Agencje opiekunek to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się rekrutacją opiekunów do pracy w Niemczech oraz późniejszą organizacją ich wyjazdów i pracy opiekuńczej. Jeśli rozważasz współpracę z agencją opiekunek, to ten artykuł jest dla Ciebie! Postaramy się poruszyć w nim większość spraw, o których powinieneś wiedzieć, decydując się na taką współpracę i na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby pracować bezpiecznie. Zapraszamy do lektury!
Czy warto współpracować z agencjami opiekunek seniorów
Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, warto zaznaczyć, że rynek agencji opiekunek w Polsce jest bardzo mocno rozbudowany. I choć wydawać by się mogło, że to dobrze to w istocie jest odwrotnie. Dlaczego? Mocno rozdrobniona branża oznacza bowiem, że wśród dużych, poważnych firm z wieloletnim doświadczeniem i tysiącami zrealizowanych zleceń znaleźć można również takie, których reputacja jest co najmniej wątpliwa. Dlatego też rozważając współpracę z konkretną agencją opiekunek warto (lub wręcz należy) bacznie przyjrzeć się zarówno jej doświadczeniu, warunkom oferowanym opiekunom, jak i opiniom na jej temat, publikowanych w sieci przez aktualnych i byłych współpracowników/opiekunów. Współpraca z agencjami opiekunek seniorów to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób początkujących w tej branży, które jeszcze nie bardzo odnajdują się w różnorodnych zagadnieniach związanych z tym zawodem. Cenią je sobie również opiekunowie, którzy nie znają języka niemieckiego w stopniu, który pozwalałby im na samodzielne negocjowanie godziwych warunków zatrudnienia. Podjęcie pracy w agencji opiekunek osób starszych ułatwia fakt, że aplikować do nich można poprzez strony internetowe, a ich przedstawicielstwa są w większości miast.
Zalety współpracy z agencjami opiekunek osób starszych
Opiekunowie współpracujący z agencjami opiekunek osób starszych cenią sobie wszechstronne zalety tego rozwiązania oraz fakt, że na nich spoczywa jedynie profesjonalne wywiązanie się ze zlecenia opieki, ponieważ wszystkimi innymi sprawami zajmują się fachowcy z agencji. Części opiekunów taki układ pasuje i pozostają w nim aż do zakończenia swojej kariery w niemieckiej opiece. Są również tacy, którzy traktują go jako wstępną fazę swojego rozwoju, która ma prowadzić do samodzielnej kariery w niemieckiej branży opiekuńczej. Wszystko zależy od charakteru opiekuna oraz jego indywidualnych talentów i potrzeb. Żadna z tych dróg nie jest ani lepsza, ani gorsza. Każda jest inna i realnie odpowiada na aktualne potrzeby konkretnego opiekuna. No dobrze – zatem przyjrzyjmy się bliżej wszystkim zaletom współpracy z profesjonalnymi agencjami opiekunek seniorów.
Agencje opiekunek legalnie zatrudniają opiekunów
Jeśli chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech, musisz pracować legalnie. Od tej zasady nie ma odstępstw, ponieważ nielegalna praca w tym kraju jest po prostu niezgodna z prawem i zagrożona wysokimi karami. Profesjonalne agencje opiekunek zatrudniają opiekunów legalnie i na jasnych zasadach, dzięki czemu przysługuje im prawo do korzystania z niemieckiej opieki zdrowotnej. To ważne choćby dlatego, że opiekunka najczęściej wyjeżdża z domu do pracy na kilka miesięcy, podczas których wszystko może się zdarzyć. Pracując legalnie, możesz bez przeszkód (i dodatkowych kosztów) skorzystać z pomocy lekarskiej lub pobytu w szpitalu. Dodatkową zaletą legalnego zatrudnienia w Niemczech jest to, że wlicza Ci się ono do niemieckiej emerytury.
Agencje opiekunek wyszukują zlecenia za opiekunów
Opiekunowie podejmujący współpracę z agencjami opiekunek wśród zalet podkreślają fakt, że nie muszą samodzielnie przeszukiwać Internetu w poszukiwaniu ogłoszeń o pracę w niemieckiej opiece, ponieważ tym zajmują się pracownicy agencji. Jest to oszczędność czasu i dobre rozwiązanie dla osób, które nie mówią biegle po niemiecku lub nie do końca radzą sobie z obsługą komputera.
Agencje opiekunek negocjują warunki współpracy za opiekunów
Kolejną zaletą, którą podkreślają opiekunowie zatrudnieni w agencjach opiekunek, jest to, że ustalają one warunki współpracy z niemieckimi rodzinami, a następnie tylko przekazują je wybranej opiekunce. Nadto zajmują się także podpisaniem umowy z seniorem lub jego bliskimi. Zajmują się również rozwiązywaniem sytuacji spornych na linii opiekun – podopieczny, jeśli zaistnieje taka potrzeba. To o czym powinien pamiętać opiekun, jest drobiazgowe sprawdzenie warunków przedstawionych w umowie jeszcze przed jej podpisaniem. Należy sprawdzić, czy przedstawiona wysokość wynagrodzenia, warunki zakwaterowanie i wyżywienia oraz zakres obowiązków jest zgodny z wcześniejszymi ustaleniami. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pozwala uniknąć przykrych rozczarowań w docelowym miejscu pracy, a w sytuacji, gdyby zastałe warunki diametralnie różniły się od tych zawartych w umowie, opiekun może odstąpić od realizacji zlecenia. W tej sytuacji zastosowanie ma zasada, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego, jeśli cokolwiek w umowie wzbudza zaniepokojenie opiekuna, powinien rozwiać swoje wątpliwości, zadając pytania i prosząc o ewentualne zmiany zapisów w dokumencie przed jego podpisaniem.
Agencje opiekunek organizują przejazd opiekunom
W zakres obowiązków agencji opiekunek wchodzi także organizacja dojazdu opiekuna na miejsce realizacji zlecenia, jak i również jego powrotu do domu. Transport najczęściej odbywa się z wykorzystaniem kilkuosobowych busów lub autokarów. Agencje raczej nie organizują przelotów samolotami. Dlatego trzeba być gotowym na kilkunastogodzinną podróż za zachodnią granicę. Na szczęście nowoczesne środki transportu zapewniają dość duży komfort w tym zakresie, dzięki któremu podróże przebiegają bezpiecznie, sprawnie i wygodnie.
Agencje opiekunek wypłacają wynagrodzenie opiekunom
Opiekunowie współpracujący z profesjonalnymi agencjami opiekunek nie muszą się martwić o terminową wypłatę wynagrodzenia, ponieważ nie otrzymują go bezpośrednio od pracodawców, ale od agencji. Nadto oprócz podstawowych zarobków wypłacanych w wybranej walucie (złotówki lub euro) często mogą liczyć również na premię. Nierzadko zdarza się także tak, że topowe agencje oferują dodatkowe bonusy do wynagrodzenia w postaci szkoleń językowych, kursów pierwszej pomocy lub kursów opieki nad konkretną grupą seniorów np. osób z cukrzycą czy demencją starczą. O dodatkowe gratyfikacje i warunki ich uzyskania najlepiej dopytać już na etapie rekrutacji, aby wybrać agencję, która oferuję najszerszy zakres bonusów.
Z wysokim wynagrodzeniem i uczciwie: droga do idealnej pracy w opiece poprzez ennie.
Współpraca z agencjami opiekunek krok po kroku
Przyjrzyjmy się teraz pokrótce temu, jak wygląda proces współpracy z agencjami opiekunek, począwszy od rekrutacji, na realizacji zlecenia opieki kończąc.
- Opiekun zgłasza się do wybranej przez siebie agencji – poprzez stronę www, rozmowę telefoniczną lub wizytę w biurze agencji.
- Agencja kontaktuje się z opiekunem – najczęściej jest to rozmowa telefoniczna lub telekonferencja przez Internet dotycząca kwalifikacji, doświadczenia, umiejętności oraz predyspozycji opiekuna do tego rodzaju pracy. Konsultanci pytają również o znajomość języka niemieckiego i wszelkie oczekiwania opiekunki dotyczące współpracy.
- Agencja określa poziom znajomości języka niemieckiego u opiekuna – test (prowadzony przez telefon lub Internet) ma najczęściej formę rozmowy z konsultantem, a jego celem nie jest wytknięcie opiekunce błędów a jedynie odpowiednie dopasowanie zlecenia opieki do poziomu kompetencji językowych.
- Agencja wybiera zlecenie dla opiekuna, które uwzględnia zarówno jego umiejętności i wymagania, jak i oczekiwania seniora i jego rodziny. To niezwykle ważne, aby potrzeby obu stron zostały wzięte pod uwagę, ponieważ tylko w takiej sytuacji możliwa jest niczym niezakłócona współpraca.
- Opiekun podpisuje umowę z agencją – w przypadku pierwszej współpracy podpisanie umowy najczęściej odbywa się osobiście. Należy pamiętać, aby przed złożeniem podpisu na umowie dokładnie sprawdzić dokument pod kątem spójności z wcześniejszymi ustaleniami a w przypadku nieścisłości poprosić o wyjaśnienia i ewentualne zmiany w zapisach.
- Agencja zgłasza opiekuna (oraz uprawnionych członków jego rodziny) do ubezpieczenia zdrowotnego – dzięki czemu może on korzystać z bezpłatnego leczenia za granicą.
- Opiekun przygotowuje się do wyjazdu za granicę – bilety w obie strony otrzymuje od agencji, w przypadku pierwszego wyjazdu może również liczyć na wskazówki pracowników agencji dotyczące tego, co warto ze sobą zabrać?
- Opiekun wyjeżdża do Niemiec i rozpoczyna realizację zlecenia opieki domowej – w tym czasie jest pod opieką dedykowanego polskojęzycznego koordynatora, do którego może się zwrócić o pomoc w każdej nurtującej go sytuacji.
Jak widzisz współpraca z agencją opiekunek, może być doskonałym pomysłem nie tylko dla osób rozpoczynających karierę w tej branży, ale również takich, które nie chcą się zajmować drobiazgami związanymi z wyjazdem do pracy za granicę.
Jeśli jednak chcesz samodzielnie wybierać zlecenia, negocjować stawki i warunki zatrudnienia oraz zarabiać więcej (nie płacąc prowizji agencji) powinnaś poważnie pomyśleć o samozatrudnieniu w niemieckiej opiece. Z pomocą ennie prowadzenie własnej działalności za zachodnią granicą jest proste i łatwe. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz poznać szczegóły naszej propozycji.