Jeśli rozważasz zatrudnienie w niemieckiej opiece domowej, z pewnością zastanawiasz się jak zrobić to rozsądnie i bezpiecznie? Przed takimi pytaniami staje wiele opiekunek i opiekunów z polski, którzy chcą zawodowo związać się z branżą opiekuńczą za naszą zachodnią granicą. Dlatego też wskazówek podnoszących bezpieczeństwo pracy opiekunów osób starszych w Niemczech nie mogło zabraknąć w naszych zasobach. Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionym rozwiązaniom podejmiesz wyłącznie dobre decyzje, a co za tym idzie, będziesz czerpać satysfakcję osobistą i finansową z podjętych kroków.
Jak bezpiecznie pracować jako opiekun osób starszych w Niemczech?
Polscy opiekunowie podejmujący zatrudnienie w Niemczech mają do wyboru dwie drogi pozyskania atrakcyjnego zlecenia opieki domowej. Mogą podjąć współpracę z wyspecjalizowaną agencją zatrudnienia, która zajmuje się delegowaniem pracowników do realizacji zadań w domach niemieckich seniorów. Drugą możliwością jest bezpośrednia współpraca z niemieckimi rodzinami poszukującymi wsparcia dla swoich bliskich potrzebujących opieki. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i ograniczenia. Oba wymagają również podjęcia odpowiednich kroków, aby docelowo pracować bezpiecznie. Przyjrzyjmy się obu sytuacjom z bliska, aby wskazać te sprawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, by zapewnić sobie spokojną pracę z dala od domu.
Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.
Bezpieczna współpraca z agencją opiekunów seniorów w Niemczech
Na współpracę z profesjonalną agencją opiekunów decydują się osoby, dla których ważne jest to, aby większość formalności związanych z zatrudnieniem została załatwionych bez ich udziału. To wygodne szczególnie dla opiekunów, którzy dopiero zaczynają swoją karierę w sektorze niemieckiej opieki i jeszcze nie do końca orientują się w formalnościach. Z tej formy zatrudnienia w opiece domowej chętnie korzystają również osoby, których umiejętności w zakresie znajomości języka niemieckiego nie pozwalają na samodzielną negocjację warunków współpracy z rodziną oraz zajęcie się procedurami wymaganymi przy podjęciu pracy poza granicami kraju pochodzenia. Profesjonalna agencja opiekunek osób starszych zajmuje się organizacją pracy opiekuna od przysłowiowego A do Z. Oznacza to, że bierze na siebie zarówno pozyskanie atrakcyjnych zleceń opiekuńczych, jak i również ustalenie warunków, na jakich zatrudniony będzie oddelegowany do pracy opiekun. Na ich barkach spoczywa także organizacja wyjazdu i powrotu pracownika do kraju. Nadto zajmują się bieżącą opieką nad zleceniem, co w praktyce oznacza np. pomoc opiekunowi w sytuacjach spornych czy konfliktowych z pracodawcą oraz wypłatą należnego wynagrodzenia wraz z przysługującymi pracownikowi bonusami i premiami. Obowiązkiem opiekuna w trakcie współpracy z agencją jest wyłącznie rzetelna i sumienna praca z podopiecznym w miejscu jego zamieszkania i wywiązywanie się z obowiązków ustalonych z niemieckim pracodawcą.
Jak bezpiecznie współpracować z agencją opiekunek osób starszych?
Podstawową sprawą, na którą powinien zwrócić uwagę opiekun rozważający współpracę z konkretną agencją zatrudnienia, jest jej renoma. Na rynku jest wiele agencji, jednak niewiele jest takich zasługujących na zaufanie. Warto podjąć współpracę z liderami branży, którzy cieszą się nieposzlakowaną opinią zarówno wśród obecnych pracowników, jak i osób, które zakończyły już współpracę z firmą. Warto te opinie sprawdzać np. w Internecie zwracając szczególną uwagę na to, czy rzetelnie informują opiekunów o warunkach współpracy i stanie zdrowia podopiecznego. Nie zaszkodzi dodatkowo przeanalizować działalność agencji oraz jej historię. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w przypadku ewentualnych wątpliwości pytać w samej firmie. Jej reakcja na taką korespondencję może opiekunowi wiele powiedzieć o podejściu agencji do opiekunów i ich potrzeb. Jeśli firma zareaguje otwarcie i chętnie odpowie na pytania można mieć nadzieję, że w podobny, przyjazny sposób potraktuje opiekuna w trakcie zlecenia. Jeśli natomiast będzie uciekała od odpowiedzi, zbywała pytającego lub udzielane przez nią wyjaśnienia będą niejasne i zawoalowane to może warto jeszcze raz rozważyć zasadność współpracy z taką firmą. Podobnie sprawa wygląda, gdy opiekun podejmie już decyzję o współpracy i zostanie mu przekazana umowa do podpisania. Jeśli jakikolwiek zapis w umowie jest niejasny, należy go wyjaśnić przed podpisaniem dokumentu. Rozsądnym rozwiązaniem jest skonsultowanie umowy z prawnikiem. Taka konsultacja wiąże się z relatywnie niewielkim kosztem względem tego, w jakie problemy można się wpędzić, podpisując umowę, której zapisy nas nie chronią. Zasadniczo należy pytać, pytać i jeszcze raz pytać, ponieważ tylko w taki sposób zapewnimy sobie bezpieczną współpracę z agencją opiekunów seniorów w Niemczech. Pytaj o ogólne warunki zatrudnienia i jego legalność, o kwestie związane z organizacją wyjazdu, o zakres obowiązków w kontekście konkretnego zlecenia, o stan zdrowia podopiecznego, o wysokość wynagrodzenia, o to jakie warunki powinieneś spełnić, aby uzyskać premię czy inne przewidziane regulaminem bonusy, na jakich zasadach odbywa się kontakt z koordynatorem, o możliwości rozwoju w przyszłości i wszystkie inne sprawy, które chcesz wiedzieć, aby móc pracować bezpiecznie i w spokoju.
Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.
Jak pracować bezpiecznie bezpośrednio z niemieckimi rodzinami?
Jeśli najbardziej na świecie cenisz sobie niezależność i w związku z tym nie wyobrażasz sobie współpracy z agencją, możesz zdecydować się na samozatrudnienie w niemieckiej opiece. W praktyce oznacza to założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. Jednak jak to zrobić w pełni bezpiecznie, jeśli nie do końca orientujesz się w prawie, administracji oraz przepisach podatkowych za naszą zachodnią granicą? Rozwiązaniem jest np. współpraca z platformą ennie, która wspiera opiekunów w legalnym samozatrudnieniu w Niemczech. I robi to na kilka sposobów.
- Każdy opiekun decydujący się na współpracę z ennie może założyć swoją profesjonalną wizytówkę na platformie, dzięki której rodziny poszukujące opiekunów dla swoich bliskich mogą go bliżej poznać i skontaktować się z nim.
- Opiekunowie mają również dostęp do obszernej bazy zleceń znajdującej się na portalu ennie. Zlecenia te zamieszczane są bezpośrednio przez pracodawców, czyli rodziny osób potrzebujących pomocy oraz ich samych. Oprócz szczegółowych informacji dotyczących zakresu obowiązków opiekuna, wynagrodzenia oraz warunków zamieszkania zawierają także dokładny opis stanu zdrowia podopiecznego. Istnieje również możliwość poznania rodziny przed podjęciem decyzji o przyjęciu zlecenia. Takie spotkania organizowane są z wykorzystaniem elektronicznych środków przekazu. Opiekun sam decyduje, z kim chce pracować, nikt mu niczego nie narzuca.
- Ennie wspiera opiekunów również we wszystkich formalnościach związanych z prowadzeniem własnej firmy w Niemczech. Pomagamy opiekunom z polski między innymi w poniższych sprawach:
- zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej,
- przygotowanie sprawdzonej przez prawników umowy o opiekę domową,
- ubezpieczenia zdrowotnego pozwalającego na bezpłatną opiekę medyczną podczas realizacji zlecenia opieki domowej,
- ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej opiekunów osób starszych pracujących w Niemczech,
- opodatkowaniu prowadzonej działalności.
Bezpieczeństwo pracy opiekunów pracujących w Niemczech jest dla ennie priorytetem, dlatego zespół specjalistów każdego dnia dokłada wszelkich starań, by zdjąć z nich maksimum formalności związanych z samozatrudnieniem. Warto również wspomnieć, że współpraca z ennie oznacza także wyższe wynagrodzenie, ponieważ nie płacisz prowizji agencji. W ten sposób Twoje miesięczne dochody mogą być większe nawet o 600 euro! Tak więc pracujesz bezpiecznie, śpisz spokojnie i zarabiasz więcej. Brzmi dobrze prawda?
Dlaczego opiekun w Niemczech nie powinine pracować nielegalnie?
Na zakończenie chcemy wspomnieć jeszcze o bezpieczeństwie opiekunów w Niemczech w kontekście legalności zatrudnienia. Chcemy z całą mocą podkreślić, że nielegalna praca w opiece za zachodnią granicą nie jest bezpieczna. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu pracy na czarno (SchwarzArbG), która jasno precyzuje sytuacje, które noszą znamiona pracy bez umowy oraz wskazuje konsekwencje takiego postępowania w postaci kar zarówno dla pracowników, jak i osób je zatrudniających. Są to kary, których wysokość może wynieść nawet 300 tysięcy euro dla każdej ze stron. A za to przestępstwo można również trafić do więzienia nawet na 5 lat. Tak więc zdecydowanie nie warto dla kilku dodatkowych euro zarobku narażać się na tak poważne konsekwencje. Szczególnie że możliwości legalnego zatrudnienia w Niemczech jest naprawdę sporo i każdy opiekun może wybrać z tego katalogu tę, która najlepiej odpowiada jego aktualnym potrzebom.