Niemieckie rodziny poszukują polskich opiekunek

samozatrudnienie czy agencja?
Treść tego wkładu

Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki osoby starszej, to pewnie choć raz zastanawiałaś się, skąd bierze się taka popularność polskich specjalistów w tej dziedzinie u naszych zachodnich sąsiadów? Najlepszym źródłem informacji na ten temat są niemieckie rodziny poszukujące opiekunek dla swoich bliskich. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jest dla nich najważniejsze, czytaj dalej.

Starzejące się społeczeństwo niemieckie potrzebuje opiekunów

Profilaktyka, lepszy dostęp do zdobyczy nowoczesnej medycyny oraz znacząca poprawa warunków sprawiają, że długość życia obywateli Niemiec uległa wydłużeniu. Jeśli dodamy do tego spadek przyrostu naturalnego, okaże się, że mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, które zdecydowanie bardziej niż wcześniej potrzebuje pomocy ze strony opiekunek i opiekunów. W dziewiętnastym wieku średnia długość życia w krajach europejskich wynosiła zaledwie 40 lat. Współcześnie żyjemy minimum dwa razy dłużej. W 2020 roku w Niemczech odnotowano rekordowo dużą liczbę seniorów powyżej setnego roku życia. Federalny Urząd Statystyczny podał, że było to 20 465 osób. Jednak wcześniej czy później każdy człowiek zaczyna odczuwać bolesne skutki starzenia. Nękają nas rozliczne dolegliwości charakterystyczne dla podeszłego wieku i spada nasza mobilność. W konsekwencji potrzebujemy wsparcia w codziennych czynnościach, które wcześniej nie nastręczały nam problemów. Nie zawsze mogą nam pomóc bliscy, którzy mają przecież swoje życie, obowiązki zawodowe i rodzinne. W tej sytuacji wsparcia należy szukać na zewnątrz w postaci profesjonalnych usług opiekuńczych. Rodziny niemieckich seniorów mają do dyspozycji dwie drogi – pomoc z ramienia samorządów i państwa (zakłady opiekuńcze, wizyty domowe) lub indywidualne zatrudnienie opiekunki, nierzadko pochodzącej z polski.

Możliwości opiekuńcze w Niemczech

Na niemieckim rynku pracy coraz mniej jest osób w wieku produkcyjnym. Statystyki wskazują, że aż co piąty obywatel tego kraju ma powyżej 65 lat. Obecnie na 100 czynnych zawodowo Niemców przypada 34 emerytów, a prognozuje się, że w 2060 roku będzie ich aż sześćdziesięciu. Nie ma się co oszukiwać, ktoś się tymi seniorami będzie musiał zająć. Szczególnie gdy dzieci, wnuki i prawnuki będą aktywne zawodowo. W tej sytuacji z pomocą przychodzi ponad 13 tysięcy domów opieki działających za naszą zachodnią granicą. Niestety wraz z dynamicznym przyrostem osób starszych potrzebujących pomocy nie idzie wzrost ilości dostępnych miejsc oraz personelu. Jak można się domyślić, nie pozostaje to bez wpływu na jakość usług świadczonych przez placówki opiekuńcze. Zresztą, trudno się nawet dostać do takiego ośrodka. W tej sytuacji wiele rodzin poszukuje alternatywy w postaci całodobowej opieki w domu seniora.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

A może zatrudnić opiekunkę z Polski?

Zatrudnienie opiekunki z polski to doskonałe rozwiązanie dla niemieckich rodzin, które chcą, aby ich bliski miał profesjonalne 24-godzinne wsparcie w miejscu swojego zamieszkania. Sami seniorzy podkreślają natomiast możliwość pozostania we własnym domu. Nie brakuje bowiem osób, które nie chcą przenosić się do obcego miejsca na starość, ponieważ boją się oddzielenia, izolacji i poczucia opuszczenia. Wolą pozostać w stworzonej przez siebie bezpiecznej przestrzeni, w której czują się u siebie. Profesjonalny opiekun domowy zajmuje się tylko jednym podopiecznym, co w praktyce oznacza, że może poświęcić mu maksimum swojej uwagi i troski. Opiekunka nierzadko staje się powiernikiem osoby starszej, jej towarzyszką oraz przyjacielem wspierającym w niełatwej codzienności. Nie trzeba dodawać, że przekłada się to na jakość życia seniora, jego samopoczucie i ogólny dobrostan.

Zalety wynajęcia polskiej opiekunki

Niemcy bardzo cenią sobie możliwość zatrudnienia opiekunki z polski z wielu różnych powodów. Specjaliści z naszego kraju są uznawani za prawdziwych fachowców, którzy nienagannie wywiązują się ze swoich obowiązków. Polskie opiekunki cenione są za serdeczność oraz troskę, jaką otaczają osoby starsze i schorowane. Podkreślane są również takie cechy jak zaradność, doskonała organizacja pracy oraz umiejętności kulinarne. Pracodawcy wskazują również fakt, że wśród opiekunów poszukujących zatrudnienia za zachodnią granicą z łatwością znaleźć można osoby ze znajomością języka niemieckiego, która znacznie ułatwia współpracę z seniorem. Nie brakuje również opiekunek niepalących oraz takich, które mają prawo jazdy, co pozwala na swobodne podróżowanie ze swoim podopiecznym np. do lekarza. Trzeba przyznać, że w przypadku opiekunów osób starszych w Niemczech potrzeby pracodawców doskonale pokrywają się z potrzebami pracowników, ponieważ opiekunki z naszego kraju na miejsce swojej pracy niezwykle często wybierają właśnie naszych zachodnich sąsiadów. Dzieje się tak zarówno ze względu na bliskość geograficzną, jak i również kulturę, która jedynie nieznacznie różni się od tej przyjętej w naszym kraju. Nie bez znaczenia są także różnorodne formy współpracy zapewniające bezpieczeństwo obu stron. Polskie opiekunki mogą pracować w Niemczech i wracać do rodziny w kraju, a jednocześnie korzystać z przywilejów, jakie daje legalna praca i zachodnich sąsiadów. Mogą również zdecydować się na przeprowadzkę do Niemiec i związanie swojego życia z tym krajem pozostając w stałym kontakcie z bliskimi w Polsce.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Na jakich zasadach niemieckie rodziny zatrudniają opiekunki z polski?

Samozatrudnienie, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza: Opiekunka z polski może z powodzeniem założyć własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Potrzebuje do tego jedynie zameldowania w tym kraju. Zależnie od posiadanych kwalifikacji i związanych z nimi pozwoleń osoba taka może wykonywać zawód opiekunki osoby starszej (Altenpflegerin) lub pomocy domowej osoby starszej (Haushaltshilfe).

Podpisanie umowy z polskim pracodawcą na niemieckich warunkach: Opiekun może też podpisać umowę z firmą działająca w Polsce na zasadach zatrudnienia obowiązujących za naszą zachodnią granicą, np. składki ubezpieczeniowe odprowadzane są w Niemczech. Decydując się na taką formę współpracy, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i dla pewności poprosić o:

  • protokół zgłoszenia do niemieckiej kasy chorych,
  • potwierdzenie ubezpieczenia.
Podpisanie umowy z niemieckim pracodawcą: W niemieckim prawie mamy do dyspozycji kilka rodzajów umów zawieranych z pracodawcą. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich:
  • Arbeitsvertrag – umowa o pracę w pełnym wymiarze godzin Zapewnia prawa pracownicze, pełne ubezpieczenie, 38,5-godzinny tydzień pracy oraz obowiązkowe przerwy w jej trakcie,

  • MiniJob – umowa o pracę z zarobkami maksymalnymi 450 euro Do wyboru są dwie formy mini etatu. W przypadku pierwszej ważne jest, aby miesięczne dochody nie przekroczyły 450 euro. W przypadku drugiej pracownik nie może przepracować więcej niż 70 dni w roku, jednak dochody, jakie w tym czasie osiągnie, nie mają znaczenia. Mini pracownicy mają prawo do urlopu i wypłaty wynagrodzenia w przypadku choroby oraz ustawowego ubezpieczenia wypadkowego w przypadku wypadku w drodze do lub z miejsca pracy do miejsca zamieszkania.

  • MidiJob, Gleitzone – umowa o pracę z zarobkami maksymalnymi 1300 euro Pracując na MidiJob, możesz zarobić maksymalnie 1300 euro, płacić obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne i preferencyjne składki emerytalne obliczane od dochodu, które pozwalają uzyskać pełne prawo do emerytury.

Praca na czarno: Choć nielegalna praca w Niemczech jest przestępstwem zagrożonym wysokimi karami grzywny oraz więzienia to wciąż nie brakuje pracodawców i pracowników, którzy decydują się na taką formę współpracy. Zarówno jednych, jak i drugich do takiego postępowania zachęcają krótkotrwałe korzyści materialne. Należy mieć jednak świadomość, że wystarczy jeden telefon, aby cała sprawa wyszła na jaw, a maszyna konsekwencji ruszyła z nadspodziewaną siłą. Należy również pamiętać, że opiekunka pracująca na czarno nie jest w żaden sposób chroniona, ponieważ oficjalnie w ogóle nie pracuje. Nie może więc dochodzić swoich prac np. w przypadku braku wynagrodzenia lub zwolnienia z dnia na dzień.

Niemieckie rodziny, którym zależy na godnej starości ich bliskich, chętnie zatrudniają opiekunów z polski, a dzięki różnorodnym możliwościom współpracy mogą robić to zgodnie z obowiązującym w ich kraju prawem oraz korzystnie dla obu stron. Warto więc rozważyć dostępne opcje i wybrać tą, która zaspokoi interesy zarówno pracodawcy, pracownika, jak i podopiecznego.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

4.9/5 - (12 votes)
Podobne tematy
Poważnie rozważasz wyjazd do pracy w charakterze opiekunki seniora, jednak przeraża Cię wielomiesięczna rozłąka z rodziną? Jeśli tak to niniejszy artykuł jest dla Ciebie. Opowiemy Ci w nim o tym, że nie zawsze musisz wyjeżdżać na długie tygodnie i wskażemy możliwości podjęcia opieki w Niemczech na 1 miesiąc.
Planujesz podjąć pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i zastanawiasz się, czy korzystniej jest zatrudnić się w domu opieki, czy nawiązać bezpośrednią współpracę z rodziną w ramach opieki domowej?
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się jaką formę zatrudnienia wybrać? Możesz bowiem zostać oddelegowana do pracy przez agencję opiekunek lub wybrać pracę opiekunki w Niemczech bez pośredników.
Trustpilot