Codzienność opiekunów osób starszych w Niemczech

Treść tego wkładu

Jeśli rozważasz rozpoczęcie pracy w charakterze opiekunki seniora za zachodnią granicą, z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda codzienność opiekunów osób starszych w Niemczech? To naturalne. I choć zakres obowiązków może różnić się zależnie od zlecającej opiekę rodziny oraz samego podopiecznego to część zadań powierzanych opiekunom jest stosunkowo stała. W niniejszym artykule spróbujemy maksymalnie przybliżyć to zagadnienie, abyś mogła świadomie zdecydować czy jest to praca dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Ciebie przydatne?

Zakres obowiązków opiekunki seniora pracującej w Niemczech

Opiekunki pracujące w domach niemieckich seniorów najczęściej mają zbliżony zakres obowiązków. Oczywiście mogą się one różnić detalami wynikającymi ze stanu zdrowia podopiecznego, jego ogólnej sprawności, przyzwyczajeń oraz oczekiwań jego rodziny jednak można z powodzeniem wymienić podstawowe zajęcia, jakie spoczywają na barkach opiekunki. Do zadań polskich opiekunek pracujących w niemieckiej opiece domowej najczęściej należy:

  • Opieka nad seniorem w dzień oraz w razie potrzeby również w nocy. 
  • Gotowość do pracy przez całą dobę – oczywiście z obowiązkowymi przerwami. 
  • Pomoc seniorowi w codziennej higienie. 
  • Pomoc podopiecznemu w przemieszczaniu się – zakres zależny od stanu zdrowia osoby starszej. 
  • Gotowanie (w tym również stosowanie diety zaleconej seniorowi przez lekarza), sprzątanie po posiłkach, zmywanie. 
  • Pomoc w spożywaniu posiłków przez seniora – jeśli jest taka potrzeba (w tym także sondą PEG – po wcześniejszym szkoleniu opiekuna przez personel medyczny).
  • Sprzątanie pomieszczeń użytkowanych przez seniora, opiekuna oraz wspólnie. 
  • Asystowanie podopiecznemu w trakcie aktywności poza domem – dowóz, towarzyszenie, powrót. 
  • Organizowanie zajęć seniorowi.
  • Aktywowanie osoby starszej celem podniesienia jego sprawności fizycznej, manualnej oraz intelektualnej. 
  • Inne zadania zlecone przez pracodawcę – jednak tylko takie, na które opiekunka się zgodziła i zostały one zawarte w umowie.

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Czego opiekunce w Niemczech robić nie wolno?

Zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem opiekunka seniora nie może wykonywać czynności stricte medycznych tj.  pomiar cukru, zmiana opatrunków, wykonywanie zastrzyków czy przyłączanie kroplówek. Nie może również samodzielnie decydować jakie leki (i w jakich dawkach) powinien przyjmować podopieczny? Tymi sprawami zajmują się pielęgniarki i lekarze. Co ważne od tej zasady nie ma odstępstw, nawet jeśli opiekunka w Polsce była wykwalifikowaną pielęgniarką aktywnie pracującą w zawodzie. W tym zakresie niemieckie ustawodawstwo mocno różni się od tego obowiązującego w naszym kraju. Warto mieć tego świadomość, aby nie popełnić kosztownych w skutkach błędów. Nadto opiekunka nie powinna zgadzać się na wykonywanie generalnych porządków, sprzątania strychu, garażu czy piwnicy oraz zaawansowane prace ogrodowe.

Jak wygląda typowy dzień opiekunki seniora w Niemczech?

Poranek opiekunki seniora:

Zakres obowiązków opiekunki o poranku zależy od stanu zdrowia podopiecznego. W przypadku osób obłożnie chorych, leżących lub niepełnosprawnych konieczne będzie wykonanie kompleksowej toalety przez opiekuna. Jeśli jednak senior jest sprawny, pomoc opiekuna sprowadzi się raczej do uważnego asystowania. Osoby starsze nierzadko cierpią na różnorodne schorzenia, co o w praktyce oznacza podawanie leków wskazanych przez lekarza w ustalonych przez niego dawkach. Opiekunka nie rozdziela leków, a jedynie pilnuje, aby senior przyjął je zgodnie z harmonogramem. Jeśli podopieczny wymaga podawania zastrzyków, przychodzi do niego wykwalifikowana pielęgniarka, gdyż jak już wspominaliśmy, zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem opiekunce nie wolno wykonywać czynności medycznych. Poranek to także wspólne śniadanie przygotowane przez opiekunkę, które zależnie od stanu zdrowia podopieczny może zjeść samodzielnie lub ze wsparciem. 

 

Zadania opiekunki seniora w ciągu dnia:

Po śniadaniu opiekunka zajmuje się bieżącymi porządkami oraz przygotowywaniem obiadu. W tym czasie senior może jej towarzyszyć lub zajmować się swoimi ulubionymi zajęciami. To, co opiekunka wraz z podopiecznym będą robić po obiedzie, zależy od tego, na co senior ma ochotę i na co pozwala mu jego ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Opiekunki często pytają nas jakie aktywności dla seniorów warto wdrażać do codziennego harmonogramu zajęć. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ rodzaje zajęć, jakie mamy do dyspozycji, zależą od stanu zdrowia podopiecznego, jego zainteresowań oraz otwartości na nowe doświadczenia. Zasadniczo rozrywki dla osób starszych można podzielić na kilka głównych grup:  

 

  1. Aktywności intelektualne tj. rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, czytanie książek oraz prasy (również na głos), słuchanie muzyki, granie w gry planszowe, układanie puzzli, medytacja, nauka nowych rzeczy (w dobie dostępu do Internetu możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone).
  2. Aktywności manualne tj. zajęcia plastyczne np. rysunki lub kolaże, kolorowanki dla dorosłych, szydełkowanie, robienie na drutach, gra na instrumentach muzycznych. 
  3. Aktywności ruchowe tj. spacery, fotografia, gimnastyka, joga, taniec, wspólne gotowanie, ogrodnictwo, majsterkowanie. 
  4. Aktywności kulturalne tj. wyjścia do kawiarni, kina, teatru, oglądanie telewizji, 
  5. Aktywności związane z komunikacją tj. rozmowy z opiekunem, przeglądanie albumów ze zdjęciami, spotkania ze znajomymi, sąsiadami, rodziną, w klubie seniora, zajęcia na tzw. Uniwersytecie Trzeciego Wieku. 

 

Najlepszym źródłem informacji o ulubionych aktywnościach seniora jest on sam. Dodatkowo opiekunka może dopytać go o to, czego zawsze chciał spróbować, a na co wcześniej brakowało mu czasu lub motywacji. Od czasu do czasu warto także proponować coś nowego co może zainteresować podopiecznego. Nierzadko osoby starsze są otwarte na tego typu sugestie, ponieważ lubią dowiadywać się nowych rzeczy. Zdecydowanie warto sprawdzić, czy tak jest również w przypadku naszego podopiecznego? 

 

Wieczorne obowiązki opiekunki osoby starszej:

Późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem (zależnie od indywidualnych przyzwyczajeń seniora) opiekunka zajmuje się przygotowaniem kolacji, którą spożywa wspólnie z podopiecznym. Po posiłku przychodzi czas na wieczorną toaletę, którą kolejny raz zależnie od sytuacji senior przeprowadza w asyście lub z aktywną pomocą opiekunki oraz na zażycie kolejnych dawek leków przepisanych przez specjalistę. Gdy senior zaśnie, opiekunka może zająć się swoimi sprawami. Należy jednak pamiętać, że część podopiecznych wymaga wsparcia również w godzinach nocnych np. podczas toalety. Informacje o takich specjalnych potrzebach seniora powinny znaleźć się w ogłoszeniu. Jeśli ich nie ma, warto o nie dopytać, aby już na miejscu nie przeżyć niemiłego zaskoczenia. Opiekunowie, którzy współpracują z platformą ennie.pl mają do dyspozycji setki atrakcyjnych ofert pracy z całych Niemiec – nasz zespół dba o to, aby zawierały one wszystkie istotne informacje. Dzięki temu opiekunki mogą świadomie zdecydować czy przedstawione przez rodzinę seniora warunki im odpowiadają, czy też nie?

Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.

Czy opiekunka seniora ma prawo do odpoczynku?

Jak pewnie już zauważyłaś, na codzienność opiekunki osób starszych w Niemczech składa się wiele obowiązków. Warto jednak wiedzieć, że oprócz tego opiekun ma również określone prawa w tym prawo do odpowiedniej ilości odpoczynku. Niemieckie prawo stanowi, że osoba pracująca w opiece domowej codziennie ma prawo do przerwy od pracy i nie powinna być ona krótsza niż dwie godziny. Nadto opiekunka powinna mieć także cały jeden wolny dzień w każdym tygodniu, który w razie potrzeby można zamienić na dwa x pół dnia. A jeśli już jesteśmy przy prawach opiekuna osób starszych pracującego w domu prywatnym, to pracodawca powinien zapewnić mu pełne wyżywienie i zakwaterowanie w postaci własnego pokoju i dostępu do innych niezbędnych do codziennego funkcjonowania pomieszczeń tj. kuchnia, toaleta czy łazienka. Opiekun ma także prawo do prywatności w swojej przestrzeni. Rodzina seniora ani on sam nie powinni więc wchodzić do pokoju opiekunki bez jej zgody. Opiekun domowy może również odmówić podejmowania aktywności, które nie zostały z nim ustalone w umowie oraz takich, których zgodnie z niemieckim prawem wykonywać po prostu nie może. Warto również dodać, że opiekunka może zrezygnować ze świadczenia usługi opieki domowej, gdy warunki w miejscu jej pracy drastycznie różnią się od tego, co zostało zawarte w umowie z pracodawcą. 

Mamy nadzieję, że powyższe informacje nieco rozjaśniły Ci, to jak wygląda codzienność opiekunki domowej w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że praca w tym zawodzie to nie tylko codzienne obowiązki, ale również satysfakcja płynąca z faktu, że zmienia się życie seniora na lepsze. Takie empatyczne podejście sprawia, że nawiązanie relacji z seniorem jest prostsze, a nawiązane więzi są serdeczne i trwałe.

Julia Gries
Julia Gries

Witaj drogi czytelniku, z tej strony Julia z zespołu ennie. Piszę dla Ciebie artykuły dotyczące opieki domowej. Dzięki nim możesz bliżej poznać specyfikę tej branży, szczegóły pracy i naszą platformę. Zapraszam do lektury!

5/5 - (10 votes)
Podobne tematy
Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora, to z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda rekrutacja? Na wstępie powinnaś wiedzieć, że proces rekrutacji będzie się różnił w zależności od tego, jaką formę współpracy z niemieckimi rodzinami wybierzesz.
Wiele opiekunek z polski rozważających rozpoczęcie pracy w niemieckiej opiece domowej zastanawia się nad wyjazdem do Bawarii. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ jest to zdecydowanie najbogatszy land w Niemczech.
Zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec, aby pracować jako opiekunka osób starszych, jednak nie wiesz, czy korzystniejsza dla Ciebie będzie współpraca z agencją, czy praca bez pośredników bezpośrednio u wybranej rodziny?
Trustpilot