Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Dowiedz się jaki jest zakres obowiązków opiekunki osoby starszej pracującej w Niemczech?
Treść tego wkładu

Obecnie wiele osób w Europy środkowej i wschodniej rozważa podjęcie pracy w charakterze opiekunki seniorów w Niemczech. Wśród nich są pracownicy, którzy wcześniej mieli do czynienia z branżą opieki nad seniorami, ale również tacy, którzy w tej profesji nigdy nie pracowali i dopiero zaczynają. Niezależnie od tego, czy należysz do pierwszej, czy drugiej grupy powinieneś mieć pełną świadomość, jaki jest zakres obowiązków opiekunki osoby starszej podejmującej pracę u niemieckiego pracodawcy. W niniejszym artykule wskażemy Ci najważniejsze z nich.

OPIEKA SENIORA W NIEMCZECH – JAKI JEST ZAKRES OBOWIĄZKÓW OPIEKUNKI OSOBY STARSZEJ?

Zacznijmy od tego, że praca w branży opiekuńczej w Niemczech może w praktyce oznaczać różny zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Będzie się on różnił zależnie od stanu podopiecznego i związanych z tym indywidualnych potrzeb opiekuńczych. Inne zadania będą w przypadku osoby obłożnie chorej, która nie wstaje z łóżka a inne, gdy będziemy mieć do czynienia z seniorem, który cieszy się dobrym zdrowiem i na emeryturze korzysta z uroków życia. W poważnych ogłoszeniach o pracę dla opiekunów znaleźć można szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia osoby potrzebującej opieki, dzięki czemu kandydatka na idealną opiekunkę może zdecydować czy związany z nim zakres obowiązków jej odpowiada, czy też nie. Jednakże taki komfort mają jedynie osoby, które pracy w charakterze opiekuna poszukują na własną rękę. Współpracując z agencją pośrednictwa pracy, opiekunowie najczęściej nie mają możliwości wyboru zlecenia, tylko jadą do pracy tam, gdzie zostaną skierowani i na miejscu nierzadko zastają sytuację zgoła inną niż była im przedstawiana przez przedstawiciela agencji. Portale takie jak ennie.pl skupiające ogłoszenia zarówno rodzin poszukujących opiekuna, jak i anonse osób poszukujących pracy w niemieckiej opiece dbają o to, aby informacje przekazywane przez potencjalnych pracodawców były rzetelne i w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Nadto, jeśli opiekun osoby starszej sam podpisuje kontrakt z pracodawcą i może zadbać o to, aby znalazł się w nim pełen zakres obowiązków opiekunki osoby starszej ustalony na etapie negocjacji warunków współpracy. Do takiego dokumentu można się również odnieść w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub nieścisłości.

POZNAJ ZAKRES OBOWIĄZKÓW OPIEKUNKI OSOBY STARSZEJ

Poniżej przedstawiamy zakres obowiązków opiekunki osoby starszej pracującej w Niemczech z zastrzeżeniem, że znajdują się w nim najważniejsze wykonywane prace. To jakimi zadaniami zajmiesz się w swojej pracy, zależy od indywidualnych oczekiwań pracodawcy i zgody, jaką na nie wyrazisz.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Obowiązki opiekunki osób starszych: opieka nad seniorem prowadzona w dzień i w nocy

Opiekunki pracujące w niemieckich rodzinach najczęściej mieszkają ze swoimi podopiecznymi pod jednym dachem. W praktyce oznacza to, że zakres ich obowiązków oprócz wsparcia w dzień może obejmować również pomoc seniorowi w nocy. Opiekunki domowe nie powinny więc spożywać alkoholu, ponieważ stan upojenia uniemożliwi im wykonywanie powierzonych zadań. Naturalnie opiekunka ma prawo do odpoczynku obejmującego minimum 2 godziny w ciągu dnia oraz jednego dnia w ciągu tygodnia (który można zamienić na dwa razy po pół dnia).

Obowiązki opiekunki osób starszych: podstawowe czynności związane z pielęgnacją ciała i higieną seniora

Opiekunki pracujące z niemieckimi seniorami wspierają ich w podstawowych czynnościach związanych z codzienną pielęgnacją ciała. Pomoc w zakresie higieny obejmuje najczęściej prysznic, bieżące mycie, golenie zarostu, czesanie włosów, pielęgnację skóry oraz paznokci rąk i stóp. Opiekun oferuje podopiecznemu wsparcie także w zakresie wizyt w toalecie, jak również pielęgnację w razie problemów z utrzymaniem moczu lub niekontrolowanym wypróżnianiem – zmiany pieluch. Należy jednak wiedzieć, że w zakresie higieny są również ograniczenia związane z np. pielęgnacją paznokci w przypadku zaawansowanej cukrzycy.

Obowiązki opiekunki osób starszych: prowadzenie gospodarstwa domowego osoby wymagającej opieki

W zakres obowiązków opiekunki osoby starszej wchodzą najczęściej wszystkie czynności związane z codziennym prowadzeniem gospodarstwa domowego seniora. Oznacza to, że zajmuje się podstawowym utrzymaniem czystości w pomieszczeniach, z których korzysta podopieczny oraz opiekun. Jednak nie bierze na siebie domowych porządków tj. np. trzepanie dywanów. Zajmuje się także praniem odzieży. Wykonuje również codzienne zakupy (jeśli nie są dostarczane przez rodzinę po złożeniu określonego zapotrzebowania). Szczegółowy zakres obowiązków powinien znaleźć się w umowie podpisanej pomiędzy opiekunem a pracodawcą, ponieważ ustalenia poczynione wyłącznie ustnie mogą być nieprecyzyjne i różnie rozumiane przez każdą ze stron co może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Obowiązki opiekunki osób starszych: przygotowywanie posiłków oraz karmienie osoby starszej

Opiekun seniora w Niemczech odpowiada za przygotowywanie posiłków dla osoby starszej oraz siebie, jak również za pomoc w spożywaniu potraw i napojów, jeśli stan seniora nie pozwala mu na samodzielne zaspokajanie potrzeb związanych z konsumpcją. Jeśli podopieczny ma zaleconą dietę, opiekun powinien uwzględnić ją podczas przygotowywania codziennych posiłków. Niemieckie prawo zezwala nie tylko na klasyczne karmienie osób starszych, opiekunowie mogą również karmić podopiecznych, którzy mają założoną sondę PEG. Jednak w tym przypadku przed przystąpieniem do pracy należy przejść odpowiednie szkolenie przeprowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny. Oczywiście podopieczny może też aktywnie uczestniczyć w gotowaniu — jeśli stan zdrowia mu na to pozwala. Może to być doskonały sposób na aktywizację i przyjemne spędzanie czasu z opiekunką. Nadto pozwoli obojgu lepiej się poznać i zrozumieć wszak nie od dzisiaj znana jest prawda „przez żołądek do serca”. Obowiązki opiekunki obejmują również zmywanie naczyń (zarówno ręczne, jak i napełnianie oraz opróżnianie zmywarki).

Obowiązki opiekunki osób starszych: różnorodne formy wsparcia mobilności podopiecznego

Niemieccy seniorzy borykają się z różnorodnymi ograniczeniami w zakresie mobilności. Mogą mieć zarówno problemy ze wstawaniem, siadaniem kładzeniem się, jak również z poruszaniem czy wchodzeniem po schodach. Nierzadko wymagają pomocy także podczas ubierania. Zadaniem opiekuna domowego jest wsparcie mobilności osoby starszej w takim zakresie, w jakim wymaga tego jego sytuacja zdrowotna, niezależnie czy chodzi samodzielnie, czy też z chodzikiem lub przemieszcza się, wykorzystując do tego celu wózek inwalidzki. Dodatkowo zakres obowiązków opiekunki osoby starszej obejmować może także wykorzystanie różnorodnych rozwiązań wspierających poruszanie się seniora w postaci wind czy podnośników – oczywiście po uprzednim zapoznaniu się z zasadami obsługi konkretnego rozwiązania technicznego. Mając pełne rozeznanie, jak wygląda praca w niemieckiej opiece dla mężczyzn i kobiet kandydaci do tego zajęcia mogą świadomie zdecydować czy takie warunki im odpowiadają. 

Czego opiekunowie nie muszą robić?

W tym miejscu warto również dodać, że w niemieckiej opiece istnieją zadania, których opiekunowie nie muszą robić. W czołówce takich zajęć są wszystkie czynności zarezerwowane dla wykwalifikowanych służb medycznych. Nadto zabrania tego niemieckie prawo. Opiekun ma również prawo odmówić wykonywania ciężkich prac ogrodowych, remontów czy generalnych porządków, jeśli nie wyraził na nie zgody na etapie podpisywania umowy z niemieckim pracodawcą. 

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (11 votes)
Podobne tematy
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Rozważasz pracę w charakterze opiekunki za zachodnią granicą i zastanawiasz się, jak wygląda ona w praktyce? Praca Niemcy z zakwaterowaniem może być bowiem zarówno doskonałym rozwiązaniem, jak i drogą przez mękę.
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Trustpilot