Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda rekrutacja? Na wstępie powinnaś wiedzieć, że proces rekrutacji będzie się różnił w zależności od tego, jaką formę współpracy z niemieckimi rodzinami wybierzesz. Inaczej bowiem rekrutowane są opiekunki osób starszych zatrudniane przez wyspecjalizowane agencje od tych, które zdecydują się pracować bez wsparcia pośredników. W niniejszym artykule spróbujemy nakreślić oba procesy w taki sposób, abyś mogła podjąć świadomą decyzję, która droga jest dla Ciebie odpowiedniejsza?
Jak wygląda proces rekrutacji opiekunek osób starszych w agencjach?
Decydując się na współpracę z profesjonalną agencją opiekunek osób starszych, powinnaś zawczasu przygotować się na kilkuetapowy proces rekrutacyjny. Jego celem jest lepsze poznanie kandydatki na opiekunkę, jej predyspozycji, mocnych stron oraz oczekiwań względem przyszłej pracy. Dzięki informacjom pozyskanym podczas rekrutacji agencja jest w stanie wybrać najlepszego opiekuna do indywidualnych wymagań konkretnego zlecenia. To ważne, ponieważ tylko takie podejście jest w stanie zminimalizować ryzyko nieprawidłowości w trakcie realizacji zlecenia opieki domowej w Niemczech.
Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.
Rekrutacja opiekunek przez agencję krok po kroku
Krok 1 – Opiekunka zgłasza swoją kandydaturę w wybranej agencji
Zgłoszenie następuje najczęściej drogą mailową, telefoniczną lub poprzez profil agencji na portalach społecznościowych. Po zgłoszeniu chęci współpracy konsultanci pracujący w agencji kontaktują się z kandydatką i najczęściej dzieje się to dość szybko – w maksymalnie kilka dni roboczych. Opiekunka może się również udać do fizycznej siedziby agencji, jeśli takowa znajduje się w jej okolicy. Jeśli wybierasz się do biura agencji osobiście, nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem, przyda się również historia Twojego dotychczasowego zatrudnienia (niezależnie od tego, czy wcześniej pracowałaś w opiece, czy też nie).
Krok 2 – Rozmowa z kandydatką na opiekunkę seniora w Niemczech
Agencje kontaktują się z kandydatkami na opiekunki najczęściej telefonicznie lub za pośrednictwem aplikacji typu zoom. Podczas takiej rozmowy opiekunka ma okazję przedstawić swoje predyspozycje, umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie. Konsultanci zadają wiele pytań, aby jak najlepiej poznać kandydatkę i jej oczekiwania dotyczące pracy za granicą. O co najczęściej pytają konsultanci w trakcie takiej rozmowy kwalifikacyjnej?
- Jaki jest poziom Twojego wykształcenia?
- Jakie masz doświadczenie w pracy opiekunki?
- Jaka jest Twoja znajomość języka niemieckiego?
- Jakie są Twoje oczekiwania dotyczące pracy w charakterze opiekunki seniora w Niemczech – warunki pracy, warunki zakwaterowania, warunki finansowe itp.
- Czy masz preferowaną formę współpracy z niemieckimi seniorami?
- Czy masz preferowany region, w którym chcesz pracować?
- Kiedy możesz rozpocząć pracę za zachodnią granicą?
Podczas takiej rozmowy kwalifikacyjnej najważniejsza jest szczerość odpowiedzi, ponieważ to na ich podstawie agencja przydzieli Ci pierwszego podopiecznego. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby był on dobrany odpowiednio mów prawdę.
Krok 3 – Sprawdzenie kompetencji językowych opiekunki
Sprawdzenie umiejętności w zakresie języka niemieckiego może mieć miejsce zarówno podczas pierwszej rozmowy, jak i w trakcie kolejnego – umówionego wcześniej – spotkania. Dokładne określenie poziomu znajomości języka pozwala na odpowiednie dobranie zlecenia do opiekunki, dlatego nie należy się obawiać tego testu.
Krok 4 – Dopasowanie oferty opieki domowej do konkretnej opiekunki
Gdy agencja lepiej pozna opiekunkę jej predyspozycje, umiejętności i oczekiwania może dopasować do niej najlepsze z dostępnych ofert pracy. Analogicznie znając oczekiwania bliskich seniora i jego samego konsultanci mogą dopasować odpowiednią kandydatkę. Agencja stanowi więc swojego rodzaju łącznik pomiędzy opiekunką a seniorem i jej zadaniem jest zrobić to w możliwie najlepszy sposób gwarantujący harmonijną współpracę. Opiekunka najczęściej otrzymuje kilka ofert pracy do wyboru, z których wybiera tę, która warunki najbardziej jej odpowiadają.
Krok 5 – Dodatkowe możliwości, jakie daje współpraca z agencją
Agencje opiekunek seniorów oprócz pośredniczenia pomiędzy seniorami a poszukującymi pracy opiekunami oferują również wiele dodatkowych możliwości rozwoju tj. kursy językowe, kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, kursy opieki nad seniorami wymagającymi specjalnego traktowania np. z powodu demencji lub innych schorzeń wieku starczego.
Krok 6 – Podpisanie umowy z agencją opiekunek
Podpisanie umowy z agencją najczęściej następuje osobiście (przynajmniej w przypadku pierwszego zlecenia). Warto jednak pamiętać, aby przed podpisaniem dokumentu dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy w nim zawarte. Nie zaszkodzi również konsultacja z prawnikiem, szczególnie jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące warunków zlecenia zawartych w umowie. Koszt takiej konsultacji nie jest wysoki a spokój, jaki może przynieść opiekunce, (szczególnie na początku jej nowej drogi zawodowej) jest bezcenny.
Krok 7 – Zgłoszenie opiekunki do ubezpieczenia zdrowotnego
Opiekunki współpracujące z polskimi agencjami każdorazowo powinny zostać zgłoszone do obowiązkowego ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia wymaganego do pracy za niemiecką granicą. Dzięki niemu opiekunka uzyskuje kartę EKUZ, która pozwala na bezpłatne leczenie za granicą. Nadto ubezpieczeniem mogą zostać objęci inni uprawnieni do tego członkowie rodziny opiekunki. Jeśli agencja, z którą planujesz współpracować, takiego ubezpieczenia nie zapewnia, powinnaś poważnie przemyśleć swoją decyzję i rozważyć rezygnację z takiego zlecenia. Dla własnego bezpieczeństwa.
Krok 8 – Rozpoczęcie zlecenia opieki domowej w Niemczech
Profesjonalne agencje opiekunek wspierają swoich pracowników nie tylko w pozyskiwaniu zleceń, ale także w organizacji wyjazdu za granicę. Pokrywają koszty dojazdu do pracy i powrotu do kraju. Nadto pomagają w stworzeniu listy rzeczy, które warto ze sobą zabrać. Co ważne renomowane agencje zapewniają również opiekę dedykowanego opiekunce koordynatora przez cały okres trwania zlecenia. To taka osoba, z którą należy się kontaktować w pierwszej kolejności w przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości, nieprawidłowości i sporów z seniorem lub jego rodziną. Nie trzeba dodawać, że takie wsparcie jest cenną pomocą nie tylko dla początkujących, ale również doświadczonych opiekunek osób starszych.
Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.
Jak wygląda proces rekrutacji opiekunek pracujących na własną rękę?
Opiekunki, które decydują się na bezpośrednią współpracę z niemieckimi rodzinami, samodzielnie zajmują się poszukiwaniem zleceń opieki domowej. W praktyce oznacza to, że w ich przypadku coś takiego jak klasyczny proces rekrutacji nie istnieje. W ich przypadku możemy mówić raczej o rozmowie kwalifikacyjnej z rodziną seniora lub nim samym. Co ważne po takiej rozmowie zarówno bliscy osoby starszej, jak i opiekun decydują o tym, czy chcą współpracować. Nadto w trakcie takiego interview proponowane są także warunki pracy, zakwaterowania i wynagrodzenia, które docelowo muszą znaleźć się w umowie o opiekę (umowie o świadczeniu usług opieki).
Na taką formę współpracy decydują się najczęściej przedsiębiorcze opiekunki z doświadczeniem oraz znajomością języka niemieckiego, która pozwala im na samodzielne negocjowanie warunków współpracy z niemieckimi seniorami. Jednak nawet takim opiekunkom przyda się pomoc. Wsparcie dla opiekunek pracujących na podstawie działalności gospodarczej prowadzonej za zachodnią granicą świadczy platforma ennie.pl. Współpracując z naszym portalem, opiekunki mają dostęp do szerokiej bazy starannie wyselekcjonowanych i sprawdzonych ofert pracy z terenu całych Niemiec. Dbamy o to, aby każda z propozycji współpracy zawierała wszystkie ważne informacje, nadto dajemy możliwość zdalnego kontaktu z rodziną seniora przed podjęciem decyzji o współpracy. Jednak nasza pomoc na tym się nie kończy. Ennie wspiera opiekunki również w rejestracji i prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Pomagamy we wszystkich formalnościach i sprawach urzędowych, aby opiekunki mogły w tym czasie spokojnie skupić się na swojej pracy.
Jak widzisz, rekrutacja opiekunek seniora do pracy w Niemczech może mieć dwa oblicza. To od Ciebie zależy, na które się zdecydujesz. Oba rozwiązania mają zarówno ogromne zalety, jak i pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę. Mamy nadzieję, że ten artykuł nieco naświetlił Ci dostępne możliwości oraz ich specyfikę, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję o skorzystaniu z rozwiązania, które aktualnie najlepiej wpisuje się w Twoje indywidualne potrzeby. Tego Ci z całego serca życzymy.