Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Jakie obowiązki ma opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech?
Treść tego wkładu

Obecnie wiele osób w Europy środkowej i wschodniej rozważa podjęcie pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech. Wśród nich są pracownicy, którzy wcześniej mieli do czynienia z branżą opieki nad seniorami, ale również tacy, którzy w tej profesji nigdy nie pracowali i dopiero zaczynają. Niezależnie od tego, czy należysz do pierwszej, czy drugiej grupy powinieneś mieć pełną świadomość, jakie czynności wejdą w skład Twoich obowiązków, jeśli podejmiesz pracę u niemieckiej rodziny. W niniejszym artykule wskażemy Ci najważniejsze z nich.

Opieka seniora w Niemczech – czym będziesz się zajmować?

Zacznijmy od tego, że opieka seniora w Niemczech może oznaczać różny zakres obowiązków. Będzie się on różnił zależnie od stanu podopiecznego i związanych z tym indywidualnych potrzeb opiekuńczych. Inne zadania będą w przypadku osoby obłożnie chorej, która nie wstaje z łóżka a inne, gdy będziemy mieć do czynienia z seniorem, który cieszy się dobrym zdrowiem i na emeryturze korzysta z uroków życia. W poważnych ogłoszeniach o pracę dla opiekunów znaleźć można szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia osoby potrzebującej opieki, dzięki czemu kandydat na opiekuna może zdecydować czy związany z nim zakres obowiązków mu odpowiada, czy też nie. Jednakże taki komfort mają jedynie osoby, które pracy w charakterze opiekuna poszukują na własną rękę. Współpracując z agencją pośrednictwa pracy, opiekunowie najczęściej nie mają możliwości wyboru zlecenia, tylko jadą do pracy tam, gdzie zostaną skierowani i na miejscu nierzadko zastają sytuację zgoła inną niż była im przedstawiana przez przedstawiciela agencji. Portale takie jak ennie.pl skupiające ogłoszenia zarówno rodzin poszukujących opiekuna, jak i anonse osób poszukujących pracy w niemieckiej opiece dbają o to, aby informacje przekazywane przez potencjalnych pracodawców były rzetelne i w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Nadto, jeśli opiekun sam podpisuje kontrakt z pracodawcą i może zadbać o to, aby znalazły się w nim wszystkie ustalone wcześniej obowiązki. Do takiego dokumentu można się również odnieść w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub nieścisłości.

Zakres obowiązków opiekuna seniora w Niemczech

Poniżej przedstawiamy zakres obowiązków opiekuna osób starszych pracującego w Niemczech z zastrzeżeniem, że znajdują się w nim najczęściej wykonywane prace. To jakimi zadaniami zajmiesz się w swojej pracy, zależy od indywidualnych oczekiwań pracodawcy i zgody, jaką na nie wyrazisz.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Opieka nad seniorem prowadzona w dzień i w nocy

Opiekunki pracujące w niemieckich rodzinach najczęściej mieszkają ze swoimi podopiecznymi pod jednym dachem. W praktyce oznacza to, że zakres ich obowiązków oprócz wsparcia w dzień może obejmować również pomoc seniorowi w nocy. Opiekunki domowe nie powinny więc spożywać alkoholu, ponieważ stan upojenia uniemożliwi im wykonywanie powierzonych zadań. Naturalnie opiekunka ma prawo do odpoczynku obejmującego minimum 2 godziny w ciągu dnia oraz jednego dnia w ciągu tygodnia (który można zamienić na dwa razy po pół dnia).

Podstawowe czynności związane z pielęgnacją ciała i higieną seniora

Opiekunki pracujące z niemieckimi seniorami wspierają ich w podstawowych czynnościach związanych z codzienną pielęgnacją ciała. Pomoc w zakresie higieny obejmuje najczęściej prysznic, bieżące mycie, golenie zarostu, czesanie włosów, pielęgnację skóry oraz paznokci rąk i stóp. Opiekun oferuje podopiecznemu wsparcie także w zakresie wizyt w toalecie, jak również pielęgnację w razie problemów z utrzymaniem moczu lub niekontrolowanym wypróżnianiem – zmiany pieluch. Należy jednak wiedzieć, że w zakresie higieny są również ograniczenia związane z np. pielęgnacją paznokci w przypadku zaawansowanej cukrzycy.

Prowadzenie gospodarstwa domowego osoby wymagającej opieki

Opiekun osoby starszej w jej miejscu zamieszkania przejmuje na siebie podstawowe obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego seniora. Oznacza to, że zajmuje się podstawowym utrzymaniem czystości w pomieszczeniach, z których korzysta podopieczny oraz opiekun. Jednak nie bierze na siebie domowych porządków tj. np. trzepanie dywanów. Zajmuje się także praniem odzieży. Wykonuje również codzienne zakupy (jeśli nie są dostarczane przez rodzinę po złożeniu określonego zapotrzebowania). Szczegółowy zakres obowiązków powinien znaleźć się w umowie podpisanej pomiędzy opiekunem a pracodawcą, ponieważ ustalenia poczynione wyłącznie ustnie mogą być nieprecyzyjne i różnie rozumiane przez każdą ze stron co może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Przygotowywanie posiłków oraz karmienie osoby starszej

Opiekun seniora w Niemczech odpowiada za przygotowywanie posiłków dla osoby starszej oraz siebie, jak również za pomoc w spożywaniu potraw i napojów, jeśli stan seniora nie pozwala mu na samodzielne zaspokajanie potrzeb związanych z konsumpcją. Jeśli senior ma zaleconą dietę, opiekun powinien uwzględnić ją podczas przygotowywania codziennych posiłków. Niemieckie prawo zezwala nie tylko na klasyczne karmienie osób starszych, opiekunowie mogą również karmić podopiecznych, którzy mają założoną sondę PEG. Jednak w tym przypadku przed przystąpieniem do pracy należy przejść odpowiednie szkolenie przeprowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny. Oczywiście podopieczny może też aktywnie uczestniczyć w gotowaniu — jeśli stan zdrowia mu na to pozwala. Może to być doskonały sposób na aktywizację i przyjemne spędzanie czasu z opiekunką. Nadto pozwoli obojgu lepiej się poznać i zrozumieć wszak nie od dzisiaj znana jest prawda „przez żołądek do serca”. Do obowiązków opiekunki należy również zmywanie naczyń (zarówno ręczne, jak i napełnianie oraz opróżnianie zmywarki).

Różnorodne formy wsparcia mobilności podopiecznego

Niemieccy seniorzy borykają się z różnorodnymi ograniczeniami w zakresie mobilności. Mogą mieć zarówno problemy ze wstawaniem, siadaniem kładzeniem się, jak również z poruszaniem czy wchodzeniem po schodach. Nierzadko wymagają pomocy także podczas ubierania. Zadaniem opiekuna domowego jest wsparcie mobilności podopiecznego w takim zakresie, w jakim wymaga tego jego sytuacja zdrowotna, niezależnie czy chodzi samodzielnie, czy też z chodzikiem lub przemieszcza się, wykorzystując do tego celu wózek inwalidzki. Dodatkowo opiekun wspierający poruszanie się osoby starszej może wykorzystywać udogodnienia w postaci wind czy podnośników – oczywiście po uprzednim zapoznaniu się z zasadami obsługi konkretnego rozwiązania technicznego.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (2 votes)
Podobne tematy
Pracujesz jako opiekun osób starszych w Niemczech lub dopiero rozważasz wyjazd? Dowiedz się jak radzić sobie z codziennym stresem w pracy z seniorami?
Dowiedz się jak prawidłowo opiekować się seniorem chorym na cukrzycę, aby mu pomóc, a nie zaszkodzić? Klikaj teraz i sprawdź porady dla opiekunów.
Dowiedz się, jak wygląda praca opiekunki seniora chorego na Alzheimera – na co trzeba zwrócić uwagę i czego dopilnować w trakcie wykonywania obowiązków?
Trustpilot
Bitte wählen Sie Ihre Sprache
Für Pflegebedürftige
Für Pflegekräfte
Proszę wybrać swój język
Dla osób potrzebujących opieki
Dla opiekunów