Nowe przepisy dla opiekunek w Niemczech

Treść tego wkładu

Niemiecki rząd podwyższył stawki dla opiekunów i opiekunek osób starszych. Komisja do spraw płacy minimalnej w sektorze opiekuńczym, w skład której weszli zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zaproponowała trzy poziomy wynagrodzenia uzależnione od kwalifikacji posiadanych przez opiekuna. Jeśli interesuje Cię to, jak docelowo będą wyglądać stawki, zapraszamy do lektury niniejszego tekstu. Ennie.de trzyma rękę na pulsie zmian w naszej branży, byś zawsze miał aktualne informacje!

Płaca minimalna dla opiekunów w Niemczech

Nowe przepisy dla opiekunek w Niemczech po raz pierwszy uzależniają minimalne stawki wynagrodzenia w branży od stanowiska, posiadanych kwalifikacji oraz zakresu obowiązków opiekuna. Dodatkowo zmiany te mają na celu ujednolicenie zarobków oraz wyrównanie różnic płacowych pomiędzy zachodem a wschodem Niemiec. W myśl porozumienia wypracowanego pomiędzy niemieckim rządem a przedstawicielami pracodawców i pracowników branży opiekuńczej ustalono, że płaca minimalna dla opiekunek w Niemczech będzie podnoszona stopniowo. Stawka dla opiekunek zatrudnionych jako tak zwane Pflegehilfskräfte do 1 kwietnia 2022 roku osiągnie 12,55 euro za godzinę. Docelowa kwota zostanie osiągnięta w czterech krokach. Od 1 czerwca 2021 roku wprowadzono również płacę minimalną dla dyplomowanych opiekunek (Fachkräfte), która 1 kwietnia 2022 roku wzrośnie z początkowych 15 euro do 15.40 euro za godzinę opieki nad seniorami. Warto wiedzieć, że nowy poziom wynagrodzeń został wprowadzony także dla wykwalifikowanych opiekunów – pomocników, którzy kompetencje zawodowe zdobyli w ramach rocznego kursu. Od 1 kwietnia 2022 roku minimalna stawka wynagrodzenia godzinowego dla tych osób wzrośnie do 13,20 euro. Co ważne, przedstawione tutaj stawki minimalne dotyczą nie tylko osób pracujących np. instytucjach opiekuńczych, ale również opiekunek, które zajmują się seniorami prywatnie w ich domach. Nadto stawki te są dolną granicą możliwego wynagrodzenia. Oznacza to, że w praktyce mogą być wyższe. I z pewnością nie raz będą, ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników opieki w Niemczech nie słabnie.

Jaki jest cel wprowadzenia nowych przepisów dla opiekunek w Niemczech?

Wyższe zarobki mają na celu przyciągnięcie opiekunek i opiekunów zza granicy. W Niemczech widoczne są ogromne braki pracowników w sektorze opieki. Dość powiedzieć, że na każde 100 wolnych miejsc pracy zgłasza się zaledwie około 27 kandydatów. Możliwości zatrudnienia są więc ogromne, a prognozy nie napawają optymizmem. Szacuje się, że najbliższe lata przyniosą braki kadrowe w branży opiekuńczej sięgające setek tysięcy pracowników, ponieważ społeczeństwo niemieckie należy do najszybciej starzejących się w Europie. Obecnie w tym kraju pracuje około 700 tysięcy pielęgniarek i opiekunów pochodzących nie tylko z Polski, ale również innych krajów tj. Rumunia czy Bułgarii.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

MiniJob, MidiJob a może Gewerbe?

Prawo dopuszcza kilka rodzajów legalnej pracy na niemieckich warunkach dla opiekunek i opiekunów zza granicy. Do wyboru jest między innymi:
  • klasyczna umowa o pracę w pełnym wymiarze, czyli 39 godzin tygodniowo – jest to najrzadziej stosowana forma zatrudnienia z niemieckiej opiece,

  • umowa na część etatu MiniJob – pozwala zarobić nie więcej niż 450 euro miesięcznie lub pracować nie dłużej jak 70 dni w roku,

  • umowa na część etatu MidiJob – pozwala zarobić nie mniej niż 450,01 euro jednak nie więcej niż 1300 euro miesięcznie.

Korzystnym finansowo rozwiązaniem dla przedsiębiorczych jest współpraca z niemieckimi rodzinami w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą, czyli Gewerbe. Z roku na rok przybywa pracowników opieki, którzy decydują się na to rozwiązanie. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie zalety ma praca w Niemczech na własny rachunek?

Gewerbe, czyli opiekunka na działalności

Prowadząc jednoosobową działalność w Niemczech, opiekunka może samodzielnie wybierać rodziny, z którymi chce współpracować, może również negocjować stawki oraz zakres obowiązków. Nie jest bowiem od nikogo uzależniona. Praca na Gewerbe to również większe zarobki. No tak – możesz powiedzieć – tylko jak ogarnąć wszystkie formalności związane z założeniem i prowadzeniem własnej firmy w obcym kraju? Na to również jest sprawdzony sposób. Wystarczy nawiązać współpracę z platformą Ennie.de. Nasz portal to nowoczesna przestrzeń online, w której poszukujące opiekunów rodziny z Niemiec oraz poszukujący pracy opiekunowie z Polski mogą zamieścić swoje ogłoszenie i skutecznie poszukiwać pracowników i zatrudnienia. Jednak Ennie to jednak o wiele więcej niż platforma łącząca rodziny z opiekunami. Ennie to także grono doświadczonych fachowców, którzy wspierają opiekunów w rejestracji oraz prowadzeniu własnej działalności gospodarczej w zakresie opieki w Niemczech. W Ennie wspieramy opiekunów w sprawach urzędowych i ubezpieczeniowych, aby oni w tym czasie mogli legalnie i spokojnie pracować nie martwiąc się o formalności. Współpraca z nami jest wygodna i co ważne pozwala zarobić o 400 do 800 miesięcznie więcej niż w przypadku pracy w klasycznej agencji pośrednictwa pracy dla opiekunów. Dodatkowo prowadzący działalność opiekun, mając do dyspozycji profile rodzin na naszej stronie oraz zawartą w nich pełną informację na temat zdrowia podopiecznego podejmuje samodzielną i w pełni świadomą decyzję o tym z kim chce pracować. Jest przecież swoim szefem. Jeśli więc można zarabiać więcej na własnych warunkach i nie przejmować się formalnościami to, dlaczego z tego nie skorzystać?

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Opiekunka zakłada firmę w Niemczech

Gewerbe można przyrównać do doskonale znanej Polakom jednoosobowej działalności gospodarczej. Małą firmę w Niemczech może założyć każdy, kto jest obywatelem Unii Europejskiej i posiada zameldowanie w tym kraju. Obowiązku meldunkowego należy dokonać nie później niż po upływie 14 dni od rozpoczęcia faktycznej działalności zarobkowej. Jeśli zaś chodzi o działalność, to należy ją zarejestrować nie później niż po 30 dniach od rozpoczęcia świadczenia usług. Do prowadzenia firmy potrzebny jest również niemiecki numer podatkowy, do którego uzyskania konieczne jest wypełnienie dość skomplikowanego formularza, od którego zależą nasze przyszłe podatki. Co ważne oczekując na nadanie numeru podatkowego, przedsiębiorca posługuje się numerem identyfikacyjnym Steuer-ID, który nadawany jest po zameldowaniu w Niemczech i przyrównać go można do polskiego numeru PESEL. Pozwala on na początkowym etapie działalności bez problemów świadczyć usługi opiekuńcze i wystawiać rachunki klientom. Każda osoba prowadząca firmę w Niemczech jest zobowiązana płacić podatek dochodowy – tym wyższy im więcej zarobimy – oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Co ważne składka emerytalna, rentowa, wypadkowa, chorobowa oraz pielęgnacyjna nie są obowiązkowe a jedynie dobrowolne. W praktyce oznacza to, że sam opiekun decyduje czy chce je płacić, czy też nie. Dodatkowo przedsiębiorca wybiera, z którym ubezpieczycielem chce współpracować.

W jakich formalnościach wyręcza Cię zespół Ennie?

Współpracując z Ennie możesz liczyć na wsparcie na każdym z etapów składających się na rejestrację, rozpoczęcie oraz bieżące prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W Twoim imieniu zajmiemy się wszystkimi zagadnieniami podatkowymi i ubezpieczeniowymi. Wskażemy Ci również dostępne rozwiązania i możliwości. Możesz liczyć na naszą pomoc zawsze, gdy będziesz miał pytania lub wątpliwości. Dzięki współpracy z Ennie unikniesz kosztownych w skutkach błędów związanych z nieznajomością procedur, prawa oraz niezrozumiałych sformułowań zawartych w urzędowych formularzach. Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie opiekunom wszechstronnego wsparcia podczas poszukiwania pracy i w trakcie wypełniania codziennych obowiązków. A wszystko to szybko, sprawnie, legalnie, bezpiecznie i przez Internet. Naszą propozycję kierujemy do wszystkich opiekunów i opiekunek z Polski, którym zależy na stabilnym zatrudnieniu w Niemieckiej opiece na uczciwych warunkach z doskonałym wynagrodzeniem. Jeśli interesuje Cię taka praca, nie czekaj, tylko już dziś zarejestruj się na www.ennie.pl.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (13 votes)
Podobne tematy
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Rozważasz pracę w charakterze opiekunki za zachodnią granicą i zastanawiasz się, jak wygląda ona w praktyce? Praca Niemcy z zakwaterowaniem może być bowiem zarówno doskonałym rozwiązaniem, jak i drogą przez mękę.
Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Trustpilot