Jeśli planujesz rozpoczęcie pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech jedną z pierwszych decyzji, jaką będziesz musiała podjąć, jest to, czy chcesz pracować legalnie, czy na czarno? Powinnaś jednak wiedzieć, że nielegalne zatrudnienie jest przez niemieckie prawo traktowane jak przestępstwo, a co za tym idzie, jest zagrożone wysokimi karami pieniężnymi zarówno dla opiekunki, jak i jej pracodawcy. Dlatego pracy w Niemczech bez umowy w ogóle nie powinnaś brać pod uwagę. Uwierz nam – tak będzie zdecydowanie bezpieczniej. Dla wszystkich.
Dlaczego opiekunki pracują na czarno
Opiekunki z Polski pracują na czarno najczęściej z powodów finansowych. Wydaje im się bowiem, że nielegalne zatrudnienie w Niemczech pozwoli im zarobić więcej pieniędzy w krótszym czasie. Jednak jest to zysk pozorny. Dlaczego? Ponieważ konsekwencje takiego działania mogą nieść za sobą kary finansowe w wysokości wielokrotnie przekraczającej rzeczone zyski. A to oczywiście niejedyna wada nielegalnego zatrudnienia w niemieckiej opiece. Opiekunki decydują się na pracę bez umowy także w sytuacji, w której podjęcie legalnego zatrudnienia za granicą oznaczałoby dla nich utratę pomocy socjalnej w kraju. Nierzadko chodzi również o zaległe płatności lub niespłacane zobowiązania finansowe, które w przypadku oficjalnej umowy o pracę mogłyby być automatycznie ściągane z wynagrodzenia, znacząco je obniżając. Należy jednak z całą mocą podkreślić, że niezależnie od motywacji decyzja o nielegalnej pracy w niemieckiej opiece jest niezwykle nieroztropna i wiązać się może z naprawdę nieprzyjemnymi konsekwencjami, których zdecydowanie warto sobie oszczędzić.
Co o pracy na czarno mówi niemieckie prawo?
U naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje ustawa, której zadaniem jest przeciwdziałanie pracy na czarno. Ustawa ta nosi nazwę SchwarzArbG i jasno określa sytuacje, w których dochodzi do nielegalnego zatrudnienia. Znajdziemy w niej także kary przewidziane w przypadku wykrycia takiego procederu. Warto zadać sobie nieco trudu i sprawdzić, kiedy mamy do czynienia z nielegalnym zatrudnieniem oraz co nas czeka, jeśli zostaniemy przyłapani. Na tej podstawie możemy podjąć w pełni świadomą decyzję o rezygnacji z pracy na czarno w niemieckiej opiece lub podjęciu jej pomimo kar, które nam grożą.
Praca na czarno w Niemczech oznacza, że
- pracownik nie podpisał żadnej umowy z pracodawcą, a wynagrodzenie jest mu wypłacane gotówką bez żadnego potwierdzenia, bezpośrednio z pominięciem przelewów bankowych,
- pracownik, który otrzymuje świadczenia socjalne, nie przekazał do placówki informacji o zatrudnieniu, która mogłaby realnie wpłynąć na wypłacanie świadczeń oraz ich wysokość,
- pracodawca nie zarejestrował pracownika w stosownym urzędzie,
- pracodawca nie odprowadza za pracownika składek na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i społeczne, pomimo iż są one obowiązkowe,
- pracodawca nie odprowadza podatku dochodowego od wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi.
Nietrudno zauważyć, że wytyczne w tym zakresie są niezwykle proste i przejrzyste. Jeśli więc pracodawca nie przedstawił Ci umowy do podpisania, pieniądze przekazuje Ci w gotówce, nie masz ubezpieczenia, a od Twojego wynagrodzenia nieodprowadzany jest podatek, to możesz mieć uzasadnione obawy, że pracujesz na czarno. W tej sytuacji tłumaczenie, że nie wiedziałaś, iż pracujesz na czarno, naprawdę trudno jest udowodnić. Powinnaś mieć tego świadomość już na etapie negocjowania warunków współpracy. Jeśli potencjalny pracodawca proponuje Ci zatrudnienie, które wzbudza Twój niepokój, nie powinnaś się na nie zgadzać i poszukać zajęcia w innej rodzinie. Co ważne również sama nie powinnaś proponować takich rozwiązań.
Co grozi opiekunce pracującej na czarno?
No dobrze – możesz zapytać – tyle piszecie o tym, że nielegalne zatrudnienie w niemieckiej opiece może skończyć się poważnymi konsekwencjami dla opiekunki, ale co mi właściwie grozi?
Poznaj więc możliwe konsekwencje pracy na czarno w niemieckiej opiece.
- Za pracę bez umowy, która zostanie wykryta, zostaje ukarany zarówno pracodawca, jak i opiekunka.
- Kara grzywny za pracę na czarno może wynieść nawet 300 tysięcy euro (dla każdej ze stron).
- Oprócz kary grzywny do zapłaty są jeszcze zaległe składki ubezpieczeniowe oraz koszty wynagrodzenia.
- Pracodawca – zgodnie z niemieckim kodeksem karnym – za nielegalne zatrudnienie pracownika może dodatkowo trafić do więzienia nawet na 5 lat.
- Pracodawca, który zatrudniając opiekunkę na czarno, zaproponował jej warunki, które rażąco odbiegały od tych, jakie oferowane są niemieckim opiekunom, podlega karze dodatkowej grzywny lub karze pozbawienia wolności do trzech lat.
Mając przed sobą perspektywę powyższych kar, warto poważnie rozważyć, czy kilka euro więcej miesięcznie jest warte takich konsekwencji? I nie ma co się łudzić, że akurat nam się uda, że akurat nasza praca na czarno nie wyjdzie na jaw. Z doświadczenia znamy wiele sytuacji, w których opiekunowie właśnie tak myśleli, podejmując nielegalne zatrudnienie w niemieckich rodzinach. Należy mieć świadomość, że otaczający nas ludzie są różni i nie zawsze życzą nam dobrze. Wystarczy jeden skłócony z naszym seniorem sąsiad, który postanowi mu zaszkodzić, aby zarówno opiekun, jak i jego pracodawca mieli poważne problemy na gruncie niemieckiego prawa.
Nielegalna praca w niemieckiej opiece – pozostałe konsekwencje
- Opiekunka pracująca na czarno nie ma prawa do bezpłatnego leczenia w Niemczech. W praktyce oznacza to, że w przypadku choroby, wypadku lub pobytu w szpitalu wszystkie koszty będzie musiała ponieść z własnej kieszeni. Warto w tym miejscu dodać, że są to koszty niemałe.
- Jeśli opiekunka pracująca nielegalnie wyrządzi jakąkolwiek szkodę, będzie musiała pokryć ją ze swoich pieniędzy. Podobnie sprawa ma się w przypadku zniknięcia przedmiotów z domu podopiecznego.
Opiekunka pracująca bez umowy może zostać zwolniona w każdej chwili bez okresu wypowiedzenia oraz wypłacenia stosownego wynagrodzenia. Przecież oficjalnie w ogóle nie pracowała, a co za tym idzie, nic nie wiązało jej z pracodawcą, więc nie ma prawa domagać się wypłaty – także na drodze sądowej.
Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.
Legalna praca dla opiekunek z Polski
Opiekunki seniorów pracujące legalnie w Niemczech najczęściej wybierają jedną z dwóch dróg, czyli współpracę z wyspecjalizowaną agencją opiekunek lub bezpośrednią pracę z niemieckimi rodzinami na zasadzie samozatrudnienia. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i ograniczenia, z których należy sobie zdawać sprawę, aby podjąć w pełni świadomą decyzję o wyborze tego, które aktualnie jest dla nas najkorzystniejsze.
- Współpraca z agencją opiekunek osób starszych
- nie musisz samodzielnie szukać zleceń, negocjować warunków pracy i stawek, organizować wyjazdu do miejsca pracy i powrotu do kraju,
- możesz liczyć na legalne zatrudnienie na niemieckich warunkach,
- spory z pracodawcą rozwiązuje za Ciebie agencja,
- wynagrodzenie w wybranej walucie otrzymujesz regularnie na swoje konto bankowe,
- masz możliwość uzyskania premii – jeśli spełnisz warunki określone przez agencję,
- masz wsparcie koordynatora podczas realizacji zlecenia opieki,
- agencja za swoje usługi pobiera prowizję od Twojego wynagrodzenia,
- powyższe warunki zapewniają jedynie rzetelne agencje z wieloletnim doświadczeniem i nieposzlakowaną opinią,
- na rynku działa wiele agencji o wątpliwej reputacji konieczne jest więc drobiazgowe sprawdzenie agencji, z którą chcemy się związać oraz warunków, jakie oferuje.
- Bezpośrednia współpraca z niemieckimi rodzinami – samozatrudnienie z platformą ennie.pl
- rozwiązanie dla opiekunek, które chcą pracować legalnie i są odważne oraz przedsiębiorcze,
- masz dostęp do wyselekcjonowanych ogłoszeń znajdujących się w bazie ennie,
- masz możliwość kontaktu z rodziną podopiecznego przed podjęciem decyzji o współpracy,
- sama wybierasz, z kim chcesz pracować i na jakich warunkach nikt Ci niczego nie narzuca,
- możesz liczyć na sprawdzoną prawnie umowę o opiece przygotowaną przez prawników współpracujących z ennie,
- możesz liczyć na fachowe wsparcie specjalistów ennie na każdym etapie prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech – założenie firmy, składki, ubezpieczenie, podatki itp.,
- masz dostęp do polskojęzycznych konsultantów ennie,
- nie płacisz prowizji agencji, więc miesięcznie zarabiasz nawet 600 euro więcej.
Nieważne, jaki rodzaj współpracy z niemieckimi rodzinami wybierzesz, ważne by była to legalna praca w niemieckiej opiece. Zatrudnienie jako opiekunka na czarno zdecydowanie odradzamy, ponieważ chcemy Ci oszczędzić nieprzyjemności, problemów, gigantycznego stresu oraz niepotrzebnych (dużych) wydatków. Ufamy, że wybierzesz mądrze.