Poważnie rozważasz wyjazd do pracy w Niemczech w charakterze opiekuna i w związku z tym zastanawiasz się, jakie są koszty życia u naszych zachodnich sąsiadów? Ile trzeba zapłacić za mieszkanie, jedzenie, utrzymanie samochodu, kosmetyki czy różnego rodzaju usługi? Na czym można zaoszczędzić, a na czym zaoszczędzić się nie da? Na te i szereg innych pytań odpowiadamy z poniższym tekście. Mamy nadzieję, że będzie on pożyteczną ściągą dla każdego, kto wybiera się do pracy za naszą zachodnią granicą.
Jakie są koszty utrzymania w Niemczech?
Szacuje się, że miesięcznie na życie w Niemczech trzeba przeznaczyć od 1000 do 1500 euro. Należy jednak pamiętać, że na utrzymanie w większych miastach zawsze wydamy więcej niż w małych miejscowościach na prowincji. Najwięcej – niezależnie od wielkości miasta – będzie nas kosztowało wynajęcie pokoju lub mieszkania. Sporo zapłacimy również za usługi mechanika czy fryzjera. Odczuwalnym wydatkiem będzie także Internet i abonament za telefon komórkowy, a i artykuły spożywcze oraz alkohol są u naszych zachodnich sąsiadów droższe niż w Polsce. Przed wyjazdem do Niemiec na dłużej warto też rzucić palenie, ponieważ paczka papierosów to w tym kraju wydatek rzędu nawet 6 euro!
Miesięczne wydatki jednoosobowego gospodarstwa domowego w Niemczech
Koszt mieszkania w Niemczech:
Koszt wynajęcia mieszkania najbardziej obciąży Twój miesięczny budżet. Mieszkanie na wynajem w Niemczech najbezpieczniej jest znaleźć, korzystając w pomocy firm, które specjalizują się w świadczeniu tego rodzaju usług. Trzeba im co prawda zapłacić prowizję za pośrednictwo w wynajmie, jednakże jest to szybkie i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala uniknąć wielu problemów. Mieszkanie lub pokój na wynajem można znaleźć również przez znajomych, lub ogłoszenia zamieszczane w Internecie. Wynajem samodzielnego pokoju w mieszkaniu, czyli tzw. WG – Wohngemeinschaft to koszt od 330 do 500 euro miesięcznie. Wynajem samodzielnej kawalerki w Niemczech to koszt od 500 do 800 euro najczęściej bez mediów (często również bez mebli). Za mieszkanie dla rodziny o powierzchni około 60 metrów kwadratowych trzeba zapłacić od 1200 do 1400 euro. Warto również wiedzieć, że opłata za mieszkanie z reguły jest podawana jako wysokość czynszu miesięcznego bez ogrzewania netto. Do tego należy doliczyć kaucję, która podobnie jak w Polsce wynosi najczęściej równowartość trzech miesięcznych czynszów.
Miesięczne koszty dodatkowe:
- opłata za media tj. energia elektryczna, ogrzewanie, woda, wywóz śmieci – około 200 – 300 euro,
- Internet 60 Mb/s – około 26-36 euro,
- abonament TV – około 19 euro,
- abonament Netflix – od około 8 do 18 euro zależnie od pakietu.
Koszt produktów spożywczych oraz chemii gospodarczej w Niemczech:
To, ile miesięcznie wydamy na produkty spożywcze oraz chemię gospodarczą zależy bezpośrednio od naszych przyzwyczajeń, rodzajów wybieranych produktów oraz marki sklepu, do którego wybierzemy się na zakupy. Jedzenie i chemia na miesiąc przy rozsądnym gospodarowaniu budżetem będzie nas kosztować około 130 do 260 euro. Warto również dodać, że najtańsze sieci supermarketów funkcjonujące za naszą zachodnią granicą to doskonale znane i lubiane również w Polsce LIDL, KAUFLAND oraz ALDI, tę listę uzupełnia dodatkowo sieć REWE i EDEKA.
Ile kosztuje jedzenie w niemieckich supermarketach – koszty szacunkowe?
- chleb ok. 1 euro,
- jaja kurze w opakowaniu 12 sztuk ok. 1,75 euro,
- ser żółty ok. 7,50 euro za kilogram,
- woda mineralna w butelce o pojemności 1,5 litra ok. 0,31 euro,
- ziemniaki ok. 1,08 euro za kilogram,
- jabłka ok. 2.03 euro za kilogram,
- pomidory ok. 2,74 euro za kilogram,
- pierś z kurczaka ok. 6,69 euro za kilogram,
- butelka lokalnego piwa ok. 0,72 do 0,90 euro,
- butelka wina ok. 4 – 5 euro.
Koszt kosmetyków i ubrań w Niemczech:
Jeśli zdecydujemy się na zakup kosmetyków w popularnych drogeriach sieciowych takich jak znany również w Polsce Rossmann czy dm miesięcznie zapłacimy około 25 – 45 euro. Jeśli zaś chodzi o ceny odzieży w Niemczech, to są one zbliżone do tych, jakie znamy z popularnych sklepów sieciowych w naszym kraju. Szacuje się, że miesięcznie wydamy na nie, nie więcej niż 40 – 80 euro. Należy jednak pamiętać, że docelowa kwota wydana na zakupy kosmetyczne i odzieżowe może się zdecydowanie różnić zależnie od indywidualnych potrzeb.
Koszt usług w Niemczech:
Ceny usług takich jak fryzjer czy kosmetyczka różnią się od tych znanych z polski – są zdecydowanie wyższe. Jednakże ich wysokość zależy bezpośrednio od wielkości miasta, w jakim są świadczone. Szacunkowo nie wydaje się na nie więcej niż 20 do 80 euro miesięcznie.
Sprawdź, koszt wybranych usług w Niemczech:
- wizyta u fryzjera około 20 – 30 euro,
- wizyta u kosmetyczki około 20- 30 euro,
- bilet na seans filmowy około 10 euro,
- miesięczny abonament na siłownię około 30 – 50 euro.
Koszty profilaktyki i ochrony zdrowia w Niemczech:
Na wizyty u lekarza oraz leki i suplementy diety najczęściej wydamy około 30 do 60 euro miesięcznie. Jednak również w tym przypadku docelowe koszty będą zależne od naszego aktualnego stanu zdrowia, stylu życia oraz indywidualnych potrzeb. Jeśli zatem jesteś zdrowy jak ryba, możesz na tę kategorię nie wydać miesięcznie ani grosza. Zupełnie inaczej sytuacja będzie wyglądała, gdy cierpisz na choroby przewlekłe i wymagasz regularnych kontroli lekarskich oraz leków.
Koszty transportu w Niemczech:
Za bilet komunikacji miejskiej zapłacimy nie więcej niż 3 euro natomiast bilet miesięczny to wydatek maksymalnie 70 euro. Taksówka w granicach miasta będzie nas kosztować około 2-3 euro za każdy kilometr. Jeśli natomiast do przemieszczania się będziemy wykorzystywać własny samochód, to miesięcznie wydamy około 250 – 350 euro wliczając w to zarówno koszt benzyny, jak i również wizyt u mechanika. Choć należy się spodziewać, że galopujące ceny paliw mogą w przyszłości sprawić, że miesięczny koszt utrzymania auta jeszcze wzrośnie.
Koszt jedzenia na mieście w Niemczech:
Za obiad na dwie osoby w niedrogiej restauracji zapłacimy maksymalnie 30 euro, natomiast cappuccino w kawiarni będzie nasz kosztowało od 3 do 4 euro za filiżankę. To, ile miesięcznie wydamy na wyjścia, zależy bezpośrednio od stylu życia, jaki preferujemy i rodzaju restauracji, jakie odwiedzamy. Szacunkowe badania wykazują, że koszty przeznaczone na jedzenie na mieście najczęściej nie przekraczają 260 euro na miesiąc.
Inne wydatki np. hobby, prezenty, darowizny:
Na różnego rodzaju kursy rozwijające pasje lub podnoszące kwalifikacje zawodowe, książki, prezenty dla bliskich osób i darowizny przeznaczane na cele charytatywne z reguły nie wydamy więcej niż 250 euro miesięcznie. Choć koszt ten może znacząco wzrastać np. w okresie świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy lub imprez okolicznościowych w postaci ślubów, urodzin, chrztów oraz innych jubileuszy.
Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.
Ile możesz zaoszczędzić, pracując w Niemczech?
To, ile i czy w ogóle coś zaoszczędzimy, pracując i mieszkając w Niemczech, zależy od bardzo wielu czynników, z których głównymi są nasze zarobki oraz styl życia, jaki prowadzimy, a co za tym idzie, ile miesięcznie wydamy na utrzymanie. Z pewnością więcej zaoszczędzi osoba, która wynajmie samodzielny pokój w mieszkaniu, w którym części wspólne będzie dzielić z innymi mieszkańcami, rzadko będzie się stołować na mieście, a do transportu wykorzysta komunikację miejską niż ktoś, kto mieszka sam w dużym mieszkaniu, codziennie je na mieście i jeździ własnym autem. Jeśli więc wybieramy pracę w Niemczech, ponieważ chcemy zarabiać więcej, a co za tym idzie, także więcej zaoszczędzić to zdecydowanie powinniśmy wybrać minimalistyczne podejście do wydawania pieniędzy. Choć nie powinniśmy sobie odmawiać małych przyjemności od czasu do czasu, ponieważ bez nich nasza codzienność skupiona jedynie na zarabianiu pieniędzy może okazać się nie do zniesienia. Warto o tym pamiętać każdego dnia!