zlecenia lub rezygnacji z niego, jeśli agencja nie wzbudzi naszego zaufania. Zalecamy również drobiazgowe zapoznanie się z kontraktem, który wybrana firma przedstawia do podpisu opiekunom. Jeśli jakiś zapis wzbudza niepokój potencjalnego pracownika, warto poprosić o jego wyjaśnienie. Dla własnego bezpieczeństwa można umowę skonsultować z prawnikiem. Koszt takiej konsultacji jest niewielki a potencjalne problemy, jakich możemy dzięki niej uniknąć, jest nie do przecenienia.
Agencje pośrednictwa pracy w Polsce i Niemczech
Praca opiekunki w Niemczech jest możliwa do znalezienia również poprzez ogólne agencje pośrednictwa, które w swojej ofercie mają także oferty dotyczące innych zawodów. W przypadku takich propozycji również zalecamy daleko posuniętą ostrożność i drobiazgową analizę oferowanych warunków oraz przedstawionego kontraktu. Jeśli czegokolwiek nie rozumiemy, bezwzględnie prośmy o wyjaśnienie jeszcze przed podpisaniem umowy.
Ogłoszenia zamieszczane w Internecie przez zainteresowane pracą opiekunki z Polski
Jeśli interesuje Cię praca w Niemczech jako opiekunka, możesz samodzielnie zamieścić ogłoszenie na polskich i niemieckich portalach ogłoszeniowych i w ten sposób szukać zatrudnienia. W sieci znajdziesz również wyspecjalizowane portale dla opiekunek, na których możesz założyć swoją wizytówkę np. ennie.pl. Decydując się na takie rozwiązanie, zadbaj o to, aby Twój anons zawierał komplet informacji, których może poszukiwać potencjalny pracodawca. Nie chciałabyś przecież, aby Twoja kandydatura odpadła już na starcie z powodu braków.
Co powinna zawierać wizytówka opiekunki w Internecie?
- imię i nazwisko opiekunki,
- wiek opiekunki,
- doświadczenie w zawodzie,
- stopień znajomości języka niemieckiego,
- od kiedy opiekunka może zacząć pracę,
- jaka jest preferowana długość kontraktu,
- preferowana forma kontaktu,
- dane kontaktowe tj. numer telefony czy adres e-mail.
Ogłoszenia zamieszczane w Internecie przez rodziny niemieckich seniorów
W Internecie oprócz ofert pracy dla opiekunek w Niemczech zamieszczanych przez agencje znaleźć można również anonse dodawane bezpośrednio przez rodziny seniorów poszukujących wsparcia wyspecjalizowanych opiekunek z Polski. Tego rodzaju ofert pracy można szukać zarówno na popularnych portalach ogłoszeniowych, jak i również w miejscach, w których w sieci skupiają się rodacy pracujący poza granicami naszego kraju. Takie ogłoszenia mogą zawierać różnorodne informacje dotyczące zarówno formy zatrudnienia, oferowanych warunków, jak również stanu zdrowia seniora, który wymaga opieki. Jest jednak kilka podstawowych zmiennych, które zawarte w ofercie pomogą podjąć świadomą decyzję o aplikowaniu do pracy w konkretnej rodzinie – przedstawiamy je poniżej.
Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.
Praca dla opiekunek w Niemczech – na jakie składniki ogłoszeń zwrócić uwagę?
Rodzaj oferowanej umowy
W ogłoszeniach zamieszczanych przez agencje zatrudnienia najczęściej spotkasz się z zatrudnieniem na podstawie umowy zlecenia lub umowy kontraktowej. Co ważne na podstawie kontraktu mogą współpracować opiekunki, które prowadzą swoją działalność zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
W ogłoszeniach zamieszczanych przez rodziny seniorów możesz spotkać się z poniższymi formami legalnego zatrudnienia:
- samozatrudnienie, czyli praca w oparciu o prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej – Gewerbe,
- umowa o pracę jako Altenpflegerin (opiekun osoby starszej) lub Haushaltshilfe (pomoc domowa osoby starszej),
- MiniJob, czyli umowa o pracę na część etatu, w której dochód miesięczny nie może przekroczyć 450 euro lub 70 dni roboczych w ciągu roku,
- MidiJob, czyli umowa o pracę na niepełny etat, w której dochód miesięczny nie może przekroczyć 1300 euro.
W niniejszym artykule celowo nie poruszamy tematu nielegalnej pracy opiekunek w Niemczech, ponieważ takie zatrudnienie zgodnie z niemieckim prawem jest nielegalne i podlega karom grzywny i więzienia zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Pamiętaj, że tylko legalne zatrudnienie i związane z nim odprowadzanie obowiązkowych składek ubezpieczeniowych daje możliwość korzystania z opieki medycznej i wlicza Ci się do przyszłej emerytury.
Wysokość wynagrodzenia oraz waluta, w jakiej będzie wypłacane
Warto zwrócić uwagę czy podane w ogłoszeniu wynagrodzenie jest kwota netto, czy brutto, czy obejmuje cały kontrakt, czy tylko jego część np. 1 miesiąc oraz w jakiej walucie będzie wypłacane?
Czy oferta przewiduje premie okolicznościowe i uznaniowe?
Atrakcyjność ogłoszenia z pewnością podnoszą dodatkowe gratyfikacje finansowe tj. premie na Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc lub za pracę w okresie wakacyjnym. Warto jednak dowiedzieć się jakie warunki muszą być spełnione, aby premia została wypłacona opiekunce w całości. Dotyczy to szczególnie ogłoszeń zamieszczanych przez wyspecjalizowane agencje zatrudnienia, które takie wytyczne zamieszczają w specjalnych regulaminach.
Wymagana dyspozycyjność
Daty wyznaczające czas trwania kontraktu określają czas, w którym opiekunka musi być do dyspozycji swojego podopiecznego. To, na jaki okres wyjedzie opiekunka, zależy jedynie od jej indywidualnych preferencji. W sieci nie brakuje bowiem ofert zarówno na krótkie wyjazdy czy wyjazdy na zastępstwo, jak i również takich, które obejmują zlecenia stałe związane z kilkumiesięczną nieobecnością w kraju.
Komplet informacji o seniorze, którego dotyczy ogłoszenie.
Rzetelne ogłoszenie powinno zawierać poniższe informacje na temat potencjalnego podopiecznego:
- ilość osób do opieki,
- wiek i płeć,
- waga i wzrost – ważne, jeśli mamy do czynienia z osobą obłożnie chorą,
- choroby,
- stopień samodzielności – czy jest to osoba chodząca, leżąca czy jeżdżąca na wózku inwalidzkim,
- czy konieczna jest pomocy przy wstawaniu i siadaniu,
- czy ma objawy demencji lub inne zaburzenia,
- czy wymaga intensywnej opieki w godzinach nocnych,
- czy ma kontrolę nad czynnościami fizjologicznymi,
- czy jest rozmowny, czy wręcz przeciwnie,
- ulubione zajęcia lub hobby,
- ulubione sposoby spędzania wolnego czasu,
- preferencje kulinarne,
- czy w domu przebywają inne osoby z rodziny.
Dokładny zakres obowiązków opiekunki
Zależnie od wieku, sprawności oraz chorób podopiecznego opiekun musi wykonywać różne zadania, które powinny być opisane w ofercie pracy. Najczęściej obejmują one pomoc przy ubieraniu, codzienną pielęgnację, pomoc w czynnościach fizjologicznych, pomoc podczas siadania, wstawania i chodzenia, dbanie o regularne przyjmowanie zaleconych leków, wspólne spędzanie czasu na ulubionych aktywnościach seniora lub aktywnościach, na które pozwala jego stan zdrowia. W sieci znaleźć można również ogłoszenia, które uwzględniają wspólne wyjścia do restauracji, na wydarzenia kulturalne czy wakacyjne wyjazdy.
Warunki zakwaterowania opiekunki i ewentualne udogodnienia
Ogłoszenie powinno zawierać informację o oferowanych przez pracodawcę warunkach mieszkaniowych i wyżywieniu. Najczęściej są one bezpłatne i zapewnione w miejscu pracy jednak mogą różnić się standardem. Oprócz samodzielnego pokoju z łazienką opiekun może mieć zapewniony np. dostęp do Internetu, darmowy telefon oraz telewizję, środek transportu w postaci samochodu lub roweru, możliwość palenia tytoniu, bliskość obiektów handlowych czy miejsc kultu religijnego.
Wymagania względem kandydata na opiekuna osoby starszej
Niemieckie rodziny wyrażające chęć zatrudnienia opiekunki z Polski najczęściej mają jasno sprecyzowane wymagania. W ogłoszeniach najczęściej znaleźć można kryteria dotyczące:
- preferowanej płci opiekuna,
- oczekiwanej znajomości języka niemieckiego – preferowany poziom to minimum A2,
- posiadania doświadczenia w opiece nad osobami starszymi,
- odpowiedniego poziomu empatii, który przekłada się na chęć niesienia pomocy,
- prawa jazdy kategorii B i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci poszukiwania atrakcyjnych ofert zatrudnienia i następnym razem, gdy wpiszesz w przeglądarkę internetową frazę „opieka Niemcy” będziesz już wiedziała, na jakie informacje zwrócić szczególną uwagę. Życzymy Ci dużo szczęścia w poszukiwaniach i zadowolenia ze znalezionej pracy!